Gemeentearchief Rotterdam haalt 225 foto's binnen van Grand Départ Wijzigingen archiefregeling op komst Archiefdecreet Vlaanderen aangenomen Leontien van Moorsel tijdens de Nederlandse kampioenschappen wielrennen (foto Cor Vos). Eén van de taken van het Gemeente archief Rotterdam is het vastleggen van het heden voor toekomstige generaties. Daarom werft het archief ook recent archief- en beeldmateriaal. Onlangs maakte het archief bekend dat het gaat experimenteren met verwerving via Flickr. Via Flickr heeft het Gemeentearchief tot nu toe 225 foto's verzameld van le Grand Départ in Rotterdam van de Tour de France 2010. De wielerfoto's zijn te zien op www.flickr.com/groups/ tourdefrancerotterdam/. In de photostream van het Gemeente archief op Flickr zijn ook foto's van de gelauwerde wielerfotograaf Cor Vos te zien, afkomstig uit de collectie van het Gemeentearchief Rotterdam. Vos maakte de foto's vanaf ongeveer 1980. Op www.flickr.com/photos/ rotterdam_municipal_archives/ sets/72157624374429556/ zijn wielerevenementen in Rotterdam en omgeving te zien, waaronder het Nederlands Kampioenschap in 2003 en een dernykoers op de Coolsingel in de jaren '80. De Archiefregeling ondergaat binnenkort een aantal wijzigingen. Wijzigingen betreffen onder meer de bepalingen voor archiefruimten over de relatieve luchtvochtigheid en temperatuur. Dat schrijft de Erfgoedinspectie. In een archiefruimte, waarin papieren archiefbescheiden bewaard worden die nog niet voor blijvende bewaring zijn overgebracht naar een archiefbewaar plaats, kunnen lichtere eisen gelden voor luchtvochtigheid en temperatuur. In de huidige Archiefregeling was dat nog niet geregeld. In de Archiefregeling wordt een nieuw artikel ingevoegd dat als volgt komt te luiden: "De relatieve luchtvochtigheid van archiefruimten heeft een zo constant mogelijke waarde van 50% R.V. +/- 10%. De temperatuur varieert tussen de 16°C en 20°C. Een overschrijding tot 25°C gedurende ten hoogste 10 etmalen per jaar is toegestaan." Een andere wijziging betreft toegestane waarden voor bepaalde stoffen in archiefbewaarplaatsen. Tenslotte wordt de term elektromagnetisch gewijzigd in 'magnetisch'. De wijzigingen zijn ter notificatie naar de Europese Commissie gestuurd. Deze procedure geldt voor alle technische bepalingen in regelingen. De wijzigingen zullen naar verwachting in de herfst van dit jaar van kracht worden. Op 30 juni 2010 heeft het Vlaams Parlement het ontwerp van decreet betreffende de bestuurlijk- administratieve archiefwerking goedgekeurd. Hiermee heeft Vlaanderen voor het eerst een eigen wettelijke regeling voor de archieven van Vlaamse overheden en overheidsinstellingen. Het Waalse Gewest en het Brusselse Hoofdstedelijke Gewest hebben al enkele jaren een eigen archiefdecreet. Het Vlaams Parlement maakt nu het decreet aan de Vlaamse Regering over ter bekrachtiging. Het zal daarna in het Belgisch Staatsblad bekend worden gemaakt, waarna het in werking treedt. Samengevat wordt met het Archiefdecreet: eenduidig de archiefzorg of de bestuurlijke verantwoordelijkheid voor het archief beheer toegewezen (artikels 5 en 6); het archiefbeheer of de praktische uitvoering van de archiefzorg kwaliteitsvol opgezet (artikel 5, §2 en artikels 7, 8 en 9); ondersteuning geboden voor archiefzorg en archiefbeheer (artikel 10); de selectie en vernietiging van archiefdocumenten sluitend geregeld (artikels 11 en 12); de toegang tot archiefdocumenten gerealiseerd (artikels 13, 14 en 15); een centrale en structurele ontsluiting van archiefdocumenten ingericht (artikel 16). nummer 7 201 0 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7