Nieuws uit het veld Utrechts Archief start met op verzoek scannen van archiefstukken Wabo, Scannen en substitutie Alle mensen Vooruitlopend op de definitieve lancering van de Archiefbank in september 2010 is Het Utrechts Archief in juli gestart met het op verzoek van bezoekers scannen van archiefstukken. Het gescande archiefmateriaal wordt toegevoegd aan de Archiefbank, zodat het voor iedereen toegankelijk wordt. Door naast de bestaande grootschalige digitaliseringprojecten ook op verzoek te digitaliseren, wil Het Utrechts Archief de meest opgevraagde onderdelen van de collectie versneld digitaal toegankelijk maken. Naast een verbeterde dienst verlening betekent dit ook betere zorg voor en behoud van originele en kwetsbare bronnen. Om de Archiefbank mogelijk te maken, vraagt het archief een bescheiden vergoeding per afbeelding. Op de studiezaal is de inzage van afbeeldingen uit de Archiefbank gratis. Na de start van de voorlopige versie van de Archiefbank eind april 2010 zijn, naast archief toegangen met afbeeldingen, sinds begin juli een aantal belangrijke indexen met afbeeldingen in de Archiefbank beschikbaar gekomen. Dit zijn onder meer de notariële akten van Utrecht (1560-1811, meer dan 200.000 records) en de criminele sententies van het Hof van Utrecht (1530-1811, 3000 records). Binnenkort zullen ook de indexen op bouwtekeningen en andere collecties volgen. Het bezoekerscentrum van Het Utrechts Archief aan de Hamburgerstraat in Utrecht. 1 oktober gaat de WABO (omgevings vergunning) definitief in. Overheden hebben afgesproken dat ze digitaal zullen afhandelen. Maar de burger mag zijn aanvraag op papier indienen. Scannen dus! De provincie Overijssel en de gemeente Deventer verlenen vergunningen die onder de WABO vallen. Deventer en de provincie hebben ook beide een machtiging tot vervanging. Ze mogen formeel digitaal archiveren. Hun ervaringen rondom alles van substitutie hebben ze gebundeld in het boekje Best practice WABO-scanafspraken in Overijssel. Het is te downloaden via www.overijssel.nl. Per 1 oktober 2010 wordt Hannie Kool-Blokland de nieuwe directeur van het Zeeuws Archief te Middelburg. Zij volgt Roelof Koops op. Kool-Blokland is nu nog wethouder economische zaken, financiën, monumenten en archief, en ruimtelijke ordening bij de Gemeente Middelburg. Na het behalen van het wettelijk vereiste diploma archivistiek zal de gepromoveerde historica tevens benoemd worden tot rijksarchivaris in Zeeland, gemeentearchivaris van Middelburg, gemeentearchivaris van Veere en waterschapsarchivaris van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Tot die tijd wordt de taak van archivaris waargenomen door Hanneke van Aalst, hoofd van de afdeling Informatie Kennis van het Zeeuws Archief. Theo Vermeer kreeg 30 juni zijn masterbul Archiefwetenschap en diploma Archivistiek A uitgereikt. Het onderwerp van zijn masterthesis is 'de rol en positie van de archivaris in het recordkeeping regime'. Per 1 juni is Marens Engelhard (54) benoemd tot directeur van het Stadsarchief Amsterdam. Hij volgt daarmee Jan Boomgaard op, die als gemeentearchivaris (1999-2010) het Stadsarchief Amsterdam een prominente plek in de stad heeft gegeven. Engelhard heeft geschiedenis gestudeerd en onder andere gewerkt als meubelmaker, en in Zuid-Amerika en Zuidoost-Azië in ontwikkelingsprojecten. Hij is geboren en getogen Amsterdammer en heeft twintig jaar ervaring in bedrijfs organisaties, ook voor de gemeente. Zijn laatste baan was stadsdeelsecretaris van Osdorp. Vanaf 1 juni is adjunct-gemeentearchivaris Ellen Fleurbaay door het college van burgemeester en wethouders benoemd als waarnemend gemeentearchivaris. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 7 2010 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9