Nieuws uit het veld KVAN-website vernieuwd Eerste digitale archiefbewaarplaats van Nederland bij Gemeentearchief Rotterdam Modellen Archief verordening en Besluit Informatiebeheer geactualiseerd Maand van de Geschiedenis in 2011 Kaninhljjkc Vereniging van Archivnrlisen In Nederland De nieuwe website van de KVAN. moment door het Nationaal Archief uitgevoerd, met als nieuwe zorgdrager de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Sinds zaterdag 9 oktober is de vernieuwde KVAN website online. In de nabije toekomst wordt de site verder uitgebreid met nieuwe functionaliteiten. De serverruimte van het gemeente archief Rotterdam is inmiddels als eerste in Nederland officieel goedgekeurd als digitale archiefbewaarplaats door Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland. Jantje Steenhuis, gemeentearchivaris: "Dit is het resultaat van een goede samenwerking tussen twee diensten van de gemeente Rotterdam: het gemeentearchief en ICT-diensten, onderdeel van de Servicedienst. Het is een grote stap in de richting om betrouwbaarheid en controleerbaarheid van de overheid maximaal te waarborgen". De digitale informatie wordt in de serverruimte bij het Gemeentearchief energiezuinig bewaard. Doordat bij de koeling van de ruimte de warme en koude luchtstromen van elkaar gescheiden zijn, is er minder energie nodig voor het koelen. Dit levert een kostenbesparing op van 35% ten opzichte van een traditioneel datacentrum. Jantje Steenhuis: "Onze digitale archief bewaarplaats is een grote stap in de richting om betrouwbaarheid en controleerbaarheid van de overheid maximaal te waarborgen. Het LOPAI heeft de modellen voor archief verordeningen van gemeenten, waterschappen, provincies en politieregio's geactualiseerd. Hetzelfde geldt voor de besluiten informatiebeheer. Daarbij is onderscheid gemaakt tussen de situatie waarin sprake is van een benoemde archivaris of waarin dat niet het geval is. De modellen zijn juridisch getoetst. Uitdrukkelijk moet opgemerkt worden dat het hier om modellen gaat. De zorgdrager die aan de slag gaat met een model moet zorgvuldig de eigen situatie beschrijven. De modellen zijn niet meer dan handreikingen die geactualiseerd zijn aan de hand van de meest recente wet- en regelgeving. De Archiefregeling (Stb. 2010, nr. 70) is, voor zover van toepassing, verwerkt in de modellen. De WGA-collega's die deelnemen aan het LOPAI zijn ook bekend met de modellen. Eventuele nadere reacties uit gemeenteland zijn welkom. De modellen zijn als wordbestand geplaatst op www.lopai.nl. De Week van de Geschiedenis 2010 was een groot succes. In totaal 585 instellingen organiseerden samen 809 activiteiten. Om nog meer instellingen de kans te geven activiteiten te organiseren, organiseert het Nationaal Historisch Museum vanaf volgend jaar de Maand van de Geschiedenis. De nationale geschiedenismaand zal elk jaar in oktober plaatsvinden. Veel deelnemende partijen hebben aangegeven meer tijd en ruimte te willen hebben voor hun activiteiten. Een Maand van de Geschiedenis voorziet in die behoefte. De vaste onderdelen blijven behouden, zoals het onderwijspakket, de Nationale Archievendag, de Nacht van de Geschiedenis en de uitreiking van de Libris Geschiedenis Prijs. Nieuw is dat de Maand van de Geschiedenis meer aandacht besteedt aan de activiteiten van het Nationaal Historisch Museum: actieve samenwerking met andere partijen en ontsluiting van nieuwe Plaatsen in Nederland. Elk jaar zal er 8 2010 nummer 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 8