Nederlandse Rode Kruis: Archieven Informatiebureau Gemobiliseerde Nederlandse militairen oefenen op de schaats in het bevroren inundatiegebied van de Hollandse Waterlinie in januari 1940. De soldaat links draagt een luchtgekoelde mitrailleur. Foto door C. Zeylemaker voor het ANP (coll. Algemeen Nederlands Persbureau). een unieke rol vervuld in de Nederlandse samenleving. Daarnaast vertegenwoordigt het tal van buitenlandse persbureaus. Het bedrijfsarchief omvat de taakuitoefening van het ANP en zet die in een nationale en internationale context. Zeker in de jaren '30, tijdens de Tweede Wereldoorlog en in de periode van de Koude Oorlog was bruikbare, betrouwbare, geloofwaardige en onbevooroordeelde nieuws voorziening een gevoelig thema, zoals bij de mobilisatie, de Watersnoodramp, de krakersrellen en de rol van het koningshuis. De nieuwsberichten van het ANP vormden de basis voor bericht geving in de media. In het archief komt de geschiedenis van de Nederlandse persvoorziening terug: samenwerking, conflicten, perszuivering en beeld vorming. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werd het ANP vanwege zijn centrale rol in de nieuwsvoorziening een propaganda-instrument van de bezetters, dat de bijnaam 'Adolfs Nieuwste Papegaai' opleverde. Het archief is een nog nauwelijks gebruikte bron voor de persgeschiedenis in Nederland. De conservering van het bedrijfsarchief is ondergebracht bij Metamorfoze, de onderdelen het Grote Net en de telex- en tekstarchieven bij Erfgoed van de Oorlog. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vanaf het begin van de Tweede Wereldoorlog gegevens verzameld over de lotgevallen van oorlogsgetroffenen, met als doel informatieverstrekking en contactherstel te bevorderen. Over de oorlogsslachtoffers in Nederlands-Indië, zowel tijdens de Japanse bezetting als tijdens de zoge noemde Bersiap-periode (internering in Republikeinse kampen 1945/1946) en de jaren van de dekolonisatie, ontstond er een aparte afdeling Indisch archief betreffende geïnterneerden, evacués en repatrianten (burgers en krijgsgevan genen). Het archief is de neerslag van Het verzamelen van gegevens over oorlogsgetroffenen in Nederlands-Indië uit telexberichten door het Informatiebureau in Den Haag. Foto gemaakt in opdracht van het Nederlandse Rode Kruis door H.G.L. Schimmelpenningh, 1946 (coll. Nederlandse Rode Kruis). nummer 7 2010 17

Archievenblad | 2010 | | pagina 17