Schieland in kaart THEMA jlLandlenlWater Noord-Hollands Archief, Haarlem jlLandlenlwater Traditie De negentiende eeuw Gert Koese Bij de waterschappen speelt cartografie een belangrijke rol. Om een goed beheer te kunnen voeren, is het van groot belang inzicht te hebben in de geografie van het gebied. Momenteel is hiervoor een modern Geografisch Informatie systeem (GIS) beschikbaar, maar in de eeuwen hiervoor waren bestuurders en ambtenaren aangewezen op met de hand vervaardigde kaarten. Waterschappen hebben een lange traditie als het gaat om meten en karteren. Al in 1450 had bijvoorbeeld het hoogheem raadschap van Rijnland een landmeter in dienst. Ook voor het hoogheemraadschap van Schieland is al in de eerste helft van de zestiende eeuw een landmeter werkzaam: Jasper Adriaenszoon uit Den Haag. Zijn meetregister bevindt zich nog steeds in het Oud Archief van Schieland.1 Waarschijnlijk op basis van deze meting maakte Coenraet Oeloffszoon in 1558 de eerste overzichtskaart van Schieland. Hiervan is helaas geen exemplaar bewaard gebleven. De eerstvolgende kaart dateert van 1611. Dit is de bekende kaart van Floris Balthasars, de Delftse plaatsnijder. Hij kreeg in 1608 de opdracht hiervoor van De Wide Veenen bij Moerkapelle, de eerste droogmakerij op de kaart van Jan Janszoon Stampioen uit 1660. Het Noord-Hollands Archief houdt de fotowedstrijd 'Land en water in Noord-Holland'. Deelnemers maken onder andere kans op het tweedaags arrangement 'Historisch Haarlem', inclusief hotel en uitgebreid diner. Daarnaast organiseert de Janskerk een modeshow met kleding uit 1870, toegespitst op land en water. dijkgraaf en hoogheemraden. In dezelfde tijd kreeg hij ook een opdracht van de hoogheemraadschappen van Delfland en Rijnland, zodat hij het hele gebied van het IJ tot de Maas in kaart bracht. Het gedeelte van Schieland bestaat uit dertien bladen. Erg nauwkeurig was de kaart niet en toen Schieland in 1648 door de voorraad gedrukte exemplaren heen was, kreeg de Rotterdamse landmeter Jan Janszoon Stampioen de opdracht een nieuwe kaart te maken. In 1660 verscheen de eerste druk. De kaart was uitermate nauwkeurig, maar veranderingen in het gebied maakten het noodzakelijk dat de kaart in de loop van de decennia verschillende keren bijgewerkt en opnieuw gedrukt moest worden. In de zeventiende eeuw werd er namelijk in het gebied rond Rotterdam turf gewonnen. Eerst werd turf gestoken, maar algauw werd, nadat de grondwaterspiegel was bereikt, het veen van onder de waterspiegel gebaggerd. De gevolgen waren uitgestrekte veenplassen, die in de loop van de tijd echter ook weer werden drooggemaakt. Floris Balthasars had verzuimd deze veenplassen op zijn kaart aan te geven. Geleidelijk verschenen de droogmakerijen op de herziene edities van de kaart van Stampioen in 1684, 1694, 1710, 1718 en 1765.2 Al in de zeventiende eeuw kun je voor wat betreft het maken van overzichts kaarten spreken van een traditie binnen de Hollandse waterschappen. Rijnland, Delfland en Schieland beschikten omstreeks 1615 over een gelijkluidende kaart. Vooral de kaarten die nadien werden gemaakt, moesten niet alleen functioneel maar ook representatief zijn. De kaart van Stampioen was bijvoor beeld aan de bovenzijde voorzien van een wapenrand met in het midden het wapen van Schieland en aan weers zijden daarvan de wapens van de dijkgraaf en de hoogheemraden. Willem van der Ham noemt de kaart van Stampioen "misschien wel het fraaiste voorbeeld van pronkzucht". Vanaf de tweede helft van de zestiende eeuw trad er een verschuiving op binnen het bestuur. Werden de posities van dijk graaf en hoogheemraden in de middel eeuwen vooral ingenomen door de landadel, aan het begin van de Gouden Eeuw kreeg de stedelijke elite het steeds meer voor het zeggen. Vanaf die tijd werd de macht van Schieland ook meer geëtaleerd. Zo verrees in de zeventiende eeuw het fraaie Schielandshuis (nu het Historisch Museum Rotterdam) en werd een prachtige hensbeker gemaakt met op het deksel een miniatuurbuste van graaf Floris V. Ook de overzichtskaart moest de macht van Schieland uitstralen. Hij werd daarom ook als wandkaart uitgegeven en soms als relatiegeschenk weggegeven.3 In 1821 verscheen een nieuwe kaart, gemaakt door Schielands fabriek- landmeter J.A. Scholten Hzn. en 24 2010 nummer 8

Archievenblad | 2010 | | pagina 24