Oral history Vragen Noten Inrichtingspion van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. als motivering: De afsluiting en de drooglegging van de Zuiderzee zal aanzienlijke verande ringen brengen in het huidige landschaps- en volksbeeld, terwijl een geheel nieuw land benevens een nieuwe volksgroep tot ontwikkeling zullen komen. Beide verschijnselen zijn zoo belangrijk, dat o.i. alles in het werk dient te worden gesteld om het tegenwoordige beeld der Zuiderzeelanden benevens de ontwikkeling van het nieuwe gebied van den beginne vast te leggen. Dat is de plicht tegenover het nageslacht; het is tevens plicht tegenover de wetenschappelijke onderzoekers, welke zich nu en later met de sociale ontwikkeling der bedoelde gebieden zullen bezig houden en wier arbeid weer informeerende waarde kan hebben voor de practische politiek. "2 Helaas is deze wens nooit werkelijkheid geworden maar dankzij het samen voegen van verschillende Flevolandse instellingen, waardoor Nieuw Land is ontstaan, is er wel weer een stap in deze richting gezet. Het archief is uitgebreid met enkele zeer waardevolle particuliere archieven. Voorbeelden hiervan zijn het archief van de Zuiderzeevereniging, de vereniging die erin slaagde om door middel van uitgekiende propaganda en goede contacten het juiste klimaat te scheppen op regerings- en parlementair niveau voor het aannemen van de Zuiderzeewet, en de persoonlijke archieven van dhr. Vissering en dhr. Jansma, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Zuiderzeeraad. Van recentere datum is het archief van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer (VBIJ). Zodoende ontstaat een interessante mix van voor- en tegenstanders van landaanwinning. Het feit dat Flevoland een jonge provincie is, maakt geen verschil in de wijze waarop er met archief wordt omgegaan. Bij Nieuw Land worden we als archivaris geconfronteerd met dezelfde vragen als alle andere archivarissen. Wat bewaren we en wat niet? Welke archieven willen we graag hebben en gaan we actief acquireren? Wat doen we met digitale bestanden? Op het gebied van selectie is wel aangevoerd dat er meer documenten van de uitvoering moet worden bewaard dan voorheen de gewoonte was in Lelystad, nog deel uitmakend van het Openbaar Lichaam Zuidelijke Ijsselmeerpolders. archiefselectie. Bij het droogmaken van de polder waren de ideeën vaak al uitgevoerd voordat er beleid gemaakt was, zodat de uitvoeringsdossiers cruciale informatie voor de geschied schrijving bevatten. Het gebied tussen Lelystad en Almere, de Oostvaarders- plassen, is hier een goed voorbeeld van. Dit gebied was ooit bestemd als industrieterrein, maar tegen de tijd dat de Wet werd aangenomen om er een natuurgebied van te maken, was dit reeds gerealiseerd. Er werden zelfs al vogeltellingen gehouden! Verder probeert Nieuw Land de archieven te verwerven van organisaties of personen die een belangrijke rol spelen of hebben gespeeld bij het ontstaan en ontwikkelen van Flevoland. Misschien meer dan andere archieven doet Nieuw Land ook veel aan oral history. Op dit moment worden er bijvoorbeeld interviews afgenomen met personen die betrokken zijn geweest bij landbouwkundig onderzoek en anderen die betrokken zijn geweest bij de provinciewording. Beide projecten moeten resulteren in een publicatie en worden uitgevoerd door de weten schappelijke onderzoekers van Nieuw Land. Een goed voorbeeld dat de diverse functies bij Nieuw Land regelmatig gecombineerd worden voor diverse projecten. Zo worden delen van interviews weer gebruikt om op een website te publiceren voor het publiek. En naast de onderzoekers werken ook de bibliothecarissen en archivarissen mee aan de tentoonstellingen die in het museum worden georganiseerd, zoals een nieuwe vaste tentoonstelling over het Zuiderzeeproject, die aan het einde van het jaar voor het publiek open zal gaan. Het Zuiderzeeproject: een geweldig voor beeld van land en water; het bedwingen van de zee om land te winnen. Een technisch complex project met daarachter een bijna net zo'n complexe bestuurlijke constructie. De bestuursvormen leiden tot op de dag van vandaag nog tot veel vragen. Waar liggen de verantwoordelijkheden en bij welk archief moet ik dan zijn? Een puzzel die veel archiefonderzoekers en ook de archivarissen voor een uitdaging stelt.3 1 Ontleend aan liedtekst 'Zeeland' uit: Herman Finkers, Tot nu toe (juni 2005), dvd 2: De zon gaat zinloos onder, morgen moet zij toch weer op (originele uitgave 1992). 2 R. Chandali, 'Het Zuiderzee-Archief', Archievenblad, nr. 1 (maart 1992). Citaat uit advies van D. van Blom, G. Vissering en Th. van der Waerden om een centraal Zuiderzee-archief te stichten. 3 Voor meer informatie: www.nieuwlanderfgoed.nl en www.flevolandsgeheugen.nl. Wouter ten Have en Diana Oppelaar-van der Haar archivarissen bij Nieuw Land Erfgoedcentrum. LELYSTAD ÖAIN8- UCH-Z.'J.P. nummer 8 2010 33

Archievenblad | 2010 | | pagina 33