16 oktober 2010: Nationale Archievendag HSTORISCH MUSEUM OF NATIONAL HISTORY De Nationale Archievendag is onderdeel van de Week van de Geschiedenis en vindt plaats op 16 oktober. De organisatie is in handen van het Nationaal Historisch Museum en Erfgoed Nederland, ondersteund door BRAIN. Op deze dag bieden verschillende archiefinstellingen afzonderlijk of gezamenlijk activiteiten aan rond het thema 'Land en Water'. Een unieke mogelijkheid om zeldzame en bijzondere documenten te bewonderen. Land en water Polderen Noot Anton Kos Het campagnebeeld van de Week van de Geschiedenis (foto INNL). De Week van de Geschiedenis is het grootste historische evenement van Nederland. Ieder najaar verzorgen honderden musea, archieven en andere culturele instellingen speciale tentoon stellingen en activiteiten rond een wisselend thema. De alweer zevende editie vindt plaats van 16 tot en met 24 oktober. Het Nationaal Historisch Museum organiseert De Week van de Geschiedenis 2010 in samenwerking met Erfgoed Nederland, de Nederlandse Museum-vereniging en Overleg Provinciale Erfgoedinstellingen. Het thema van dit jaar is erg Nederlands. Want wie aan Nederland denkt, denkt aan water. Aan de strijd tegen en op het water. Aan de imposante Oost-Indiëvaarders, fluitschepen en haringbuizen. Aan wind molens en polders. Aan dijken en havens. Aan Zuiderzee, Waddenzee, IJsselmeer en Noordzee. Aan Rijn, Maas, Lek, Merwede en IJssel. En wie aan water denkt, denkt aan Nederland. Aan laag land. Leefbaar laagland. Een ingericht en geordend land, want Nederland is een door de mens geschapen milieu: "Wij zijn een volk van verkavelingen" en "God schiep de wereld, maar de Nederlanders maakten Nederland". Deze opvattingen maken nog sterk opgang, getuige overpeinzingen van een demissionaire premier en van een gewezen tenniskampioen. Balkenende: "Denkend aan Holland zie ik... een land dat op het water veroverd is, keurig verzorgd en goed ingedeeld. Ik kwam zojuist terugvliegen uit Washington. We kwamen over Zeeland naar Rotterdam. Dan zie je onder je een goed geordend land liggen, een land dat er mooi uitziet. Wij Nederlanders weten wat ons te doen staat om land uit water te verkrijgen. Door samenwerking in het verleden, boeren die dijken moesten aanleggen en door het droogmaken van polders, hebben we Nederland gemaakt tot wat het is. Een fenomeen! Dat vind ik heel bijzonder."1 Richard Krajicek, de enige 'Nederlandse' winnaar van een Grand Slam, zei twee dagen daarvoor in de Volkskrant al: "Het best georganiseerde land dat ik ken. Alles is maakbaar voor ons. Zelfs de vangrail wordt vervangen als hij te oud wordt. Wij willen orde in de chaos aanbrengen, het moet vooral netjes zijn." Niet vreemd dus, dat de Week en de Nacht van de Geschiedenis in het teken staan van Land en water, geenszins abstracte termen. Immers, landschappelijke en waterbouwkundige sporen zijn overal te vinden. Maar er is meer. Aan vrijwel alle ingrepen in land en water gingen plannen en ontwerpen vooraf, waarover flink vergaderd of 'gepolderd' werd. Er werden kaarten van droog makerijen, bedijkingen en het nieuwe land gemaakt. De aanleg van de Afsluitdijk en de Deltawerken is gefilmd en gefotografeerd en de waterschappen houden nog steeds dijkschouwen. Landbouwenquêtes aan het eind van de negentiende eeuw wezen uit dat boeren wilden verkavelen, de intensieve veehouderij maakte een gigantische vlucht en de tijdens dit millennium gehouden ruimingen staan ons nog helder voor de geest. Ook deze zaken zijn gedocumenteerd, maar doorgaans niet door musea en erfgoedinstellingen. En op dat punt komen de archief instellingen naar voren. Zij beheren de documenten, de kaarten, de foto's en soms zelfs films (denk aan Beeld en Geluid). Tijdens de Nationale archievendag komt veel daarvan 'boven water'. Meer informatie: www.weekvandegeschiedenis.nl 1 De Volkskrant, zaterdag 17 april 2010, 12. Anton Kos conservator themawereld 'Land en Water', Nationaal Historisch Museum. nummer 8 2010 11

Archievenblad | 2010 | | pagina 11