De canon van Rijnland THEMA jlLandlenlWater De totstandkoming jlLandlenlWater vJ Evenwicht Schevenhoven Sinds januari 2010 heeft het hoogheem raadschap van Rijnland een canon. Dertig vensters tonen dertig moment opnamen van duizend jaar waterbeheer in het gebied dat al sinds de middel eeuwen bekend staat als het hoogheemraadschap van Rijnland. De canon is nu nog alleen digitaal te raadplegen, op de website van het hoogheemraadschap (www.rijnland. net) en op www.regiocanons.nl. Een gedrukte versie van de canon is in voorbereiding. Het hoogheemraadschap van Rijnland is verantwoordelijk voor het waterbeheer in het gebied tussen Den Haag, Gouda, Amsterdam en Velsen. Formeel bestaat het hoogheemraadschap pas sinds 1 januari 2005. Op die datum fuseerde het al in de middeleeuwen ontstane hoogheemraadschap van Rijnland met de drie waterschappen die binnen het gebied van Rijnland belast waren met het op peil houden van water in de polders. Tot 1979 waren deze polders afzonderlijke waterschappen geweest, onder toezicht van het hoogheem Bij het venster dat betrekking heeft op het graven van watergangen in 1200 is gekozen voor een luchtfoto die de ligging van één van deze watergangen in het inmiddels sterk verstedelijkte landschap laat zien (foto's coll. hoogheemraadschap Rijnland). raadschap. Bij de concentratie van polders kwam aan dit toezicht een einde. Later vond in het Zuid-Hollandse deel van Rijnland verdere concentratie van (polder)waterschappen plaats, maar net als vroeger vielen de ingelanden van de Rijnlandse polders tot 1 januari 2005 nog altijd onder twee waterschappen; het hoogheemraadschap en het waterschap dat belast was met de polderbemaling. Door de fusie kwamen alle waterschapstaken in het gebied van Rijnland in één hand. Met het oog op de historische traditie werd het nieuwe 'all-in waterschap' hoogheemraadschap van Rijnland genoemd. In het voorjaar van 2009 besloot het bestuur van Rijnland dat het hoogheem raadschap in navolging van andere instellingen ook een canon moest krijgen. De canon zou voorlopig niet in gedrukte vorm verschijnen, maar uitsluitend digitaal. Hoogheemraad Thea de Roos wees op de reeds bestaande canon van het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, waarvan zowel een digitale als een gedrukte versie bestaat. Zoiets moois moest Rijnland ook kunnen maken. Medewerkers van het team Communicatie en Erfgoed gingen deze uitdaging aan en produceerden in iets meer dan een half jaar een Rijnlandse canon. De canon van Hollands Noorderkwartier was een inspirerend voorbeeld; dertig vensters, gespreid in tijd, vanaf het eerste begin van het waterbeheer tot heden. Ieder venster bevat een niet al te lange tekst en een hierbij passende illustratie. Voor de inhoud van de Rijnlandse canon konden wij in de eerste plaats putten uit twee betrekkelijk recent verschenen boeken over de geschiedenis van het hoogheemraadschap van Rijnland, het in 2002 verschenen Hollands water Haags Gemeentearchief Naast koopjes scoren op een heuse markt kan er onder deskundige begeleiding een kijkje genomen worden in de depots en het restauratieatelier van het Haags Gemeentearchief. Daarnaast vindt op 23 oktober de Dag van de Haagse Geschiedenis plaats, waaraan bijna alle erfgoedinstellingen van Den Haag meedoen. en het in 2006 verschenen Waterstaat in stedenland. In het eerstgenoemde boek heeft Ludy Giebels de geschiedenis van het hoogheemraadschap beschreven vanaf de invoering van het nieuwe reglement in 1857. Het laatstgenoemde boek, geschreven door Milja van Tielhof en Petra J.E.M. van Dam, behandelt de geschiedenis van Rijnland tot 1857. Daarnaast zijn andere werken gebruikt en uiteraard ook de archieven van het hoogheemraadschap en van de daarbinnen gelegen polders. De eerste vraag bij het samenstellen van een canon is natuurlijk: wat neem je er in op? De vensters moeten een goed overzicht geven van belangrijke momenten en ontwikkelingen in de geschiedenis van het waterbeheer in Rijnland. In een aantal gevallen is direct duidelijk wat een plaats in de canon verdient. De verlening van het privilege door rooms-koning Willem II aan de heemraden uit 1255, ten onrechte vaak als de stichtingsakte van Rijnland betiteld, hoort in de canon thuis. Hetzelfde geldt voor het droogmalen van het Haarlemmermeer in 1852. 38 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 38