Nieuws uit het veld Libris Geschiedenis Prijs 2010 Aanvullingen Alle mensen V' ;n:v Yvonne van Haagen is per 6 september in dienst getreden als gemeentearchivaris bij de Gemeente Weesp. een nieuw thema worden gekozen dat in de Maand van de Geschiedenis wordt uitgewerkt. In 2011 is het thema van de Maand van de Geschiedenis 'Ik en wij'. Nederlanders voelen zich verbonden met hun land, stad, dorp of streek, en met hun familie, sportclub, kerk of levensgemeenschap. Nederlanders hebben kortom verschillende en dynamische identiteiten die elkaar soms overlappen. Maar welk deel daarvan is 'ik' en wanneer gaat dat over in 'wij'? Wat geeft u het gevoel dat u Nederlander bent? Het campagnebeeld van de Week van de Geschiedenis (foto INNL). De jury koos unaniem voor David Van Reybroucks Congo. Een geschiedenis uit een shortlist van vijf titels. David Van Reybrouck maakte grote indruk met de breedte van het onderwerp, dat hij beschrijft in een rijke, bijna barokke stijl. Het boek is een originele combinatie van persoonlijke betrokken heid en journalistieke distantie, die archiefmateriaal, interviews en persoonlijke observaties vermengt. Congo. Een geschiedenis brengt een zeer breed opgezette en allesomvattende geschiedenis van de voormalige Belgische kolonie. - \z.-t -J De vrijwilligerspenning van de gemeente Gouda Het boek is een onthutsende confrontatie met een voor velen te weinig bekende wereld. Het vertelt het tragische verhaal vanuit het perspectief van de Congolezen; mensen die proberen te overleven in een land dat alsmaar dieper wegzakt in uitbuiting, corruptie en burgeroorlog. Ellen Bik-Huls. Het oktobernummer van het Archievenblad bevat een paar onvolkomenheden: Jan van den Noort schreef een bijdrage over de West-Brabantse waterschapsarchieven onder de titel 'Langs de rand van het zand'. Op de website van Van den Noort worden die archieven ontsloten met behulp van topografische kaarten. Dit webadres luidt volledig: http://www.jvdn.nl/ pages/BrD/WBrabant.html. In hetzelfde artikel werd op pagina 28 een stukje inventaris en het resultaat van scannen met OCR weergegeven. Het resultaat ontbrak echter. Hier voege men toe: "1551-1555. Kaarten inzake de plannen voor de aanleg van een hulpkanaal van de rivier de Hark naar noerdijk,". Wie alle voorkomens van de woordjes 'Mark' en 'Moerdijk" wil aantreffen, moet dus ook zoeken op 'Hark' en 'noerdijk'. Een attente lezer wees de redactie op een verkeerd bijschrift bij het artikel van Daniël Obbink over Zeeuwse kadastrale kaarten: het afgebeelde eiland op pagina 35 is niet Schouwen maar Zuid-Beveland. Jeroen Tijhuis (zie Burgerlijke Stand in Archievenblad september 2010) is de nieuwe voorzitter van SNAAI. Diana Oppelaar heeft na zes jaar afscheid genomen van het bestuur. Ellen Bik-Huls heeft op 16 oktober de vrijwilligerspenning van de gemeente Gouda gekregen. Zij kreeg de erepenning voor haar tienjarige inzet als secretaris van de stichting Vrienden van Archief Librije. Ellen verliet onlangs het stichtingsbestuur en werd opgevolgd door Thea van Wordragen. De vrijwilligerspenning van de stad Gouda is in 1995 door het college van burgemeester en wethouders in het leven geroepen om een blijk van waardering te geven aan vrijwilligers die zich gedurende langere tijd verdienstelijk hebben gemaakt voor de Goudse samenleving. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 9 2010 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9