r r Particuliere archieven Hoewel het openbaar archiefwezen op lokaal niveau veelvuldig particuliere archieven verwerft, ontsluit en beschikbaar stelt, valt een substantieel deel van ons nationale geheugen niet onder de Archiefwet. En daarmee loopt dat materiaal gevaar, zeker in een digitaliserende maatschappij. Geen incidenten Stimuleringsfonds Dat er een fonds moet komen, staat voor ons als een paal boven water. Niet iedereen heeft overigens kritiek: Eric Ketelaar roept bravo bij de ideeën van de Raad over revitalisering van het Centraal Register van Particuliere Archieven, een stimuleringsfonds voor de sector, de nadruk op de drieslag van geheugen-, herinnerings- en gewetensfunctie van archieven, de archivistische implicaties van het gebruik van sociale media, het belang van research en development en de continuïteit van de archivarissenopleiding. Het is goed om eerst aan te duiden welk karakter een advies van de Raad dient te hebben. Altijd moet het wat voorop staan, en niet het hoe. Het is in eerste instantie niet de taak en rol van de Raad om de operationele uitwerking van voorgestelde oplossingen aan te dragen. Dat geldt dus ook voor dit advies. Inderdaad besteedt het advies veel aandacht aan de particuliere archieven. Dat onderwerp stond ook centraal in de adviesaanvraag van de minister: "Hoe ziet u de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid voor de verschillende (soorten) archiefcollecties in Nederland?" Hoewel het openbaar archiefwezen op lokaal niveau veelvuldig particuliere archieven verwerft, ontsluit en beschikbaar stelt, valt een substantieel deel van ons nationale geheugen niet onder de Archiefwet. En daarmee loopt dat materiaal gevaar, zeker in een digitaliserende maatschappij. Bovendien is de zorg voor particuliere archieven zeer versnipperd. Uit de vraagstelling van de minister blijkt dat OCW erkent dat particuliere archieven onmisbaar zijn voor een evenwichtig samengestelde Archiefcollectie Nederland en dat er serieus nagedacht wordt over de implicaties van deze erkenning. Uitgebreid aandacht geven aan particuliere archieven leek ons daarom terecht. In het veld leeft de vrees dat de aandacht voor particuliere archieven ten koste gaat van de grote en maatschappelijk zwaarder wegende problematiek van de betrouwbaarheid en duurzaamheid van overheidsarchieven. Dat acht de Raad niet waarschijnlijk. Zijn eigen adviezen van de laatste jaren, gevoegd bij rapporten van de Erfgoedinspectie en de Algemene Rekenkamer, doen recht aan de zwaarte van die problematiek, en ook het overheidsbeleid van de laatste jaren doet dat. Dat de Raad in het Besteladvies een ander accent legt, wil zeker niet zeggen dat de Raad voortaan zal zwijgen op het punt van de duurzame betrouwbaarheid. Onze mening dat de overheid die bescheiden selecteert waarop zij zich wil verantwoorden en deselecteert waar zij het lastig of ongewenst vindt dat te doen, is - helaas - niet gestoeld op incidenten. Het in 2008 door de Raad voor Cultuur en de Raad voor het Openbaar Bestuur uitgebrachte Advies Informatie: grondstof met toekomst waarde signaleert dat de overheid structureel onvoldoende aandacht geeft aan de ontwikkelingen van onze infor matiesamenleving. Zo zijn overheids instellingen die structureel aandacht hebben voor archivering van e-mail eerder uitzondering dan regel. In de praktijk maakt de overheid daarbij dus wel degelijk een keuze: het archiveren van e-mail is niet belangrijk voor onze verantwoording. Ten slotte nog een belangrijk aspect van ons advies: het pleidooi voor een stimuleringsfonds voor de archiefsector. Wie dat fonds gaat beheren, is een 'hoe-vraag' die niet op de weg van de Raad ligt. Dat er een fonds moet komen, staat voor ons als een paal boven water. Sinds de ingrijpende hervorming van de rijkssubsidies voor cultuur en de invoering van de zogenoemde Basis infrastructuur, is het voor de archief sector nauwelijks nog mogelijk om rijkssubsidie te verkrijgen voor de instandhouding van een stevige infrastructuur. De Basisinfrastructuur is opgebouwd volgens een model dat de kunstensectoren past, maar in de erfgoedsectoren knelt en wringt. Dat is schadelijk voor een gezonde ontwikkeling van de sector. Die zou er dan ook goed aan doen om het advies op dat punt stevig te omarmen in de aanloop naar de nieuwe subsidieronde 2012-2015, waarvoor de voorbereidende beschietingen in deze formatietijd al vroegtijdig zijn begonnen. Nanci Adler, André Dijkhuijs, Daan Hertogs, Marianne Loef namens de Raad voor Cultuur, Algemene Commissie Archieven. nummer 7 2010 23

Archievenblad | 2010 | | pagina 23