Topics most suitable for discussion Het internationale congres voor archivarissen en bibliothecarissen, Brussel 1910 1 ■Ü33 Jfift ©tLEV©IMfï* .jiitiiiilllinJillliniMii, Tegen het zere been Voorstellen doen Archives without Borders Peter Horsman Onder de titel Archives without Borders organiseren de VVBAD en de KVAN eind augustus in het Vredespaleis een international congres. De aanleiding is dat dan precies een eeuw geleden in Brussel een eerste internationaal congres voor archivarissen en bibliothecarissen heeft plaatsgevonden. Inderdaad: archivarissen en bibliothe carissen samen bijeen. Maar als je iets verder kijkt: ook weer afzonderlijk. Elke beroepsgroep had zijn eigen sessies: een voor archivarissen, een voor biblio thecarissen, een voor openbare (volks-) bibliotheken en dan nog een over ephemeer materiaal dat zowel in archieven als in bibliotheken voorkwam, zoals zegels.1 Voor de bibliothecarissen was het een vervolg op het internationale congres in 1900. Van wie het idee was om archivarissen erbij te betrekken, is niet duidelijk. De gelegenheid die zich voordeed, was de wereldtentoonstelling die dat jaar in Brussel werd georgani seerd en gastvrijheid bood aan een hele reeks congressen. Er waren onder andere congressen op het gebied van bibliografie, accountancy en administratieve techniek. Direct voorafgaand aan het congres voor archivarissen en bibliothecarissen was een internationaal congres voor bibliografie en documentatie geprogrammeerd. Paul Otlet was met zijn Institut International de Bibliographie actief bij de organisatie van deze en enkele andere congressen betrokken.2 Hij was, met zijn compagnon Lafontaine, ook persoonlijk op het congres aanwezig. (Gezien de pacifistische idealen die beide bibliografen koesterden, is de keuze van het Vredespaleis als plaats voor het aanstaande congres uitermate gelukkig!) De inhoudelijke organisatie van het bibliotheek- en archiefcongres was in handen van Joseph Cuvelier, algemeen rijksarchivaris van België (samen met Henri Stein werkte hij aan een Franse vertaling van de Handleiding3) en Louis Stainier, administrateur-inspecteur bij de Koninklijke Bibliotheek in Brussel en hoofdredacteur van Revue des bibliothèques et archives de Belgique. Ze vroegen nationale comités om in het eigen land propaganda voor het congres te maken, deelnemers te werven en voorstellen voor bijdragen in te zenden. Voor Nederland werd de Vereeniging POUR I A O ROTTE n E HAN vair :>jiyv 52 'Album-Souvenir' van de wereldtentoonstelling in Brussel in 1910, dat aanleiding gaven tot een hele reeks congressen waaronder het eerste internationaal congres voor archivarissen en bibliothecarissen. van Archivarissen gevraagd een dergelijk comité in het leven te roepen. Cuveliers contacten met Muller en Fruin zullen daarvoor een belangrijk motief geweest zijn. Het belette Stainier overigens niet om, buiten de Nederlandse commissie, rechtstreeks H.E. Greve, secretaris van de Vereeniging van Openbare Leeszalen, te benaderen. Dat was nogal tegen het zere been van de Nederlandse commissie, waarin naast archiefcoryfeeën als Fruin (secretaris), Muller (voorzitter), Bondam, Wiersum en Feith, ook grootheden uit het bibliotheekveld zaten, zoals S.G. de Vries van de Universiteitsbibliotheek Leiden, en C.P. Burger en J.W. Enschede (redacteuren van het tijdschrift Boek- en Bibliotheekwetenschap). Een boze brief naar Brussel had geen resultaat en de commissie dreigde zich terug te trekken. Cuvelier had al zijn tact nodig om Stainier tot een vorm van excuses te bewegen. Greve trad overigens niet tot de commissie toe; in zijn plaats kwam J. Bruinwold Riedel, secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen.4 De belangrijkste taak van de commissie was het doen van voorstellen voor bijdragen die, zo benadrukte Cuvelier, nummer 6 2010 15

Archievenblad | 2010 | | pagina 15