Open archief heeft de toekomst Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid Een van de partners van de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) is het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, het grootste audiovisuele archief van Nederland. Zo'n 70 procent van het audiovisuele cultureel erfgoed is hier opgeslagen. Daar maakt het archief van de publieke omroepen het grootste deel van uit. 700.000 uur Uniek in de wereld Marianne ten Hoedt Direct naast de ingang van het Mediapark in Hilversum staat het gebouw met de veelkleurige glazen facade die wordt gesierd door beelden uit de televisiegeschiedenis. In dit pand werken 200 mensen dagelijks aan de conservering, digitalisering en ontsluiting van het audiovisueel archief van Nederland. De voornaamste taak van het instituut is om de Nederlandse cultuur, identiteit en samenleving in kaart te brengen en te bewaren. In het moderne museale gedeelte, de Media Experience, begeven ongeveer 200.000 bezoekers per jaar zich in honderd jaar audiovisuele geschiedenis. Acquisitie van filmmateriaal en beoordeling door deskundigen van Beeld en Geluid op historische waarde, staat en kwaliteit van het materiaal en waarde voor het archief (foto Marco Hofste). Vanaf de loopbrug in het gebouw kijk je in de 'canyon' waar de depots zijn gevestigd. Daar is over een schaplengte van 42 kilometer een belangrijk deel van de collectie van Beeld en Geluid opgeslagen. In totaal telt het gebouw 42 depots, verdeeld over vier lagen in verschillende klimaatzones, van 12 tot en met 19 graden Celsius. Daarnaast zijn er nog zeven depots in Rijswijk, waar onder meer de kleurenfilms bij min vijf graden bewaard worden. In een bunker in Scheveningen zijn nog eens vier depots, waar meer dan 12.000 filmrollen van het bijzonder brandbare nitraat onder de juiste condities liggen opgeslagen. De totale collectie bevat ruim 700.000 uur audiovisueel materiaal. Een groot deel daarvan moet worden overgezet van analoge naar digitale dragers, zodat het ook voor toekomstige generaties bewaard blijft. Bij Technicolor, even verder op het terrein van het Mediapark, staat de digitale collectie op datatape. Een robot leest er de tapes in en houdt bij wanneer deze vervangen moeten worden. Back-ups van de tapes staan bij Beeld en Geluid. Beeld en Geluid beheert met name het archief van de publieke omroep. Sinds Adjunct-directeur Hans Westerhof: "Bij Beeld en Geluid ligt de lat hoog" (foto Sander Remkes). 2006 werken de publieke omroepen met een digitale productie- en uitzend- voorziening. Moesten documentalisten voorheen videobanden bekijken om beschrijvingen te maken, nu stroomt het materiaal van de omroepen compleet met metadata dagelijks rechtstreeks in de digitale archief- en distributiesystemen van Beeld en Geluid. Documentalisten van het instituut verrijken de metadata in de digitale catalogus iMMix, die ook toegankelijk is voor professionals1. Zij kunnen het materiaal daarin vervolgens opzoeken en zo ook weer hergebruiken. Op deze manier heeft het instituut een gesloten keten met de omroepen. "Daarin zijn we uniek in de wereld", vertelt adjunct-directeur Hans Westerhof. "Zelfs nummer 9 2010 11

Archievenblad | 2010 | | pagina 11