Fundamenten in verandering: archieven op het Semantisch Web In beleidsnota's en in discussies bij de koffieautomaat is een voor sommigen nieuw begrip te horen: het Semantisch Web, soms ook Web 3.0 genoemd. Blijkbaar de derde versie van internet? Hoe verhoudt zich dat tot eerdere 'versies'? En belangrijker: wat is het eigenlijk? In dit artikel wordt aangegeven wat er met het Semantisch Web wordt bedoeld en er wordt duidelijkheid gegeven over de nieuwe begrippen en afkortingen die daarover in omloop zijn. Alhoewel. Nieuw? De betekenis (semantiek) van uw data wordt in deze technologie vastgelegd met behulp van onderwerp, gezegde en voorwerp. Begrippen die we nog kennen van de lagere school1 Maurice Lipsch Fotografie. Ivo Zandhuis Toen Tim Berners-Lee het World Wide Web uitvond, was het zijn bedoeling om kennis en datasets uit te wisselen tussen wetenschappers verspreid over de hele wereld.2 Al snel beperkte het gebruik zich echter tot het publiceren van informatie door instellingen, die door gebruikers werd geconsumeerd. Achteraf gezien zou je kunnen spreken van 'Web 1.0'. In 2007 brak het inzicht door dat dezelfde internetinfrastructuur kon worden gebruikt om ook iets van de consument terug te krijgen. De consument wilde ook graag actief reageren op de informatie die op een website werd aangeboden. Of heel eenvoudig zelf informatie publiceren. Toen dit idee van twee richtingsverkeer 'Web 2.0' werd genoemd, kreeg het plotseling een grote vlucht. Het idee kreeg een naam en werd daardoor ook onderwerp van gesprek in de vergaderruimte van het MT. Voor Web 2.0 zijn nieuwe ideeën uitgewerkt, opdat de gebruiker interactief kan zijn met het Web. Denk daarbij aan social tagging, het maken van weblogs of het delen van foto's. Deze ontwikkeling is erg gericht op de gebruiker; technologie volgt in dit geval functionaliteit. Veel archiefdiensten zijn druk bezig deze functionaliteit in hun website te introduceren. Moeten ze zich dan nu al druk maken over alweer een nieuwe ontwikkeling? Ik denk het wel. Voor veel toepassingen zijn de trucs van Google goed genoeg. De complexe, gelaagde informatie in de collecties van archiefdiensten heeft echter recht op een betere behandeling. De informatie structuren in het archiefwezen recht vaardigen een datamodel dat uitdrukking geeft aan het feit dat deze informatie structuren over de grenzen van indivi duele instellingen heen gaan. Beide aspecten kunnen worden opgelost met Web 3.0-technologie. 10 2010 nummer 5

Archievenblad | 2010 | | pagina 10