Kennis en expertise delen Beelden voor de Toekomst stelt erfgoed veilig Hans van der Windt: "We selecteren elke dag. samenwerking bestaat is de semantisch web technologie, die computers de inhoud van webpagina's en de samenhang daartussen leert begrijpen. "Het zoeken en vinden wordt daarmee stukken sneller; automatisch ontstaan betere relaties. Daardoor kun je ook duizenden collecties aan elkaar verbinden", vertelt Oomen. Ook wordt er geëxperimenteerd met spraak- en beeldtechnologie. Bijvoorbeeld bij de ontwikkeling van Hollands Glorie op Pinkpop, dat werd gemaakt naar aanleiding van het veertigjarig bestaan van Pinkpop. Verder wordt er gewerkt aan speciale mobiele applicaties. De eerste applicatie - Oorlogsmonumenten in Beeld - is in oktober j.l. gelanceerd. Daarnaast werkt Beeld en Geluid met de publieke omroepen aan betere doorzoekbaarheid van het materiaal, zoals het verbeteren van de zoekfunctie binnen Uitzending Gemist. Door Uitzending Gemist te koppelen aan de rijke metadata van het instituut, wordt het veel gemakkelijker om naar gemiste uitzendingen te zoeken. Beeld en Geluid wil alle kennis en expertise die het instituut op het gebied van audiovisueel archiveren inmiddels heeft opgedaan, graag met anderen delen. Een van de initiatieven is de Kennisbank Audiovisuele Archivering, die tot stand is gekomen in nauwe samenwerking met AVA_Net, het netwerk van audiovisuele archieven in Nederland. De kennisbank die op 17 november tijdens een seminar officieel wordt gelanceerd, is bestemd voor in- en externe gebruikers van audiovisuele archieven. Vakspecialisten, av-collectiebeheerders, studenten en Het geëncodeerde materiaal wordt gecontroleerd op beeld- en geluidskwaliteit (foto Marco Hofste). Beelden voor de Toekomst is een programma voor het behoud van audiovisueel erfgoed voor komende generaties. Veel audiovisueel materiaal dreigt verloren te gaan. Het is dus zaak om collecties te conserveren en te digitaliseren, maar ook om de collecties te ontsluiten en te presenteren. Hiervoor is een subsidie verleend van 154 miljoen euro. In het programma, dat loopt van 2007 tot 2014, werkt Beeld en Geluid samen met EYE Film Instituut Nederland, Nationaal Archief en Stichting Nederland Kennisland. Beelden voor de Toekomst bestaat uit meer dan 25 projecten, waaronder Waisda?, Open Beelden en 40 jaar Pinkpop. Te conserveren, digitaliseren en encoderen: 137.200 uur video, 22.510 uur film, 123.900 uur audio en 2,9 miljoen foto's. Speciaal voor digitalisering van audio maakt Beeld en Geluid gebruik van een workflow systeem (Cube-Tec) dat is geïntegreerd in de IT-infrastructuur. Daarmee kan 100.000 uur radio dat nu nog op analoge dragers staat, gemigreerd worden naar digitale opslag voor 2014. Kijk voor meer informatie op www.beeldenvoordetoekomst.nl. docenten kunnen er informatie vinden over hun vak en het behoud van hun materiaal. Daarnaast zijn er ook steeds meer 'leken' die zich bezighouden met het vormen van een audiovisuele collectie. Dus ook voor hen kan de kennisbank interessant zijn. De online kennisbank is een instrument om kennis te delen, op te slaan en goed terug te vinden. Je kunt de kennisbank het beste zien als een gids met een directorystructuur en een verwijzing naar interessante bronnen. "Op zich is er veel kennis voorhanden over audiovisueel archiveren", vertelt Annemieke de Jong, projectleider Kennisdisseminatie en senior adviseur Kennis- en Informatiebeleid bij Beeld en Geluid. "De kwestie is alleen: waar vind je die en hoe moet je die kennis waarderen? Daarom worden de bronnen in de kennisbank niet alleen genoemd, maar ook beschreven en gewaardeerd." Overigens wil Beeld en Geluid niet de enige afzender zijn van de aanwezige kennis. Wanneer andere audiovisuele archieven interessante informatie vinden, kunnen zij die met hun eigen waardering toevoegen aan de kennis bank. "Op deze manier bouwen we ook een community", aldus De Jong. Beeld en Geluid wil hierin als knooppunt fungeren en verzorgt de eindredactie van de kennisbank.

Archievenblad | 2010 | | pagina 15