KVAN Nieuws Tiende S@P- jaarboek SNAAI'er in beeld: Ingrid van der Bij De Stichting Archiefpublicaties (S@P) presenteert op 14 juni tijdens de KVAN- dagen haar tiende jaarboek: Archivaris. Professie, professional, professionaliteit, pro fessionalisering. Onder redactie van Erika Hokke en Thijs Laeven laten archivarissen en informatie professionals uit binnen- en buitenland hun licht schijnen over de professie en de confrontatie die de archivaris aan moet gaan met de ontwikkelingen van zijn tijd - zowel in het verleden, als nu én in de toekomst. Competenties, opleiding, institutionalisering van de be roepsgroep, het imago van de archivaris, kennisdeling: het komt allemaal aan bod in dit jaarboek, dat wordt opge dragen aan Hans Scheurkogel, die zich tot zijn plotselinge overlijden in 2006 wereldwijd vol toewijding heeft ingezet voor het vak en de opleiding van de archivaris. De Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI) van de KVAN is er voor stu denten van archivistische opleidingen, recent afgestudeerden en nieuwe vakgenoten zónder specifieke beroeps opleiding. In deze rubriek stellen de leden van SNAAI zich voor. Dit keer Ingrid van der Bij. SNAAI'er in beeld: Ingrid van der Bij. Wat betekent SNAAI voor jou? "Voor mij is SNAAI een mogelijkheid om beter kennis te maken met het archiefveld. Jammer genoeg heeft zich nog geen mogelijkheid voorgedaan om tijd te maken voor een excursie." Waarom heb je gekozen voor de opleiding archivistiek? "Daar heb ik niet voor gekozen. Ik heb een zeer korte opleiding gedaan in archivistiek voor niet-archivarissen, omdat ik vanwege een nieuwe baan dringend behoefte had aan archivisti sche kennis. Mijn opleiding is histori sche pedagogiek. Momenteel werk ik als directeur van de stichting Archief en Documentatiecentrum Nederlandse Gedragswetenschappen." Vertel eens iets over je werk. "De stichting ADNG zet zich in voor het behoud van psychologisch, pedagogisch en onderwijskundig erfgoed. De stichting ontvangt financiële ondersteuning van alle universiteiten met een opleiding in een of meer van deze vakgebieden, een aantal belangrijke beroepsvereni gingen en een aantal toonaangevende bedrijven. Tezamen zijn zij onze partici panten. Het ADNG heeft kantoorruimte en archiefruimte in Groningen en in Utrecht. Het is een kleine organisatie. De voorzitter, penningmeester en secretaris zijn weten schappers, die zich zonder vergoeding inzetten voor de stichting. Ik coördineer alle werkzaamheden en er is een schrijver en een documentalist. Daarnaast geeft een groep vertegenwoordigers, één van elke participant, advies aan het bestuur. Ook hun inzet is vrijwillig en zeer belangrijk. Archieven die zijn geschoond en beschreven proberen we onder te brengen bij grotere archiefinstellingen. Documentatie en collecties blijven in beheer van de stichting. Zo hebben we een prachtige testcollectie die in trek is bij studenten, maar ook een geweldige fotocollectie met mensen, plaatsen, laboratoria en testafnames. Nog een bijzondere collectie is de audiocollectie 'oral history' en interviews met vooraan staande wetenschappers. De stichting ondersteunt of geeft zelf publicaties uit over de geschiedenis van de psycholo gie, pedagogiek en onderwijskunde. Ik heb meermalen kleine tentoonstellingen samengesteld en elk jaar is er een sym posium met lezingen over de geschiede nis van deze drie vakgebieden. Het werk is zeer afwisselend en je moet een echte duizendpoot zijn. Ik heb zowel alle archivistische taken als alle organisatorische taken en dat maakt het een uitdaging. Hoewel ik dus geen archivistische achtergrond heb, gaat mijn interesse wel uit naar geschiedenis, wetenschap en archieven. Een mooie combinatie in mijn werk." Wat hoop je in de toekomst te bereiken? "Het bestuur van de stichting heeft zich voorgenomen het archief zoveel mogelijk digitaal beschikbaar te maken. We zijn begonnen met de vernieuwing van de website (www.adng.nl) en een nieuw archiveringsysteem: Mais Flexis. Het scannen van de foto's en het digitaliseren van de cassettebandjes is al in gang. Ik hoop dat het beschikbare erfgoed vrij toegankelijk kan worden voor iedere belangstellende. Daarnaast wil ik graag op de hoogte blijven van ontwikkelingen in het archiefveld en daarbij helpt de beroepsvereniging." ^ai 42 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 42