k Nogmaals samen met Jantje Steenhuis-Breemhaar, maar nu 8 jaar oud. Welk onderwijs volgde je op de middelbore school? "De Mammoetwet (1968) was net ingevoerd en ik ging naar de Scholen gemeenschap Hendrik van der Vlist op Kanaleneiland. Het eerste jaar naar de MAVO en vanaf de tweede klas naar het gymnasium. Braaf was ik in die tijd. Huiswerk maken, met vriendinnen naar clubjes en een beetje geld verdienen met oppassen. Dat veranderde toen ik in de pubertijd kwam. Ik wilde uitgaan en van alles doen wat mijn ouders verboden: vriendjes, roken en laat thuiskomen. Dat leidde uiteraard tot de nodige conflicten en uiteindelijk tot mijn vertrek uit huis. Op mijn zestiende woonde ik op mijn eerste kamer in Utrecht en op mijn zeventiende vertrok ik naar Amsterdam, waar ik een baantje vond als typiste bij de Vrije Universiteit en in het studenten milieu terechtkwam. Ik wilde dolgraag naar de universiteit, maar moest dan natuurlijk wel de middelbare school afmaken. En dat heb ik gedaan. Ik ben naar de avondschool gegaan en heb mijn vwo-diploma gehaald. Dat was een hele opluchting, want toen kon ik mijn baan opzeggen en geschiedenis stude ren aan de Universiteit van Amsterdam." Woorom koos je voor geschiedenis? "Op de avondschool had ik een hele in spirerende docent, ik vond het spannend om historisch onderzoek te doen en ik had twee vrienden die ook geschiedenis studeerden. Dus ik schreef me in voor Geschiedenis, vroeg een beurs aan en ging naar het Historisch Seminarium, toen nog op de Herengracht. Het eerste jaar was een beetje saai, vooral dikke boeken uit je hoofd leren en tentamens doen, maar het tweede jaar was een ontdekking. Voor een werkcollege kregen we ieder de namen van tien Amsterdamse patriotten en moesten we in het Stadsarchief hun doopceel lichten: afkomst, religie, beroep, woonadres. Ik was direct verkocht. Vanaf dat moment heb ik al mijn colleges uitgezocht op de mogelijkheid om archiefonderzoek te doen, en natuurlijk heb ik ook de hulpvakken gedaan: Archivistiek bij Cees Dekker, Paleografie bij Peter Henderikx en Middeleeuws Latijn bij Peter van der Eerden. De stap naar de Archiefschool ligt dan natuurlijk voor de hand." Heb je leuke herinneringen of mogelijk trauma's overgehouden oon de Archiefschool? "De Archiefschool heb ik ervaren als een cadeautje. Eén dag in de week naar school en vier dagen stage lopen bij het Rijksarchief Zuid-Holland. Ik heb een geweldig jaar gehad, ook door de goede sfeer in de klas. Klaartje Pompe, Ariela Netiv, Marianne Loef, Bas de Melker, Daan Hertogs, Paula Velthuys, Susanne Maarschalkerweerd, Annabel Meddens, Ingerid Guicherit en niet te vergeten Frank Hulst (f 1998) zaten allemaal in mijn klas. De lesdagen in Woudschoten vormden een welkome afwisseling en waren goed voor de teamspirit. En gezellig, natuurlijk veel te laat naar bed, maar 's morgens wel op tijd aan het ontbijt. Van Woudschoten herin ner ik me vooral de colleges van Peter Horsman over informatietechnologie. Het eerste deel van het examen was een makkie, maar het tweede deel vond ik traumatisch. We moesten echt veel te veel boeken uit ons hoofd leren. En de voorzitter van de commissie - ik zal zijn naam niet noemen - vond mij ongeïnteresseerd overkomen. Dat vond ik choquerend. Hoe kon hij dat nou vinden!" Jantje Steenhuis als concernarchivaris van de NS in stofjas, klaar om het archief op zolder te inspecteren. 46 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 46