Agenda Exposities De Bolwerken: van oreillon tot skatesculptuur Herinnering aan de mobilisatie 1939-1940 Bijeenkomsten Werk in Uitvoering. Studie middag over Bossche historie Studiemiddag Vormgevings- archieven t/m 15 juni 2010 'De Bolwerken: van oreillon tot skate sculptuur' is een tentoonstelling over de geschiedenis van de bolwerken. De expositie in het Zeeuws Archief is een activiteit in het kader van de voltooiing van het herstelplan van de Middelburgse bolwerken. De bolwerken, die als een krans rondom de monumen tale binnenstad van Middelburg liggen, bepalen vanaf de zestiende eeuw het beeld van Middelburg. De vestingwerken werden tussen 1841 en 1848 vergraven en door de beroemde tuinarchitect K.G. Zocher omgevormd tot een stadspark in Engelse landschapsstijl. Tijdens de inundatie in 1944 is de beplanting ver loren gegaan. De herinplant, waarmee in 1947 een aanvang werd gemaakt, moest zorgen voor een snel herstel van het oorspronkelijk groene beeld. Omdat het gebied vol gegroeid was, werd vanaf 2005 een gefaseerd herstelplan uitgevoerd. De tentoonstelling bestaat uit twee gedeelten: een algemeen deel over de bolwerken van Groningen, Haarlem, Hellevoetsluis en Middelburg, hun oor spronkelijke doel en de transformatie in (stads)parken; en een specifiek Middel burgs deel. Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg Info: www.zeeuwsarchief.nl t/m 31 oktober 2010 In het Legermuseum in Delft is de foto tentoonstelling 'Herinnering aan de algemene mobilisatie 1939-1940' te zien. De foto's zijn afkomstig uit een album van de dienstplichtig soldaat J. van Ingen en tonen de dagelijkse gang van zaken van de opgeroepen troepen. Uit alle beelden, van de aankomst en opleiding tot aan het corvee en de tijdverdrijving tijdens de lange wacht- periode, spreekt overduidelijk de grote saamhorigheid en kameraadschap onder de manschappen. Toen deelname aan de Tweede Wereldoorlog onvermijdelijk bleek, riep de Nederlandse regering op 29 augustus 1939 de algemene mobili satie uit. Alle dienstplichtigen uit de pe riode 1924-1939 werden gemobiliseerd. Zo begon op die dag een volksverhuizing van meer dan 150.000 dienstplichtigen. Aan die tijd herinneren vele foto's, gemaakt door de krijgsmacht, de pers en uiteraard de manschappen zelf. De collectie van het Legermuseum telt daar honderden voorbeelden van, voor een groot deel in speciaal daartoe bestemde fotoalbums. Locatie: Legermuseum, Delft Info: www.legermuseum.nl zagen het licht en vele onderzoekers bezochten de studiezaal van het Stadsarchief. Op de studiemiddag 'Werk in uitvoering' van het Stadsarchief presenteren drie jonge onderzoekers hun onderzoek voor het grote publiek. Sprekers zijn drs. Veronique Roelvink (Utrecht) over 'Muziek in 's-Hertogenbosch in het tweede kwart van de zestiende eeuw, het geval Gheerkin de Hondt'; drs. Brecht Deseure (Antwerpen) over 'Kroegen en rellen in 's-Hertogenbosch in de vroegmoderne tijd' en dr. Rutger de Graaff (Amsterdam) over 'Pamfletten en kranten in 's-Hertogenbosch in de ne gentiende eeuw'. Aan het einde van de dag zal een nieuwe publicatie, de Bossche Canon, worden gepresenteerd. Dit door Adr.Heinen Uitgevers, in samenwerking met het Stadsarchief 's-Hertogenbosch, uitgegeven boek neemt u aan de hand van 29 onderwerpen mee naar de belangrijkste gebeurtenissen, personen, bedrijven, gebouwen en processen uit de historie van de gemeente. De publicatie laat bovendien zien waar u sporen van deze geschiedenis in het 's-Hertogen- bosch van nu kunt terugvinden. Locatie: Theater aan de Parade, s-Hertogenbosch Info: www.stadsarchief.nl Hendrik Palier, uitgever van onder meer de "s-Hertogenbossche Courant' (coll. Stadsarchief 's-Hertogenbosch). 27 mei Voor de beoefening van de geschiedenis van 's-Hertogenbosch is het jaar 2009 erg vruchtbaar geweest. Diverse publicaties 9 juni 2010 Negentien vormgevingsarchieven hebben in de periode van 2007 tot 2009 een plaats gevonden bij verschillende nummer 4 2010 43

Archievenblad | 2010 | | pagina 43