Inhoud 12 Verleden en toekomst van het waterschap Themabijdrage over de governance van het waterschap, dat wil zeggen op de wetgeving, het takenpakket, het bestuur, de financiën en het toezicht. Havekes alswarm pleitbezorgervoorhet voortbestaanvan dit oerhollandse instituut. Waterschapsarchivarissen: een bijzonder fenomeen? Deltacommissaris Kuijken "We staan aan de voor kant van de geschied schrijving" Maat houdt staat: een Zeeuwse Bourgondiër. Op bezoek bij Carlo Buysrogge, archivaris van de gemeente Terneuzen Herman Havekes 4 Van de redactie 5 De archiefervaring 6 Nieuws uit het veld 9 In memoriam Jan Heringa (1919-2010), Frank Keverling Buisman 11 16 oktober 2010: Nationale Archievendag, Anton Kos 12 Verleden en toekomst van het waterschap, Herman Havekes 17 Deltacommissaris Kuijken: "We staan aan de voor kant van de geschiedschrijving", Akke Holsteijn 20 Waterschapsarchivarissen: een bijzonder fenomeen?, Henriëtte Marsman-Slot 21 Water en cultureel erfgoed: pompen of verzuipen?, Renate van Leijen 24 Schieland in kaart, Gert Koese 26 Langs de rand van het zand, Jan van den Noort 30 Pilot 'Geolokaliseren van Polderkaarten', Astrid Hertog 31 Droog! "Polders, polders, klei met gras, men oogst er veel lof", Wouter ten Have en Diana Oppelaar-van der Haar 34 Middeleeuwse inventarisatietechniek in een digitale omgeving, Carla de Wilt 35 Zeeuwse kadastrale kaarten via internet beschikbaar, Daniël Obbink 37 Ontdek meer in waterschapsarchieven. Het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht, Jan Blom 38 De canon van Rijnland, Paul Schevenhoven 40 Archives without borders: een terugblik, Hans Berende en René Spork 43 Archiefwetenschap, erfgoed en politisering. De oratie van prof. dr. T.H.P.M. Thomassen, Richard Hermans 45 Touwtjes, typemachines en de telefoon. Conferentie over de geschiedenis van archieven, Agnes E.M. Jonker 47 Column 48 Uitgelezen 50 Agenda 53 Maat houdt staat: een Zeeuwse Bourgondiër. Op bezoek bij Carlo Buysrogge, archivaris van de gemeente Terneuzen, Ineke van den Broek nummer 8 2010 3 De meeste grote water schappen met een eeuwen lange historie hebben inmiddels een eigen archivaris in dienst. In een enkel geval is er zelfs sprake van een eigen archiefdienst met meer archiefambtenaren. Er zijn ook waterschappen die participeren in een streek- archivariaat of streekarchief. De zeespiegel stijgt en het weer wordt extremer. Meer regen, meer droogte. Hoe kunnen we Nederland ook op de lange termijn beschermen tegen de gevolgen van over stromingen en zorgen voor voldoende zoet water? "Dat we in onze delta kunnen wonen, is nooit vanzelf sprekend." In Terneuzen zwaait Carlo Buysrogge de scepter over de gemeentelijke archieven. Gedreven en flamboyant verdedigt hij de belangen van 'zijn' archieven tegen eenieder die de goede zaak een minder warm hart toedraagt.

Archievenblad | 2010 | | pagina 3