Water en cultureel erfgoed: pompen of verzuipen? r THEMA jlLandlenlWater Water van twee kanten C Oost-Gelderse Archiefdiensten jlLandlenlwater Collectiehulpverleningsplan 1 Renate van Leijen Water. We hebben het nodig, maar in Nederland worstelen we er steeds vaker mee. Iedereen krijgt ermee te maken, inclusief de hoeders en beheerders van het cultureel erfgoed. Erfgoedbeheerders moeten zich voorbereiden en zich afvragen: waar ga ik met de collectie naar toe bij wateroverlast?1 Volgens de Waterwijzer 2004-2005 ligt 26% van Nederland onder het zeeniveau, dus beneden N.A.P Als er geen duinen of dijken zouden zijn, zou 66% van Nederland regelmatig onder water komen te staan. Zo'n 3500 kilometer primaire waterkering, in de vorm van duinen, rivier-, meer- en zeedijken, stormvloedkeringen en dammen, beschermen ons land tegen overstromingen vanuit de grote rivieren, het IJsselmeer, het Markermeer en de Noordzee. Daarnaast zijn er niet-primaire waterkeringen, zoals boezemkaden, polderkaden en kanaaldijken, die Nederland beschermen tegen over stromingen vanuit binnenwateren. Ondanks de vele waterkeringen mogen we de mogelijkheid van overstroming niet uitsluiten. Het klimaat zal de komende decennia veranderen waardoor de kans op overstromingen groter wordt. Met de toenemende risico's op overstromingen zullen erfgoedbeheerders zich (beter) moeten voorbereiden en maatregelen moeten treffen tegen wateroverlast. Voor archiefruimten en archiefbewaarplaatsen geldt de ministeriële Archiefregeling, waarin eisen zijn opgenomen om het risico van overstroming en vochtindringing tegen te gaan (artikel 28 'Situering', artikel 29 'Normen voor ondergronds bouwen' en artikel 47 'Constructieve eisen'). De Oost-Gelderse Archiefdiensten (Achterhoeks Archief, Streeka rchivariaat De Liemers en Doesburg, Regionaal Archief Zutphen en het Waterschap Rijn en IJssel) organiseren een bijeenkomst op de locatie van het Waterschap. Dirk van den Maat uit Zutphen stelt verschillende schilderijen ten toon die hij op basis van gedichten gemaakt heeft. Daarnaast zijn er lezingen en tentoonstellingen, met als thema's kanalisering, de Berkelcompagnie, bruggen, waterschade in archieven en verdedigingswerken. Het bestaan van een regeling of een wet biedt echter geen garantie op 100% bescherming. De meeste archiefbewaar plaatsen voldoen aan de regeling, maar archiefmateriaal dat nog niet is over gebracht ligt in archiefruimten van zeer uiteenlopende kwaliteit. Voor andere collectiebeherende instellingen bestaat helaas geen regeling of wet. Veel museale collecties zijn opgeslagen in depots die gelegen zijn in kelders, een plek die weinig bescherming biedt tegen wateroverlast. Erfgoedbeheerders zullen een risico analyse moeten uitvoeren waarin waterdreigingen zoals overstroming en extreme neerslag worden meegewogen. Een blik op de Provinciale Risicokaart (www.risicokaart.nl) laat zien of de collectie in een gebied ligt dat gevaar loopt om te overstromen. Bovendien toont de kaart hoe hoog het water dan komt te staan. Bij extreme neerslag moeten gebouwenbeheerders en facilitaire diensten zich bewust zijn van scenario's als verstopte hemelwaterafvoeren, waarbij dakgoten overlopen. Overstroming en lekkage van goten kan grote gevolgen hebben voor het gebouw en de daarin aanwezige collectie. In Engeland wordt bij het vernieuwen van dakgoten aan monumenten nu al rekening gehouden met de opkomst van extreme neerslag. De diameter van nieuwe dakgoten is groter waardoor deze meer water kunnen opvangen. Ook in Nederland zullen erfgoedbeheerders moeten nadenken over dit soort oplossingen. Wanneer erfgoedbeheerders een duidelijk beeld hebben met welke (water-) dreigingen zij te maken kunnen krijgen, kunnen zij maatregelen treffen. Allereerst zijn een goed werkend calamiteitenplan, een op elkaar ingespeeld crisisteam en, wanneer noodzakelijk en mogelijk, een ill1 Ondergelopen entree in het souterrain van Kasteel Amerongen. In 1993 zorgde hoogwater op verschillende plaatsen langs de grote rivieren voor veel overlast (foto RCE). nummer 8 2010 21

Archievenblad | 2010 | | pagina 21