Geheim! Introductie op het thema Geheim In februari 2010 publiceerde Binnenlands Bestuur de resultaten van een onderzoek naar hoe gemeenten omgaan met geheimhouding en vertrouwelijkheid. Grote steden, zo blijkt, vergaderen vaker achter gesloten deuren dan kleine gemeenten. Maar ook de colleges van kleinere gemeenten houden relatief veel stukken geheim. Gelekt wordt er zelden. 'Geheimhouding' moet in de meeste gevallen worden bekrachtigd door de gemeenteraad. Wel is het mogelijk dat het college geheimhouding oplegt zonder dat hiervoor een raadsbesluit is vereist. Het woord 'vertrouwelijk' komt in de Gemeentewet niet voor, ook al is een raadslid op grond van de Algemene wet bestuursrecht verplicht om "gegevens waarvan hij het vertrouwelijke karakter kent of rede lijkerwijs moet vermoeden", geheim te houden. Uit jurisprudentie blijkt dat rechters geen onderscheid maken tussen vertrouwelijke of geheime informatie: wie dit soort informatie naar buiten brengt, kan worden veroordeeld wegens schending van een ambtsgeheim. Het onderzoek is gehouden in november en december 2009 en januari 2010. Classificatie De Rijksoverheid kent staatsgeheimen. Er bestaat een heuse classificatie voor. Er is sprake van een 'staatsgeheim' als het belang van de Staat of zijn bond genoten in het geding is en indien kennisname door niet-gerechtigden kan leiden tot schade aan deze belangen. Staatsgeheimen worden als volgt gerubriceerd: - bij zeer ernstige schade: Stg. ZG Zeer Geheim (Top Secret); - bij ernstige schade: Stg. G Geheim (Secret); - bij schade: Stg. C Confidenteel (Confidential). Bij classificatie hoort natuurlijk ook een beleid van declassificatie. Hoe lang kan of moet informatie geheim blijven? Soms heel kort, want 'lekken' zijn er in het politieke circus volop. Zie elk jaar het gênante gedoe rond de troonrede. Soms heel lang: zie bijvoorbeeld de Greet Hofmans-affaire. Privacy Het college van de kleine gemeente Montfoort (13.500 inwoners), onder de rook van Utrecht, zendt maandelijks gemiddeld acht geheime of vertrou welijke stukken naar de raad. Hiermee is Montfoort koploper, op gepaste afstand gevolgd door Rotterdam. Openbaarheid wordt vooral gemeden als sprake is van grondtransacties of onderhandelingen met project ontwikkelaars, dit om de financiële belangen van de gemeente of betrokken private partijen niet te schaden. Deze overwegingen vinden ondersteuning in de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). Maurice Lipsch Fotografie De verkregen gegevens zijn in opdracht van Binnenlands Bestuur verwerkt en geanalyseerd door Peter Faber van onderzoeksbureau UZ3. Ook particulieren hebben geheimen. Blijkbaar is het een enorme last om daarmee rond te lopen. Op niet minder dan vijf websites kunnen u en ik ano niem onze geheimen kwijt. Ik ben nummer 10 2010 11

Archievenblad | 2010 | | pagina 11