r Nederlands-Indië Recht en bewijs De toekomst Op de website www.indischekamparchieven.nl is informatie te vinden over de Japanse kampen in bezet Nederlands-Indië. Met behulp van een kaart kan informatie over de afzonderlijke kampen worden gevonden en er wordt verwezen naar relevant archiefmateriaal. Dit NIOD- project is uitgevoerd in het kader van het Indisch Erfgoed van de Oorlog. In datzelfde kader is ook de Reisgids Indonesië uitgegeven (Uitgeverij Open Kaart, Den Haag) met foto's en contextinformatie over belangrijke plekken in Indonesië tijdens de Tweede Wereldoorlog en de Bersiap-periode. Wat betreft voormalig Nederlands- Indië zijn ook de nieuwe toegang op het archief van het Tokio Tribunaal (NIOD, online eind 2010) en de interviewprojecten Molukkers in de Oorlog van Museum Maluku (Utrecht) en Papua's in diaspora van de Stichting Papua Cultureel Erfgoed zeer de moeite waard. Op het webportal www.indieinoorlog.nl van het Indisch Herinnerings centrum Bronbeek wordt de informatie over Nederlands- Indië en de Tweede Wereld oorlog van aangesloten partner organisaties bijeengebracht. illegale belletrie en poëzie, dagboeken, brochures en luchtpamfletten een plaats konden krijgen. Dit grote project werd geleid door de KB, met inzet van de programma's Metamorfoze en Het Geheugen van Nederland. Andere instellingen werden benaderd om, ondersteund door erfgoedsubsidie, hun bijdrage aan de nationale collectie te geven. Om de pluriformiteit van het gedigitaliseerde materiaal beter tot haar recht te laten komen, maakt de KB verschillende websites die bij de eindpresentatie van het programma worden gepresenteerd. Het programma heeft naast het vormen van de nationale collecties ook projecten gestimuleerd die verder afstaan van de erfgoed- en herinneringswereld, zoals ik die hierboven heb geschetst. Er is op ruime schaal subsidie verleend voor het behoud en toegankelijk maken van archieven die een rechts- en bewijs- functie hebben, met name voor oorlogs getroffenen (zie bijdrage Erik van der Doe in dit nummer). Ik denk hierbij in de eerste plaats aan het archief van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis. Samen met de archieven van het NIOD (vooral die van de Duitse overheid in Nederland en de kampen) waren die de kern voor het verificatieonderzoek bij de behandeling van aanvragen van oorlogsgetroffenen bij de Pensioen- en Uitkeringsraad (PUR) en voor het beantwoorden van vragen van overlevenden en nabestaanden. Hetzelfde geldt voor het zeer omvang rijke Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, dat in een project van het Nationaal Archief van een digitale toegang werd voorzien. Dit soort bestanden is representatief voor de rol van archieven na een periode van grootschalig geweld. Juist het inzicht dat archieven uit een periode van oorlog en transitie bewaard en benut dienen te worden en goed toegankelijk horen te zijn, werd in ruime mate door het programma Erfgoed van de Oorlog met subsidie gehonoreerd, ook al hebben dit soort archieven in eerste instantie geen direct aansprekende herinnerings functie. De Wegwijzer Archieven WO2 (NIOD en Nationaal Archief), waar vrijwel alle Nederlandse archiefinstellingen aan hebben meegewerkt, heeft als uitgangs punt dat het een recht is om te weten waar zich materiaal over de Tweede Wereldoorlog bevindt. In dit project van het Nationaal Archief en het NIOD zijn beschrijvingen van overgedragen oorlogsarchieven opgenomen. Hetzelfde uitgangspunt vormt de basis voor www.oorlogsgetroffenen.nl, een onderzoeksgids van het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis en het NIOD over de zorg voor oorlogsgetroffenen en naoorlogs rechtsherstel. Hierin worden niet alleen archieven beschreven die bij archiefinstellingen bestudeerd kunnen worden, maar ook veel archieven die nog bij hun vormers staan.4 Ook veel andere projecten zijn bij de rechts- en bewijsgroep in te delen. Een paar voorbeelden: het conserveren en ontsluiten van het archief van het Joodse krankzinnigengesticht Het Apeldoornsche Bosch (Stadsarchief Amsterdam en Sinai Centrum), het digitaliseren en toegankelijk maken van het archief van de Netherlands Shipping and Trade Commission (Nederlands Instituut voor Militaire Geschiedenis), het ontsluiten van het archief van het Tokio-Tribunaal (NIOD) en het conserveren, ontsluiten en voor publiek beschikbaar stellen van de archieven van de medische beroepsorganisaties tijdens de bezettingsjaren (KNMG). Heel bijzonder zijn ook de bestanden over in Duitsland tewerkgestelde arbeiders die door het Stadsarchief Amsterdam toegankelijk zijn gemaakt (zie kaders). Het Centrum voor Holocaust en Genocide Studies (CHGS) maakte www.diplomatievandevervolging.nl, waar op dossierniveau informatie is te vinden over bemoeienis van het Auswartige Amt met Joden in Nederland tussen 1933 en 1945. Meer een tweeledige functie heeft www.indieinoorlog.nl. Deze portal van het Indisch Herinneringscentrum Bronbeek laat zien welke informatie over de oorlog in Nederlands-Indië op welke plek te vinden is. Maar de portal is ook bedoeld als een digitale plaats van herinnering. Een belangrijk resultaat van het programma Erfgoed van de Oorlog is het brede samenwerkingsverband dat tussen de participerende instellingen is ontstaan. Door het verlenen van subsidies en het organiseren van bijeenkomsten is op nationaal niveau een impuls gegeven aan het uitwisselen van kennis op het gebied van het bewaren en ter beschikking stellen van oorlogsarchieven en -collecties. Veel projecten zijn een onderdeel van overkoepelende projecten, andere projecten staan meer op zichzelf. Het geheel is open genoeg om in te spelen op maatschappelijke ontwikkelingen en wetenschappelijke vragen. Nog verborgen schatten of onderbelichte bestanden kunnen ook na het afsluiten van het programma een plaats krijgen, of het nu gaat om archieven die in eerste instantie een 14 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 14