Ideale waterbeheerder Pluspunten Regionaal Historisch Centrum Limburg, Maastricht |lLandlenlwater Kostenbesparing zullen merken. Een tussentijdse opheffing van de waterschappen zet dat echter in de waagschaal. Je kunt immers niet enerzijds deze ambitieuze plannen uitvoeren en anderzijds je eigen afscheidsreceptie voorbereiden. In de vijfde en laatste plaats dreigt de discussie over het waterschap ons beeld van een naar binnengekeerd land te bevestigen. Het waterschapsmodel is internationaal een buitengewoon goed uit te leggen exportproduct, waarover veel buitenlandse delegaties zich graag en regelmatig laten voorlichten. Nederlandse water governance als motor voor de 'harde' export. We dreigen onze goede reputatie op dit terrein prijs te geven. Aldus ontstaat de paradoxale situatie dat het waterschap in het buitenland momenteel populairder is dan in eigen land. De argumenten voor opheffing van de waterschappen overtuigen dus allerminst, terwijl niet te snel gedacht moet worden dat de onmiskenbare pluspunten van het waterschap in een nieuwe constellatie wel te behouden zijn. Eigenlijk is het waterschap de ideale regionale waterbeheerder.5 De onverhoopte opheffing van het waterschap heeft onvermijdelijk als effect dat de specifieke waterkennis en aandacht verdwijnt, met alle gevolgen in de toekomst indirect te laten verkiezen door de gemeenteraden, iets wat vroeger heel gewoon was, en hun omvang wat verder terug te brengen. Zo kan al snel de helft van genoemd bedrag worden bespaard. Opheffing van het waterschap is daarvoor helemaal niet nodig. Wat zijn de pluspunten van het water schap? Wat dreigen wij overboord te gooien? Allereerst het feit dat het werk goed wordt gedaan en tot ver in het buitenland respect afdwingt. In de tweede plaats de constatering dat ons land van alle kanten door het water wordt bedreigd en waterschappen allesbehalve een overbodige luxe zijn. Het risico aan mensenlevens door een overstroming, zo leert een RIVM-rapport uit 2004, is minstens tienmaal zo groot als dat van alle andere externe veiligheidsrisico's tezamen.4 Continue en deskundige aandacht is dus noodzakelijk. Nederland zonder dijken (tekening Jan Arkesteijn). Wateroverlast is van alle tijden. Maar niet alleen de mens heeft daaronder te lijden. Ook het Limburgs cultureel (papieren) erfgoed ging bijna kopje onder. In een tentoonstelling ziet u de door water beschadigde archiefstukken, maar ook hoe de bestrijding daarvan in zijn werk gaat. Ook kostenbesparingen worden aan gevoerd als argument voor opheffing van het waterschap. Zo mogelijk is dit een nog slechter argument. De kosten van het eigen bestuur en de verkiezing daarvan bedragen een goede 20 miljoen euro per jaar. Daarmee worden de bestuurders betaald die onze water veiligheid bewaken en aldus, vrij naar Marsman, het water een stem geven. Dat is weliswaar geen gering bedrag, maar ook geen bedrag waar de minister van Financiën wakker van ligt. Bovendien gaan de kosten voor de baten uit, de eerste jaren zullen reorganisatie-, desintegratie- en wachtgeldkosten de boventoon voeren. Beter kan voor een andere insteek worden gekozen, namelijk door de waterschapsbesturen De waterschappen zorgen daarvoor. Als het Rijk weer eens te weinig geld voor de waterveiligheid dreigt uit te trekken, luiden zij de noodklok. In de derde plaats corresponderen de waterschaps- grenzen niet met de provinciale grenzen. Het water volgt zijn eigen weg en de waterschapsgrenzen zijn om deze reden gebaseerd op de (deel)stroom- gebieden, wat uitstekend aansluit bij de stroomgebiedbenadering van de Europese Kaderrichtlijn Water. Meer dan de helft van de waterschappen is daardoor interprovinciaal. Het Waterschap Rivierenland ligt zelfs in vier provincies. In de vierde plaats leiden grootscheepse reorganisaties hoe dan ook af van het belangrijke werk dat te wachten ligt. Bij de vele waterschaps reorganisaties van de afgelopen vijftig jaren bleef de winkel open. Bij de nieuwe plannen is dit hoogst onzeker, terwijl het Deltaprogramma, de Kader richtlijn Water, het Nationaal Waterplan en de eigen waterschapsplannen om uitvoering schreeuwen. Waterschappen zijn sterk in die uitvoering. Zij kennen de haarvaten van het watersysteem. Samen met de gemeenten hebben de water schappen afgesproken door een betere afstemming in de afvalwaterketen (riolering en afvalwaterzuivering) een bedrag van circa 380 miljoen euro te gaan besparen. Een bedrag dat wij in onze rioolheffing en zuiveringsheffing Leciwai nummer 8 2010 15

Archievenblad | 2010 | | pagina 15