De Tweede Wereldoorlog in Muziek Infrastructuur Netwerk Noten Het Nederlands Muziek Instituut in Den Haag heeft een website gemaakt over de betekenis van muziek in de Tweede Wereld oorlog in het toenmalige Koninkrijk der Nederlanden. Verboden muziek, muziek uit kampen, amusementsmuziek, propagandaliederen en andere werken die in de oorlog zijn ontstaan, zijn op deze site te horen. De Tweede Wereldoorlog in Muziek is ook een wegwijzer naar relevant materiaal dat bij Nederlandse instellingen te vinden is. De muziek, artikelen, films, foto's en vele archief documenten die met de site zijn ontsloten, vertellen over de macht en onmacht van muziek, over leven en overleven met muziek. rechts- en bewijsfunctie hebben of om materiaal dat meer direct iets doet met onze herinnering. Om de resultaten van het programma goed te positioneren, heeft het minister van VWS het NIOD gevraagd een coördinatiepunt in te richten dat de taak heeft die resultaten te behouden, te ontwikkelen en onder de aandacht van een breed publiek te brengen. De doelstelling van dit coördinatiepunt is in de visie van het NIOD tweeledig: 1. Het bevorderen van kennis over de Tweede Wereldoorlog door het aan bieden van een brede en gevarieerde digitaal toegankelijke nationale collectie WO2, waarin materiaal als digitale reproductie is opgenomen of door een goede bewegwijzering bereikbaar is; 2. Het onderhouden van een netwerk van instellingen die vanuit hun eigen actieradius en verantwoordelijkheid een bijdrage aan de nationale collectie WO2 leveren, of de collectie gebruiken voor educatieve, wetenschappelijke of voorlichtende activiteiten. De doelstelling van het NIOD kan alleen maar worden gerealiseerd als de digitale structuur die binnen de verschillende projecten is ontstaan, wordt ontwikkeld tot een digitale infrastructuur. In de basisstructuur van de grote samenwerkingsprojecten zijn digitale duurzaamheid en beschik baarstelling geborgd door de instel lingen die eindverantwoordelijk zijn. De structuur heeft een breed bereik, omdat veel kleinere projecten in feite een deelproject zijn van de nationale collecties Beeldbank WO2, Oorlog in Blik, Getuigen Verhalen, Dagboeken en legale en illegale publicaties. De Wegwijzer Archieven WO2 verbindt, ook thematisch, een groot deel van de oorlogsgerelateerde archieven met elkaar. Vanuit deze basis gaat het coördinatiepunt, waarin vooral op digitaal gebied nauw wordt samengewerkt met het Nationaal Archief, de KB, DANS en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, een digitale infrastructuur opzetten die moet uitmonden in een integrale zoekfunctie. In de loop van het programma Erfgoed van de Oorlog is al verkennend onderzoek gedaan naar de mogelijk heden voor zo'n zoekfunctie, en daaruit is gebleken dat er geen onoverkomelijke belemmeringen zijn. De zoekdienst wordt stap voor stap ontwikkeld. Het is de bedoeling dat in 2011 de eerste bestanden aan elkaar gekoppeld zijn. Bij het kiezen van de bestanden die als eerste integraal doorzoekbaar zullen zijn, wordt rekening gehouden met de voorlichtende taak van de zesde partner, het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Door het erfgoedprogramma is een netwerk van kleine en grote instellingen ontstaan dat intact gehouden en liefst uitgebreid dient te worden. Ook dit is een taak voor het coördinatiepunt, omdat input op landelijk niveau onmis baar is voor een zorgvuldige procedure rond aanvullingen en eventuele veranderingen in de infrastructuur. Maar het netwerk zal er ook zijn voor instellingen die ervoor kiezen op een andere manier met hun erfgoed Tweede Wereldoorlog om te gaan. Het NIOD wil een of twee keer per jaar een ontmoe- tings- of studiedag organiseren en de netwerkactiviteiten zullen worden ondersteund door een digitale nieuws brief. Het is de bedoeling om de eerste nieuwsbrief in oktober 2010 te laten verschijnen.5 1 Voor een overzicht zie: www. rijksoverheid.nl/onderwerpen/ tweede-wereldoorlog/projecten- erfgoed-van-de-oorlog/behouden-en- digitaliseren-collecties. 2 Erfgoed Nederland Magazine (2010) nr. 2, 4-6. 3 Programma Erfgoed van de oorlog, 2007-2009. Beleidskader voor subsidiëring, 9. 4 Zie besprekingen door Ernest Verhees in Archievenblad 114 (2010) nr. 5, 23-24. 5 Bij het schrijven van dit artikel is dankbaar gebruikgemaakt van de adviezen van Agnes Jonker. Annemieke van Bockxmeer Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. nummer 7 2010 15

Archievenblad | 2010 | | pagina 15