ergens anders aan toe bent en dan zie je vanzelf de kansen op je pad. Wat ik wel ben is een harde werker, daarin ook gestimuleerd door mijn man. Bij ons is het heel normaal dat we 's avonds nog achter de pc gaan zitten en dat de werk week op zondagmiddag begint. Ik heb me wel eens voorgenomen wat minder te werken, maar het zit gewoon niet in de aard van het beestje. Parttime werken is daarom voor mij ook geen optie." Je zult dagelijks ongetwijfeld veel stukken moeten lezen. Digitaal en op papier. Wanneer je in je vrije tijd leest, waar gaat je voorkeur dan naar uit? Een ingebonden boek of een kek e-book? "Ik vind het jammer dat ik nauwelijks toekom aan het lezen van een boek, behalve dan in de vakantie. Dan gaan er stapels boeken mee. Het liefst thrillers, detectives en romans en bij voorkeur in het Engels. Maar om door het jaar heen ook een boek te lezen, ben ik lid geworden van een leesclub. Op het moment lezen we Sprakeloos van Tom Lanoye. Ons vorige boek was In het huis van de dichter van Jan Blokker, een prachtig boek over de Russische pianist Youri Egorov, die in Amsterdam aan aids is overleden. Af en toe gaan we met de leesclub ook naar de film en kies ik een film uit. Zo zijn we vorige week naar A serious man geweest van de gebroeders Coen, een metafoor over de plagen van Job. Interessant, maar niet meeslepend. Wat dat betreft heb ik tijdens het Film Festival indrukwekkender films gezien." Je bent een trouw bezoekster van het Internationale Film Festival? "Ja, voor het Rotterdams Film Festival maak ik altijd tijd. Elk jaar zie ik wel tus sen de 25 en 35 films. Er is geen mooier moment, dan het moment waarop de film begint en je nog niet weet wat het wordt. Dit jaar vond ik Un Prophéte, een Franse gevangenisfilm, de beste film, maar Soul boy uit Kenia en Street days uit Georgia vond ik ook erg goede films. Het fijne van de films op het Rotterdams Film Festival is dat ze altijd ergens over gaan. Als Gemeentearchief Rotterdam doen we trouwens sinds 2007 elk jaar mee met een filmprogramma, dit jaar met verschillende korte films uit de wederopbouwperiode. In 2008 hebben we in het hoofdprogramma meegedaan met 2KM2, het heden van de stad, een opdrachtfilm van het gemeentearchief gemaakt door Carel van Hees en André van der Hout over de Kop van Zuid. Die film heeft de tweede plaats in de publiekswaardering gekregen en bijna een Gouden Kalf in de categorie 'lange documentaire' op het Nederlands Film Festival in Utrecht. Film heeft wel mijn bijzondere belangstelling. Die belang stelling is ontstaan bij de NS, waar we nogal wat bedrijfsfilms in de collectie hadden." In 2008 deed het GAR mee aan het Rotterdams Film Festival met 2KM2, het heden van de stad, een opdrachtfilm van Carel van Hees en André van der Hout over de Kop van Zuid. Technologische ontwikkelingen spelen een steeds belangrijkere rol in ons werk en in ons dagelijks leven. Hoe kijk je daar tegenaan? "Neem je vraag over e-readers: voor de vakantie lijken die me echt een uit komst. Dan hoef je niet zoveel boeken mee te slepen, maar kan je je beper ken tot de e-reader. Voor de komende zomervakantie ga ik beslist zo'n reader aanschaffen, op voorwaarde natuurlijk dat er genoeg titels beschikbaar zijn. Bijkomend voordeel is dat je er boeken van Google op kan zetten. Voor archie ven vind ik het ook handig. In Rotterdam denken we er over om een volgend boek ook als e-book uit te geven. Ik maak dankbaar gebruik van al die elektronische mogelijkheden. ICT is het beste wat ons de laatste jaren is over komen. Het is een enorme motor voor de ontwikkelingen in onze sector en het helpt ons echt vooruit. Wat dat betreft lopen we in de archiefsector behoorlijk voorop en daar mogen we trots op zijn. Lees de Digitale Feiten van DEN of lees het onderzoek van de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid. De laatste tijd zijn we bij het Gemeentearchief Rotter dam ook druk bezig met het interactieve Web 2.0. Alle medewerkers moeten daarmee aan de slag, dus ik ook. We doen met z'n allen de 23-Dingencursus en leren bloggen en twitteren. Best handig. Ik zit al een poosje op LinkedIn, maar doe daar in de praktijk niet zoveel mee. Misschien dat dit nu gaat veranderen." Terug naar je werk als directeur van het Gemeentearchief Rotterdam. Kun je je ei volledig kwijt in deze functie, of denk je dat je na verloop van tijd weer een nieuwe horizon nodig hebt of zoekt? En de toekomst van BRAIN, onze branche vereniging? Zijn er ontwikkelingen die je betreurt of juist zaken die je wilt benadrukken? "Ik ben nu op de kop af vier jaar directeur van het Gemeentearchief Rotterdam. Ik heb net een verlenging gekregen van twee jaar, dus ik hoef nog niet weg. We zijn nu bezig met een strategische verkenning voor het nieuwe bedrijfsplan. En dat is nodig, want de ontwikkelingen gaan razendsnel en daar moeten we op inhaken, willen we meer waarde blijven bieden en de ruimte krijgen. Gelukkig werken er bij ons veel mensen die dat begrijpen en daar enthousiast aan meewerken. De resultaten zijn er dan ook naar, zoals het e-depot in brede zin, de centrale records management functie, het maandelijks filmprogramma in Lantaren/ Venster, en de samenwerking met in stellingen in de stad. Dat maakt het voor mij aantrekkelijk om nog een poosje in Rotterdam te blijven. Bovendien kan er veel in Rotterdam, de stad van de opgestroopte mouwen. Dat laatste is natuurlijk een self fulfilling prophecy, maar we zullen zien, voorlopig heb ik nog genoeg te doen. Dat geldt ook voor BRAIN. We beginnen echt op stoom te komen. We hebben 66 leden en 3 48 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 48