Uitgelezen "De uitgaven aan behoud en beheer van cultureel erfgoed, bibliotheken en het Nationaal Archief worden zoveel mogelijk ontzien." Amen. René Spork redacteur Archievenblad. www.archief.nl De internetpagina van het Nationaal Archief en het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. De bespreking van een website als www.archief.nl is even lastig als het schieten op een bewegend doel. Op de kermis had ik moeite met het schieten op ballonnen, beren gingen me daaren tegen goed af. Een poging, met Opera als browser. Het oogstrelende ontwerp is een verademing, eindelijk een fraai grafisch product. Smaken verschillen, maar waren er maar meer van zulke rustige homepages; ik slaag er zelfs in de ballonnen te raken. Het is duidelijk dat de website een loot is aan de stam van de gerestylede webpresentaties van de rijksoverheid, met het 'algemeen rijksarchief' en de 'algemene rijksarchivaris' als onderwerpen. Het webadres www.archief.nl suggereert dat de website - eindelijk - de portal van het Nederlands (openbaar) archiefwezen bevat, maar dat blijkt (nog?) niet het geval. De link naar de regionaal historische centra op de homepage lijkt een anomalie, of preludeert die op het begin van een aanzet tot dat portal? Trouwens, wie op de link klikt wordt geconfronteerd met de verhullende benaming van sommige centra, zoals Erfgoedcentrum Nieuw Land. Zou het niet beter zijn de provincienamen te vermelden met daarachter de naam van de instelling? Bijvoorbeeld: 'Fryslan: Tresoar'. Minder ingevoerde gebruikers en buitenlanders wordt hiermee zeker een plezier gedaan. Bovendien wordt daarmee iets van de helaas verweekte hiërarchie zichtbaar gemaakt. De website in de huidige vorm en met de huidige inhoud is vooral gericht op de professional, archivarissen, informatie managers en andere in archiefbeheer geïnteresseerden. Een link naar de Archiefschool zou daarom niet misstaan. De vele tabs geven vakgenoten en anderen toegang tot een mer a boire aan informatie, deels meer en deels minder dan www.nationaalarchief.nl. De link http://www.archief.nl/ kennisbanken verdient ruime verspreiding. Het valt te hopen dat andere bestanden worden toegevoegd, zeker die voor papierconservering, want er is meer onder de zon dan wetgeving en digitaal. De website zou daarmee zijn pretenties waarmaken, want "Het Nationaal Archief voor informatie managers/archiefprofessionals" suggereert meer. Veel meer, toch? De pagina http://www.archief.nl/publiek zou duidelijker kunnen. De link 'Nationaal Archief' brengt genealogen, historici, journalisten en overige bezoekers naar een andere website. Of is dit tijdelijk en wordt de website van het Nationaal Archief op termijn in www.archief.nl geïntegreerd? Al met al, fraai werk in uitvoering. Het valt te hopen dat de algemene rijksarchivaris de vakgenoten, inclusief de dolerenden, tot overleg en afstem ming weet te brengen, want deze website verdient het de draaischijf voor het vak en voor het publiek te worden. Daarmee zou het adres www.archief.nl gerechtvaardigd worden. Of ben ik inmiddels misschien een woestijn bewoner geworden en verwacht ik teveel van de Nederlandse archiefprofessionals? Joan van Albada oud-secretaris-generaal van de International Council on Archives. Erfgoed van de Oorlog. De oogst van het programma Uitgeverij Ministerie van VWS (2010) ISBN 978-90-810118-2-2, Nederlands, 192 blz. Prins Willem-Alexander was donderdag middag 16 september te gast in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. De prins was aanwezig bij wn B» wrlofl de slotconferentie van het programma 'Erfgoed van de Oorlog' van het ministerie van VWS. Hij nam daarbij welwillend de catalogus Erfgoed van de Oorlog. De oogst van het programma in ontvangst. Het programma heeft gezorgd voor het behoud en de toegankelijkheid van belangrijk erfgoedmateriaal dat betrekking heeft op de Tweede Wereldoorlog. Ruim 200 projecten hebben van het mini sterie subsidie ontvangen om te voor komen dat materiaal, kennis en informatie verloren gaan. Tijdens de conferentie stonden onder andere de resultaten van het programma en oorlogserfgoed in de toekomst centraal. Erfgoed van de Oorlog richtte zich op organisaties die erfgoedmaterialen beheren betreffende de Tweede Wereldoorlog in Nederland, voormalig Nederlands-Indië, Suriname en de Antillen. Met de verstrekte subsidies zijn bijvoorbeeld archieven gedigitaliseerd, persoonlijke verhalen van ooggetuigen vastgelegd en veel historische bronnen digitaal toegankelijk gemaakt. Naast aandacht voor landelijk bekende thema's is ook aandacht besteed aan regionale en lokale gebeurtenissen. De resultaten van het programma Erfgoed van de Oorlog staan beschreven in deze rijk geïllustreerde uitgave. Het boek lijkt veel op het eveneens hier gesignaleerde Footsteps and fingerprints. Achter beide uitgaven gaan ministeries schuil en de uitgaven hebben, naast een verantwoordingsdoel, zeker ook een pr-doel. Kosten speelden bij de publicaties, die beiden nagenoeg hetzelfde formaat hebben, geen grote rol. Erfgoed van de Oorlog zal breed verspreid worden, onder meer onder geschiedenisdocenten, openbare bibliotheken, musea en archiefinstellingen. Het boek is niet in de handel. René Spork redacteur Archievenblad. nummer 9 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39