Maat houdt staat: een Zeeuwse Bourgondiër Op bezoek bij Carlo Buysrogge, archivaris van de gemeente Terneuzen Terneuzen, met ruim 55.000 inwoners de grootste gemeente van Zeeland, ligt te blinken in de zon. Over de weidse Scheldeboulevard waait een verfrissend briesje. In de verte vaart een reusachtig containerschip langzaam voorbij. Direct achter de boulevard staat een betonnen kolos, het gemeentehuis. Hier zwaait Carlo Buysrogge, archivaris van Terneuzen, de scepter over de gemeentelijke archieven. Gedreven en flamboyant verdedigt hij de belangen van 'zijn' archieven tegen eenieder die de goede zaak een minder warm hart toedraagt. - Burgerlijke Stand Terneuzen, 2010. Werkplek van Carlo Buysrogge In de studiezaal (foto's part. coll.). Je woont en werkt in Zeeuws- Vloonderen. Ben je meer Zeeuws don Vlooms, of omgekeerd? "Het is moeilijk een diplomatiek antwoord te geven op deze vraag, ik wil natuurlijk geen vrienden uit een van beide gebieden kwetsen. De Westerschelde is, was en blijft een natuurlijke barrière, hoewel de route naar Middelburg door de komst van de Westerscheldetunnel wel iets is versneld. Die tunnel ligt overigens op de verkeerde plek als je het mij vraagt, ze hadden hem aan de andere kant van het kanaal van Gent naar Terneuzen moeten positioneren; nu sta je nog eindeloos voor een open brug te wachten. Tot na de Tachtigjarige Oorlog heeft mijn woon- en werkgebied bestuurlijk tot het graafschap Vlaanderen behoord, kerkelijk vielen we hier zelfs tot 1841 onder het bisdom Gent. De lijnen zuidwaarts lopen dikwijls nog steeds gemakkelijker dan die naar het noorden. Grote steden zoals Gent, Antwerpen en Brussel zijn eenvoudiger en sneller te bereiken dan Rotterdam en Breda. Op allerlei gebied zijn we ook sneller geholpen in Vlaanderen dan in de rest van Nederland, denk bijvoorbeeld aan het hoger onderwijs en aan de medische zorg. En op het gebied van de werkgelegenheid zijn we hier ook afhankelijk van Vlaanderen. Naar mijn idee oefent Vlaanderen hier veel, zeg maar gerust té veel politieke macht uit. De Antwerpse havenbaronnen bepalen wat er met 'ons' stroomgebied van de Westerschelde gebeurt. Heikant, 1962. Een foto van 'De mooiste baby', In het weekblad 'Margriet'. nummer 8 2010 53

Archievenblad | 2010 | | pagina 53