Duurzame betrouwbaarheid van (elektronische) rans Dondorp handtekeningen Voor de bewijsfunctie van archiefbescheiden heeft de ondertekening altijd een voorname rol gespeeld. De ondertekening dient als een bewijs van de context waarin een document zijn functie vervult. Het biedt informatie over de status van het document en de waarde daarvan als bewijs. Nu veel organisaties geleidelijk hun processen digitaliseren, ontstaat de vraag in hoeverre een conventionele handtekening nog een praktisch zinvolle rol kan spelen in een digitaal proces, en in hoeverre een elektronische handtekening (als logisch alternatief) duurzaam archiveerbaar is. Acht functies Een ondertekend document wordt waarde toegedicht, hoewel velen niet stil zullen staan bij wat de waarde van die handtekening exact is. Toch is men het er eensgezind over eens dat de handtekening (of althans het ondertekende exemplaar van een archiefstuk) moet worden bewaard. Die behoefte stelt ons voor een tweetal problemen in het kader van digitalisering. In een elektronische administratie is het onlogisch, onhandig en onnodig duur om een uitgaand stuk na het afdrukken en na ondertekening weer in te scannen om te kunnen beschikken over een 'ondertekend' exemplaar. Veel organisaties scannen ondertekende uitgaande post ten behoeve van het archief, en hoewel iedereen het eens lijkt te zijn over hoe onhandig dit is, wordt het als juridisch gevaarlijk beschouwd om dit na te laten. Bij het alternatief - elektronische ondertekening - ontstaan echter problemen rond digitale duurzaamheid en dat leidt tot moeilijke vragen over hoe het archief met elektronische handtekeningen dient om te gaan. Dit is het tweede probleem. Een probleem overigens dat in belang zal toenemen naarmate meer informatie alleen in elektronische vorm wordt gecommuniceerd en waarvan hoogstens een kopie1 ooit papier zal raken. Het gebruik van elektronische hand tekeningen zal dus geen keuze zijn die genomen zal worden met aandacht voor de archivering daarvan. Twee concrete vragen voor de archief specialist. Is het daadwerkelijk vereist om in het archief te beschikken over het ondertekende exemplaar? Als dat zo is, hoe lang moet de ondertekening dan behouden blijven en hoe gaan we daarbij om met de elektronische handtekening? Op basis van juridische literatuur zijn in totaal acht functies van de onder tekening te onderscheiden.2 Vier van deze functies hebben betrekking op het document en de ondertekening, en vier hebben betrekking op de context waarin de ondertekening is gebruikt. Deze functies zijn: identificatie, authenticiteit, integriteit en onweerlegbaarheid als inhoudelijke functies, en bewijs van wilsuiting, kennisname van de inhoud, originaliteit en een weloverwogen besluit als contextuele functies. Een goed functionerend archief dient te waarborgen dat archiefbescheiden authentiek zijn, betrouwbaar en integer.3 Voor die waarborgen zou een Handtekeningen als bekrachtiging van adhesiebetuigingen op een rekest tot toetreding van Gregorius Mees tot de bank Mees en Zoonen, 1748. ondertekening dus niet meer nodig zijn. De andere vier punten hebben betrekking op het proces waarbinnen het ondertekende document een rol speelt. Als dat proces goed is gedocu menteerd en aantoonbaar op de juiste wijze wordt uitgevoerd, zijn deze processuele waarborgen ook op andere I/tl* tT +'r>*"- nummer 9 2010 29

Archievenblad | 2010 | | pagina 29