Colofon Van de redactie Herstel V Citaat van de maand Archiefstukken zijn continu aan achteruitgang onderhevig. Een trage ontwikkeling als het goed is. Uit dit nummer blijkt dat de ontwikkelingen in het denken en doen met betrekking tot conservering en restauratie van met name analoge stukken sneller gaan. En dat allemaal met als doel de authenticiteit en integriteit van het object te waarborgen. Wat een mooi contrast: restauratie wil die waarborg verzorgen, terwijl elke herstelbehandeling ertoe leidt dat de integriteit en authenticiteit worden verstoord. Elke restauratie voegt wat toe: nieuw materiaal, geschiedenis van het object, raadpleegbaarheid. Zelfs niet behandelen is een behandeling. Ook conservering voegt wat toe. Zo is actieve conservering erop gericht dat door bijvoorbeeld ontzuren, ontnieten en verpakken de staat van de stukken niet achteruitgaat. En is pas sieve conservering, door te zorgen voor een goede klimaatbeheersing en veilige ruimtes, erop gericht archiefbestanden als geheel veilig te stellen. In de verschillende artikelen (De Bruin, Beentjes, Jansma, Scheper) wordt duidelijk dat er van alles gedaan wordt wat ertoe moet bijdragen dat de authenticiteit en integriteit van stukken zo min mogelijk worden aangetast. Voor bewaring in dezelfde conditie als de oorspronkelijke moeten keuzes worden gemaakt en handelingen worden verricht. Het is verleidelijk om nu de vergelijking te trekken met de wereld van digitaal behoud. Dat gebeurt niet. Waar het hier om gaat is dat de gebieden van analoog en digitaal beide onderdeel zijn van ons vak. Datzelfde geldt voor het lezerspubliek. De een wil een analoog, de ander een digitaal Archievenblad. Columnist Luud de Brouwer roept de redactie op om in uiterlijke verschijningsvorm digitaal te gaan. Een digitale publicatie genereert meer en directe feedback. Die reactie kan hij krijgen. Op Archief 2.0 dan. Dan mag ik actief bijdragen aan zijn gedachte; wie weet die gedachte - die aan het papier is toevertrouwd - zelfs op digitale wijze herstellen. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "Alleen bij de KVAN is papier sneller dan digitaal." @ingmario tweet 10 april 2010. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Chaja Beck, Hans Berende (hoofd redacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernst Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio juni 2010. 4 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 4