Zeeuwse kadastrale kaarten via internet beschikbaar r THEMA jlLandlenlWater Landschapselementen koppelen 'Trekken en duwen' Daniël Obbink Sinds bijna een jaar werken de provincie Zeeland, het Kadaster, 11 Zeeuwse gemeenten en het Zeeuws Archief samen in het project met de naam 'Uitbreiding cultuurhistorische hoofdstructuur (CHS) provincie Zeeland'. Achter deze lange en ingewikkelde naam gaat een misschien wel even lange voorgeschiedenis schuil. Van 1986 tot 2000 gaf de stichting Kadastrale Atlas Zeeland, die bestond uit een samenwerking tussen het toenmalige Rijksarchief in Zeeland en het Kadaster, de zogenoemde 'Kadastrale Atlassen' uit. In deze atlassen werden per gemeente de kadastrale minuutplans van 1832 met de bijbehorende Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels (OAT's) opgenomen. In 2000 kwam het project 'De Woonomgeving' van de grond, met als doel het scannen van de minuutplans 1832 met bijbehorende OAT's van heel Nederland. Via een gemeenschappelijke website werden zij beschikbaar gesteld. Met het oog op deze ontwikkeling heeft de stichting Kadastrale Atlas Zeeland destijds besloten eveneens 'digitaal' te gaan en geen papieren atlassen meer uit te geven. Een belangrijke nieuwe toepassing die door het scannen van de topografische kaarten mogelijk werd, was het georefereren en vectoriseren. Dit zijn handelingen waarbij makkelijk te herkennen landschapselementen, zoals sloten, wegen en dijken, of gebouwen zoals kerken en boerderijen, op een basiskaart worden gekoppeld aan overeenkomstige punten of lijnen. Deze basiskaart, of GBKN (Grootschalige Basiskaart Nederland), geeft de exacte huidige situatie weer. Dit koppelen binnen een GIS werd door de stichting Kadastrale Atlas voor het eerst toegepast in de pilot Veere in het kader van 'De Woonomgeving'. Na Veere volgden ook de minuutplans van Zierikzee en Vlissingen. Bij de Stichting Kadastrale Atlas ontstond de ambitie om, in navolging van de Fryske Akademy in Leeuwarden, alle minuutplans provinciedekkend te laten vectoriseren als basis voor een HisGis. Na een aantal vergeefse subsidie aanvragen is het in 2009 uiteindelijk gelukt dit project met steun van de provincie Zeeland en 11 Zeeuwse gemeenten te financieren. Eind vorig jaar is een projectgroep bestaande uit medewerkers van de provincie Zeeland, het Kadaster en het Zeeuws Archief (waaronder ook Het eiland Schouwen: afwijking tussen een historische kaart (zwart) en de hedendaagse Grootschalige Basiskaart Nederland (rood). ondergetekende) aan het werk gegaan om de kadastrale minuutplans van 1832, in totaal 1162 stuks, achtereenvolgens te georefereren, vectoriseren en te koppelen in de cultuurhistorische hoofdstructuur (CHS) van de provincie. Daarnaast worden enkele antieke kaarten uit de collecties Van Deventer, Visscher-Roman en Hattinga op deze manier bewerkt. De kaarten waren al in een eerder stadium, onder andere binnen het project 'De Woonomgeving', gescand. Inmiddels zijn alle kaarten 'gegeorefereerd' door het bedrijf Fugro Aerial Mapping BV in Leidschendam. Hierbij bleken de antieke kaarten van Van Deventer, Hattinga en Visscher-Roman de meeste moeilijkheden op te leveren. De kadastrale kaarten uit 1832 zijn met een veel grotere mate van nauwkeurig heid getekend en blijken vaak vrijwel precies op de GBKN te passen. Gezien de technische mogelijkheden van de vroege negentiende eeuw een hele prestatie. De oudere zeventiende- en achttiende-eeuwse kaarten blijken meer aanpassing nodig te hebben. In sommige gevallen treedt veel vertekening op door 'trekken en duwen' aan de kaart. In bijgevoegde afbeelding is te zien hoe groot de afwijking tussen een kaart en de GBKN situatie is op het eiland Schouwen. De GBKN-lijnen zijn in rood weergegeven. Het controleren van de kaarten op referentiefouten blijkt veel tijd in beslag te nemen. De kaarten moeten, nadat ze in Ierland zijn bewerkt, stuk voor stuk worden gecontroleerd om deze fouten te herstellen. Op dit moment worden de eerste stappen gezet ter voorbereiding op het vectoriseren. Naar verwachting zullen de kaarten vanaf medio 2011 via internet beschikbaar zijn. Daniël Obbink archivaris Zeeuws Archief. nummer 8 2010 35

Archievenblad | 2010 | | pagina 35