Van de redactie Colofon Nalatenschap k&SL V Citaat van de maand Het gaat in dit nummer om een bijzondere nalatenschap. Een erfenis met een verschrikkelijke oorzaak. Een nalatenschap van de Tweede Wereldoorlog, in het bijzonder Erfgoed van de Oorlog. Het onderdeel Eenheid Oorlogsgetroffenen en Herinnering WOII van het ministerie van VWS heeft twee taken: het ondersteunen van oorlogsgetroffenen en het levend houden van de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. Het programma Erfgoed van de Oorlog is een uitvloeisel van die tweede taak. Een taak die het onderdeel op haar beurt meer en meer overdraagt aan het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Overerving; waarbij het verleden niet tot rust gebracht is, maar juist tot leven. De erfenis is allesbehalve aan de kant gezet, en deze erfenis zorgt niet voor verscheuring. Integendeel. Veel instellingen hebben mee- en samengewerkt aan dit programma dat deze maand tot een einde - in die vorm dan - komt. Samenwerking tussen instellingen, met aandacht zowel voor behoud als voor toegankelijkheid; voor de functie van archief als herinnering en als bewijs; voor allerlei bronnen. Het lijkt erop alsof deze nalatenschap voor eenheid, of tenminste voor meer verbondenheid, gezorgd heeft. Tot het schrijven van deze bijdrage toe: Annemieke van Bockxmeer dankt Agnes Jonker voor haar commentaar. En Jonkers commentaar is vaak (terecht) pittig, geschreven vanuit een verbondenheid met het vakgebied en daardoor met vakgenoten. Laat ik meteen zeggen dat ook ik haar bedanken wil, samen met Roelof Braad trouwens. Niet alleen hiervoor. Maar door een vergissing zijn deze twee oud-hoofdredacteuren van het Archievenblad niet in de eerste noot van mijn bijdrage in het S@P-jaarboek 10 opgenomen. Nu dit met mijn erflaters rechtgezet is, kan ik met goed geweten naar Theo Thomassens inauguratie. Precies één dag voor de slotconferentie van Erfgoed van de Oorlog zal hij zijn oratie houden onder de titel: Archiefwetenschap, erfgoed en politisering. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "Macht is het recht van de sterke, rechtvaardigheid zijn belang. Zijn kinderen kan men beter een goed geweten nalaten dan geld." Naar: Plato, De Wetten (Nomoi) Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernst Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio oktober 2010. 4 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 4