Nieuws uit het veld Gemeente Tubbergen: winnaar Mailprofs Kwaliteitsaward 2010 Best practices archiefinspectie Almere Student ontdekt VOC-aandeel in Westfries Archief De DIV afdeling van het jaar: de gemeente Tubbergen. Jantje Steenhuis, gemeentearchivaris: "Dit is het resultaat van een goede samenwerking tussen twee diensten van de gemeente Rotterdam: het gemeentearchief en ICT-diensten, onderdeel van de Servicedienst. Het is een grote stap in de richting om betrouwbaarheid en controleerbaarheid van de overheid maximaal te waarborgen". De digitale informatie wordt in de serverruimte bij het Gemeentearchief energiezuinig bewaard. Doordat bij de koeling van de ruimte de warme en koude luchtstromen van elkaar gescheiden zijn, is er minder energie nodig voor het koelen van de ruimte. Dit levert een kostenbesparing op van 35% ten opzichte van een traditioneel datacentrum. De DIV afdeling van de gemeente Tubbergen mag zich 'DIV afdeling van het jaar' noemen. Op 23 september 2010 werd aan het enthousiaste DIV team van deze gemeente de Mailprofs Kwaliteitsaward toegekend. De INF afdeling kenmerkt zich door een heterogeniteit die sterk maakt. De jury waardeerde zeer hun doorzettings vermogen door de jaren heen en het resultaat mag er zijn: digitaal en zaakgericht DMS met werkstroom- besturing waardoor de doorlooptijden aanmerkelijk verminderd zijn en zeer goed afgestemd met het KCC. Daarom is Gemeente Tubbergen de winnaar van de Mailprofs Kwaliteitsaward 2010. Het Stadsarchief Almere bracht onlangs drie inspectierapporten uit over actuele ontwikkelingen op het gebied van archiefzorg. Het eerste rapport betreft een kwaliteits model, een door het stadsarchief ontwikkeld generiek toetsingskader voor archiefinspectie. Het is een inhoudelijke en methodische basis voor kwaliteits metingen van informatie- en archiefbeheer. Het kader is gebaseerd op de INK- methode voor integrale kwaliteitszorg. In het tweede rapport staat het document managementsysteem centraal. Het is cruciaal voor duurzaam archiveren om bij de productie van documenten zo vroeg mogelijk rekening houden met langdurige bewaring. Almere werkt met een document management systeem. Leidt dit tot een betere kwaliteit van de digitale archiefvorming? In het rapport wordt het gehele proces beoordeeld aan de hand van het toetsingskader. Het derde rapport gaat in op het audiovisueel vastleggen en bewaren van raads vergaderingen. Dit is een eigentijds middel om burgers te informeren over de besluitvorming. Maar gebeurt dit conform de wettelijke regels en normen voor duurzaam archiefbeheer? Het stadsarchief toetste de praktijk in Almere in een inspectierapport. Wat zijn de risico's? Hoe kan het beter? De drie rapporten zijn te downloaden via www.vng.nl In het Westfries Archief in Hoorn is recentelijk een spectaculaire vondst gedaan. Ruben Schalk, geschiedenis student aan de Universiteit Utrecht, heeft het oudst bekende aandeel in de VOC-onderneming ontdekt. Tijdens het onderzoek voor zijn afstudeerscriptie trof Ruben Schalk in het stadsarchief van Enkhuizen een document aan dat bij nader onderzoek het oudste aandeel ter wereld blijkt te zijn. Afgegeven door de Kamer Enkhuizen van de Verenigde Oost- Het oudst bekende aandel van de VOC (coll. Westfries Archief). nummer 8 2010 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7