Een collectiehulpverlenings plan schrijven: hoe doe je dat? Naar aanleiding van recente calamiteiten bij erfgoedinstellingen stelde de Mondriaan Stichting geldelijke steun beschikbaar voor veiligheidszorg. Aletta, instituut voor vrouwengeschiedenis, had behoefte aan een plan voor de zorg van collecties in geval van calamiteiten. Hoe komt zo'n collectiehulpverleningsplan (CHV-plan) tot stand? Topstukken Onderhouden en ontruimen Yvonne van Haagen De aanleiding voor het CHV-plan was een risicoanalyse, waarin de grootste gevaren voor de collecties van Aletta in kaart zijn gebracht: brand- en waterschade. Reden voor Aletta om iemand in te huren die, op basis van literatuuronderzoek, interviews en onderzoeksplannen van derden, een collectiehulpverleningsplan voor brand en waterschade kon definiëren. Auteur dezes heeft die taak op zich genomen. Eerst moest worden bepaald wat de topstukken van Aletta zijn, want die moeten als eerste gered worden bij calamiteiten. Denk hierbij niet alleen aan archieven, maar ook aan bibliotheek- en beeldmateriaal en grijze literatuur. Er is gekozen om het hele archief te selecteren en als 'topstuk' te kwali ficeren, in plaats van losse stukken te benoemen. De selectie van andere topstukken bleek niet makkelijk. Instituut Collectie Nederland biedt weliswaar criteria, maar ook daarmee is het lastig vast te stellen wat een topstuk is en wat niet. "Alsof je moet kiezen tussen je vader en je moeder", zo gaf de archivaris het treffend aan. De bibliothecaris zocht hulp van een antiquaar en bij de beeldarchieven werd er gekeken in hoeverre deze ook extern (digitaal) zijn opgeslagen. Ook zijn realia en parafer nalia geselecteerd die van groot belang zijn voor de vrouwengeschiedenis. Uiteindelijk ontstond een lijst met topstukken en deze kregen een plek in het depot dat goed toegankelijk is, ook in geval van calamiteiten. Contacten met de brandweer moeten deze keuze verder bevestigen: uiteindelijk kan alleen zij, Brandschade aan oude boeken in een bibliotheek. aan de hand van evacuatieroutes, bepalen wat een goede 'beredderplek' is. De lijst met topstukken is als bijlage aan het CHV-plan toegevoegd. Dit plan bevat belbomen die aangeven wie er in welke situatie moet handelen. Er zijn drie situaties mogelijk: brandmelding tijdens kantooruren, melding waterschade tijdens kantooruren en brand- en waterschade buiten kantooruren. Vervolgens is een eerste hulpplan voor collecties opgenomen: hoe de collectie te ontruimen, wat te doen met docu menten die nat en/of beroet zijn en wat te doen met ruimten die onder water hebben gestaan? Het CHV-plan bevat ook een telefoonlijst met externe bedrijven en plattegronden van het gebouw, waarin de topstukken en alle andere collecties zijn ingetekend. In een verantwoording wordt beschreven welke verantwoordelijkheden collectie hulpverleners dragen en welke middelen er nodig zijn in geval van calamiteiten. Maar hoe word je collectiehulpverlener? Aletta heeft zich aangesloten bij de Documentenwacht en deze instelling geeft cursussen aan personeelsleden. Er zijn vijf mensen benoemd tot 'hoofd collectiehulpverlener'. Zij dragen de geleerde kennis over op een hulpteam. Het hoofd coördineert tijdens een calamiteit; het hulp team pakt dozen in, registreert en doet ander uitvoerend werk. Verder is een basiskit met alle noodvoorraden aangeschaft en deze is aangevuld met kratten, dweilen en andere zaken. In het ontruimingsplan wordt vermeld waar deze materialen te vinden zijn. Nu het plan er is, is het tijd voor de borging. Aletta zal zelf zorgdragen voor het onderhoud van de plannen en de voorraden. Na presentatie van het CHV-plan aan het personeel krijgen alle collectiehulpverleners het plan geplasti ficeerd mee naar huis. Daarnaast wordt het plan met een link op elke pc geplaatst en worden er exemplaren op de deuren van de depots en bij de noodvoorraad opgehangen. Het plan staat of valt bij het onderhouden van de lijsten en de telefoonnummers, en het af en toe oefenen met ontruimen. Iemand van Aletta moet hiervoor verantwoordelijk zijn. Yvonne van Haagenl" gemeente archivaris Gemeente Weesp. nummer 9 2010 33

Archievenblad | 2010 | | pagina 33