"Ik vind meestal wel iets" In gesprek met Jantje Steenhuis Naar eigen zeggen was ze ooit "een echte boekenwurm", die liever in de bibliotheek zat dan op straat speelde. Een carrière in de archivistiek was dan ook een logische keuze. De boekenwurm is inmiddels getransformeerd tot een bevlogen gemeentearchivaris, nadrukkelijk aanwezig in het veld. Jantje Steenhuis laat zich niet door een glazen plafond stoppen. Burgerlijke Stand Jantje Steenhuis in haar werkkamer op het Gemeentearchief Rotterdam, november 2008. Fransien Sme> Hoe verliepen je eerste schooljaren? "Op de lagere school kon ik goed meekomen. Ik deed met klasgenootjes wedstrijdjes wie het snelste een reken boekje uithad en in de pauze mocht ik koffie zetten voor de leraren, want ik kon de lestijd immers wel missen. Met gymnastiek kon ik jammer genoeg min der goed meekomen. Motorisch ben ik nog steeds geen held, dus veel sporten zijn niet aan mij besteed. Maar wande len vind ik wél leuk en als kind was ik al lid van een wandelvereniging. Natuurlijk die van de Spoorwegen, want net als andere grote bedrijven bood de NS zijn werknemers allerlei extra faciliteiten aan, zoals sport- en ontspanningsvereni gingen, vakantiereizen, pensioenen, et cetera. Tegenwoordig ben ik lid van de Regionale Wandelsportvereniging Zuid Holland en loop ik elk jaar de Vierdaagse in Nijmegen. Dat is één groot feest. Veel wandelaars vinden het te druk op het parcours, en dat is ook wel zo met 35.000 mensen, maar ik geniet ervan! Dus wat er ook gebeurt: ik ga naar Nijmegen, dit jaar voor de dertiende keer. Waar ben je geboren en wat voor een meisje was je? "Als kind van Groningse ouders ben ik geboren in Nijmegen, drie maanden na hun verhuizing uit Stadskanaal. Mijn vader had vlak daarvoor in Nijmegen werk gekregen bij de Nederlandse Spoorwegen als hoofdconducteur. Ik ben een 'spoordochter', zoals dat heet. Ik was een kind dat zichzelf erg goed kon vermaken en het prima vond om uren in de box naar de wereld om haar heen te kijken. Buiten spelen was ook niet mijn meest geliefde bezigheid. Liever zat ik binnen, met mijn speelgoed en later mijn boeken. Mijn moeder maakte zich er wel eens zorgen over en stuurde me dan naar buiten, maar vijf minuten later was ik al weer terug. Ik was een echte boekenwurm. De bibliotheek van de lagere school, de bibliotheek van de knutselclub, de biblio theek van mijn oma in Glimmen, waar ik vaak ging logeren: ik kon er geen genoeg van krijgen." Als baby op schoot bij Jantje Steenhuis- Breemhaar (foto's part. coll.). Toen ik twaalf jaar was, in 1970, werd mijn vader afgekeurd als hoofdconduc teur en overgeplaatst naar het hoofd kantoor in Utrecht, waar hij een plek kreeg op de financiële afdeling. Wij gingen wonen in Vleuten en ik ging in Utrecht naar school." nummer 4 2010 45

Archievenblad | 2010 | | pagina 45