Uitgelezen 17 ME11940 Waarheidsvinding Het collectieve geheugen "middelburg P. Sijnke (red.), T. van Gent, V. Laurentius, K. Bosma, A. van Waarden-Koets, Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement Uitgeverij Den Boer-De Ruiter (Vlissingen 2010) ISBN 978-90-7987-522-1, 220 blz., 29,50. Het collectieve geheugen speelt de historicus parten. Dat zou een toepasselijke stelling zijn als het boek Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement een proefschrift was. Het boek heeft namelijk het bombardement van Rotterdam als concurrent en het moet afrekenen met de mythe dat Middelburg (bewust) is gebombardeerd door Duitse vliegtuigen in plaats van door artillerie. Hoewel het bombardement van Middelburg op 17 mei 1940 volgens haar huidige burgemeester de zwartste bladzijde in de meer dan duizendjarige geschiedenis van de stad is, zijn de meeste Nederlanders alleen bekend met het bombardement van Rotterdam. Het boek Middelburg 17 mei 1940 zal daar ook geen verandering in brengen, althans niet meteen, zo werkt het nu eenmaal niet. Het gaat niet eens om het bombardement van Rotterdam op zich, maar om het feit dat deze gebeurtenis onlosmakelijk verbonden is met de capitulatie van Nederland. Dat staat, mede dankzij het onderwijs, in het collectieve geheugen gegrift. Maar de historicus kan vergeleken worden met de arts die vecht tegen een ziekte die in veel gevallen niet te genezen is: hij blijft doorgaan met onderzoek en behandelen in de hoop dat het op een gegeven moment aanslaat. En elke arts doet dat, totdat er een doorbraak is. Zo gaat het in de geschiedschrijving ook. Of het boek Middelburg 17 mei 1940 een doorbraak is valt nog niet te zeggen, maar de ingrediënten van het medicijn zijn veelbelovend. Doel van het boek is de aanleiding en de aard van het bombardement te onderzoeken. Daarnaast wordt het bombardement op verschillende manieren belicht. Aan dit laatste kan in dit gegunde korte bestek geen aandacht worden besteed. Wat wel moet worden opgemerkt is dat de Duitse troepen in het boek in beeld worden gebracht aan de hand van voornamelijk Duitse propagandafoto's. Dat is jammer, temeer omdat de aard van de foto's onvermeld blijft. Daarmee wordt afbreuk gedaan aan de vurige wens naar waarheidsvinding die zo in woord en daad uit het boek naar voren komt. Daarnaast is het begin van het boek een beetje ongelukkig. De inleiding, hoe interessant ook (voor met name historici), betreft een historio grafisch overzicht van 'het vergeten bombardement'. De lezer wordt hier opgezadeld met de vele bestaande visies om vervolgens in hoofdstuk 2 voornamelijk te horen te krijgen in welke archieven de onderzoekers niets gevonden hebben. Dit laatste is weliswaar ook een conclusie, maar moet je daar een boek mee beginnen? Als we dan, na tien pagina's, in paragraaf 2.2 zijn aanbeland, wordt (uit)eindelijk de opzet van het boek geschetst en dat valt in het geheel genomen zeker niet tegen. Terug naar het doel van de auteurs. De aanleiding en de aard van het bombardement van Middelburg blijken nauw met elkaar samen te hangen. Het komt er kort gezegd op neer dat de stad als onderdeel van het als vanouds strategisch gelegen Walcheren in de vuurlinie kwam te liggen, zoals ook gold voor gebieden elders in het land aan het einde van de oorlog. Het gevolg hiervan was dat Middelburg werd bestookt door voornamelijk Duitse artillerie, maar ook door Frans geschut. Daarnaast kwamen enkele vliegtuigbommen op de stad terecht. Dit alles leidde weer tot een grote verwoestende brand. In het boek wordt overtuigend aangetoond dat de vernietiging van de Middelburgse binnenstad geen bewust terreur- bombardement was, maar een tactische beschieting van de Duitsers in een poging de Sloedam te veroveren om naar Walcheren door te kunnen stoten. De Sloedam, aangelegd in 1871, verbond de Zeeuwse eilanden Zuid- Beveland en Walcheren met elkaar, de enige verbinding over land. Door Middelburg aan te vallen wilden de Duitsers voorkomen dat ze door vijandelijke troepen in de flank konden worden aangevallen. 38 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 38