Centraal Bureau voor Genealogie: Archief Hans Georg Calmeyer Gemeentearchief Rotterdam: Archief Holland-Amerika Lijn (kantoren Amerika en Londen) Bewijsstuk uit een van de persoonsdossiers, waarin iemand Calmeyer tracht aan te tonen van arische afkomst te zijn (coll. Centraal Bureau voor Genealogie). het onderzoek van het Informatiebureau van het NRK dat deze gegevens, van zeer diverse aard en van verschillende herkomst (van Tokyo tot Berlijn en Genève), verzamelde en die via allerlei kanalen in Den Haag terechtkwamen. Naast het 'algemene gedeelte' van het Indisch archief is er ook een grote serie persoonsdossiers. Gegevens betreffende de lotgevallen van de oorlogsslachtoffers in Nederlands-Indië zijn schaars, omdat veel van het al vroeg verzamelde materiaal is verbrand tijdens het bombardement op het Bezuidenhout in 1945. Een ander deel van het archief, dat in 1949 vanuit Batavia naar Nederland werd verscheept, is zoekgeraakt. De inventarisatie en verpakking van het totale archief van het NRK is gesubsidieerd door Erfgoed van de Oorlog, digitalisering en ontzuring van het Indisch archief door Metamorfoze. Het in 1941 ingestelde Bureau Calmeyer had tot taak om uitspraken te doen in bezwaarprocedures van degenen die het niet eens waren met hun officiële registratie als Jood. De Duitse jurist Hans Georg Calmeyer was hiervoor als afdelingshoofd aangesteld bij het Generalkommissariat für Verwaltung und Justiz in Den Haag, een onderdeel van het Duitse bezettingsbestuur. In geval van een bezwaarschrift verzamelden Nederlandse ambtenaren afstammingsbewijzen en was Calmeyer degene die uiteindelijk besliste. Het vooral uit correspondentie bestaande beleidsarchief verschaft inzicht in de werkwijze van de Duitse en Nederlandse autoriteiten ten aanzien van de 'Judenfrage' in het algemeen en hoe men omging met het stempel 'Joods' in het bijzonder en welke criteria en procedures daarbij werden gehanteerd. Het archief is een tijdsdocument van een instelling die functioneerde op de scherpe scheidslijn van 'goed' en 'fout' tijdens de Tweede Wereldoorlog. De daaruit voortgekomen persoonsdossiers worden nog steeds gebruikt om onder andere claims voor uitkeringen van oorlogsslachtoffers te verifiëren, of om bijvoorbeeld Joodse afstamming te kunnen bewijzen. De conservering van het beleidsarchief van Calmeyer is ondergebracht bij Metamorfoze, de persoonsdossiers bij Erfgoed van de Oorlog. De Holland-Amerika Lijn is een van de grootste rederijen in Nederland. De van oorsprong Rotterdamse scheepvaart maatschappij uit 1871 onderhield de verbinding tussen Nederland en de Verenigde Staten. In 1896 kreeg de Nederlandsch-Amerikaanse Stoomvaart Maatschappij officieel de toevoeging 'Holland-Amerika Lijn'. Door de bezetting verviel Rotterdam als hoofdzetel. De officiële vestiging werd verplaatst naar Curacao, de voornaamste hoofdkantoren werden New York en Londen. Van de vloot waren er in mei 1940 slechts zes schepen binnen. De overige zestien schepen, geconfisqueerd door de Nederlandse Staat, leverden tijdens de Tweede Wereldoorlog een belangrijke bijdrage aan de oorlogvoering. Van deze schepen zijn de stukken bewaard gebleven, variërend van de inzet als troepen schepen voor de opbouw van Amerikaanse bases in de Stille Oceaan tot verslagen van torpedoaanvallen. Het archief geeft een goed beeld van bestuur en organisatie van de rederij in oorlogstijd, contacten met de Nederlandse regering in ballingschap, overleg met Nederlandse en buiten landse overheden en bedrijven, beheer en exploitatie van de schepen, alsook van het dagelijkse leven aan boord. nummer 7 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19