Veilig én aantrekkelijk Van ons allemaal Belangrijke beslissingen Nederland leeft met water, aan de kust... (foto Robert M. Berger). geval erg belangrijk. Iedereen moet kunnen zien waar we mee bezig zijn. Om die reden hebben we een uit gebreide website en houd ik zelf regelmatig een weblog bij." Kuijken is in zijn eerste halfjaar als deltacommissaris zoveel mogelijk het land in geweest om kennis te maken met mensen in de regio's. Vooral om te luisteren, maar ook om nut en noodzaak van het Deltaprogramma toe te lichten. "Ons land ligt laag. Achter onze 350 kilometer lange kust ligt een dicht bevolkt gebied dat kwetsbaar is voor overstromingen. De bescherming tegen hoog water, vanuit zee maar ook vanuit de grote rivieren, is dus van levens belang. Daarnaast verwachten we dat onze zomers steeds warmer en droger worden, waardoor de zoetwater voorziening in gevaar kan komen. Niet zozeer voor ons drinkwater, want dat loopt niet zo'n vaart, maar wel het water waar landbouw, industrie en natuur van afhankelijk zijn. Maar behalve een veilig land willen we ook een aantrekkelijk land zijn, waar het prettig wonen, werken en recreëren is. Hoe kunnen we de veiligheidsopgave goed koppelen aan doelstellingen voor natuur, landschap, wonen, recreatie en economie? Ook dat zijn vragen. Het Deltaprogramma is niet alleen een voorwaarde voor onze economie, het kan ook leiden tot groei. Het is nood zakelijk om een veilig vestigings- en investeringsklimaat te kunnen garanderen. Maar het Deltaprogramma biedt ook kansen om internationaal onze vleugels uit te slaan. Onze water en deltatechnologie zijn wereldwijd bekend. Nederlandse ingenieurs zijn bijvoorbeeld nauw betrokken bij het herstellen van New Orleans na de watersnoodramp van 2005, maar we helpen ook in Singapore, Vietnam en Indonesië." De opgave van het Deltaprogramma is complex en voor het zoeken naar oplossingen en het uitvoeren van maatregelen is veel kennis en ervaring nodig. "Betrokkenheid vanuit ver schillende invalshoeken en op alle niveaus is onmisbaar. Maar ook kennis van een gebied of omgeving is belang rijk. Het Deltaprogramma is echt van ons allemaal. Daarom gaan we uit van samenwerking en participatie. Ministeries, waterschappen, provincies, gemeenten, bedrijfsleven, maat schappelijke organisaties én burgers werken samen." Deltacommissaris Kuijken moet zorgen voor de regie en voortgang van het Deltaprogramma. "Ik kan ministers adviseren en hen zo nodig aansporen in te grijpen." Zijn taken zijn verankerd in de Deltawet, die bij het parlement is ingediend, en formeel valt hij onder de minister van Verkeer en Waterstaat. Voor de financiering van het Delta programma wordt verder een speciaal fonds in het leven geroepen, het Deltafonds, dat wordt gevoed met tenminste een miljard euro vanaf 2020. De deltacom-missaris doet een voorstel voor het Deltaprogramma. "Dat wordt ieder jaar op Prinsjesdag aangeboden aan het parlement - dit jaar voor het eerst! Dat was toch spannend." Wat Nederland verder van het Delta programma gaat merken? "De komende drie jaar moeten we enkele belangrijke besluiten nemen - de deltabeslissingen - over hoe we Nederland de komende eeuw tegen het water beschermen én ervoor zorgen dat we voldoende zoet water blijven hebben. Toch is het Deltaprogramma niet alleen een papieren tijger. "We zijn al bezig met concrete waterprojecten, want ook het lopende werk valt onder het Delta programma. Neem de zandsuppleties aan de kust [het opspuiten van zand, red.] of de projecten waarmee we meer ruimte willen geven aan onze grote rivieren. Maar er moet nog veel meer gebeuren", aldus Kuijken. "Ook zijn maatregelen nodig om onze zoetwater voorziening veilig te stellen en verzilting in de zuidwestelijke delen van het land tegen te gaan. Het IJsselmeer kan daarbij een belangrijke rol spelen als zoetwaterreservoir. Het is een puzzel die binnen enkele jaren om oplossingen vraagt. Er moeten dus snel besluiten vallen, zodat we verder kunnen met de veiligheid en ruimtelijke ontwikkeling in Nederland. En daar ben Ik dus voor." Het Deltaprogramma is een nationaal programma dat bestaat uit negen deelprogramma's. Drie gelden voor heel Nederland (Veiligheid, Zoetwater en Nieuwbouw en Herstructurering) en zes richten zich op een bepaald gebied: IJsselmeergebied, Wadden, kust, grote rivieren, regio Rijnmond- Drechtsteden en Zuidwestelijke Delta (Zeeland). Meer weten? Kijk op www. rijksoverheid.nl/deltaprogramma of www.deltacommissaris.nl. Akke Holsteijn redacteur ministerie Verkeer en Waterstaat. en in het binnenland (foto Henri Cormont/InZicht). nummer 8 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19