in archievenland op te werken. Ik kreeg de mogelijkheid om mijn doctoraal te halen in Utrecht. Tijd van mezelf en de kosten voor de baas, dat was de afspraak. Dat was na de enorme MO-studie geen groot probleem. Binnen een jaar was de titel binnen! Dan maar ook gelijk doorstoten en de Hogere Opleiding gaan volgen in Den Haag. In 1989 werd ik benoemd in Oisterwijk met de opdracht om het streek- archivariaat (een rondzwervende archivaris die van gemeente naar gemeente trok) om te vormen tot een streekarchief. Uiteindelijk hebben we in een mooi pand in Oisterwijk in 1995 nieuwbouw gerealiseerd. En jawel, het laatste examen kerkgeschiedenis werd gehaald, bij Cees Dekker op de Archiefschool. Daardoor mocht ik de titel van hoger archiefambtenaar gaan voeren. Ook hier heb ik een prima periode gehad, met name met de helaas veel te vroeg overleden Wil gelachen. Stage liep ik bij René Jacobs die net streekarchivaris was geworden in Nassau-Brabant (Zevenbergen). Er werd dus niets anders gedaan dan werken en studeren. Gelukkig volgde mijn vrouw een muziekstudie, zodat we beiden in de avonduren aan tafel konden zitten met leerstof. Het was een zeer intensieve periode die weinig zekerheid bracht. Nadat ik klaar was met mijn middelbare opleiding kreeg ik een halve baan bij het ministerie van Sociale Zaken in het semistatisch archief, bij de legendarische mijnheer Van Rooij. Ik werd gedetacheerd in Breda bij de arbeidsinspectie, waar ik moest werken aan het archief van de dienst stoomwezen afdeling zuid. Na een jaar moest ik het inventaris inleveren in Den Haag, maar daar kreeg ik te horen dat dit archief eigenlijk weggegooid moest worden. Het was duidelijk: ik moest daar niet blijven! Ondertussen ging ik toch iedere zaterdag, negen jaar lang, naar Tilburg voor mijn MO-studie. Ik werd gevraagd om in Steenbergen bij interne zaken te komen werken. Dus vond ik dat ik maar SOD I en SOD II moest doen, naast MO. Ook hier heb ik weer een mooie tijd gehad en heel veel geleerd op het gebied van vernietiging uit gemeente archieven. MO en SOD was zo'n beetje gelijktijdig klaar toen ik benoemd werd bij Nassau-Brabant als streekregistrator. Dat hield in dat je in de 17 verschillende gemeenten de semistatische archieven moest bewerken." Heb je je vertrek uit het onderwijs ooit betreurd? "Nee, ik heb niet meer het gevoel gehad om terug te keren naar het onderwijs. Ik vond het wel leuk om me Streekarchief Het Kwartier van Oisterwijk. Nieuwbouw gerealiseerd in 1995 foto Regionaal Archief Tilburg). Tijdens de buiuitreiking in Utrecht met op de voorgrond de veel te vroeg, tijdens een personeeis- fietstocht in Bergen op Zoom overleden oud-gemeentearchivaris van Viissingen, Christ Peete (foto part. coii.). van Oosterhout. Het is vandaag de dag onbegrijpelijk wat je met twee mensen allemaal voor elkaar kon krijgen." Waar heb je als archivaris je sporen nagelaten? "In 1996 werden de contouren van de herindeling in Brabant zichtbaar. Afkalving van het draagvlak voor het streekarchief was meteen aan de orde. Bewust heb ik toen contact gezocht met Gerard Steijns als gemeentearchivaris. Hij vond het een interessante ontwikkeling en al heel snel zaten de burgemeesters Kortmann en Brokx aan tafel om het contract te tekenen. Ik werd afdelingshoofd Beheer. Na een half jaar vroeg Gerard aan me of ik het over wilde nemen, omdat hij het wat rustiger aan wilde gaan doen. Dat heb ik uiteraard graag gedaan. Luud de Brouwer werd de eerste webmaster van Nederland en Pictura werd zijn eerste opdracht! Ik werd voorzitter van de Brabantse Kring en heb daarbij, samen met Hans van de Zande, aan de wieg gestaan van SIS: het studiezaal-informatie-systeem. Eigenlijk was het een persoons-informatie- systeem, maar dat was een wat ongelukkige afkorting voor de verkoop. Er zijn nog plekken waar het in gebruik is, zoals in het Zeeuws Archief. Toen Carin Reinders als directeur van het Textielmuseum wegging, werd ik gevraagd om als interim-directeur op te treden. Ik had de taak een rapport te maken waarin een mogelijke fusie nummer 9 2010 43

Archievenblad | 2010 | | pagina 43