Uitgelezen Groot Verhalenboek van Maastricht te verzamelen, maar daardoor zal een lezer van het Archievenblad wel eens de verbinding met het archivistisch discours missen. Naar mijn smaak hadden VBE de verhouding archiveringssysteem-ver antwoordingssysteem wat meer mogen uitdiepen en hadden zij ook mogen aanha ken bij archivistische concepten die vanuit de 'scholen' Pittsburgh University (Bearman c.s.), Monash University (Upward, Mc- Kemmish) en University of British Columbia (Duranti c.s.) naar voren zijn gebracht. Auteurs als Bearman en Duranti worden wel meermaals aangehaald, maar de verschillende contexten van hun ideeën blijft verscholen. Het concept van de literary warrant - afkomstig van Bearman en uitgewerkt in een dissertatie door Wendy Duff - komt bij VBE niet aan bod. Dat had zeker gekund, gezien de boodschap van de literary warrant: een adequate archivering is meer dan enkel een probleem van de archivaris, maar raakt de gehele organisatie vanwege het verantwoordingsbelang. Ook zou ik graag wat meer hebben gelezen over waarom de auteurs de ISO 15489 - toch afkomstig van de records continuum- denkers van down under - door hen wordt omschreven als een standaard die "met een cultuurhistorisch uitgangspunt [is] opgesteld". Het boek van VBE is geen makkelijk leesbaar handboek. Het staat daarvoor te vol met definities en theoretische exercities, die getuigen van de jarenlange studie door beide auteurs. Maar aan de andere kant maken de descriptieve op sommingen van de definities, keurig in tabellen gepresenteerd (zie bijvoorbeeld blz. 89 e.v.), de dissertatie tot een ware Fundgrabe, tot een bijna encyclopedisch naslagwerk (zeker als geput kan worden uit een doorzoekbare digitale versie van het werk). Het hoofdstuk 9 waarin aan de hand van 'gevalsstudies' de modellen van het verantwoordingssysteem en het metadataschema worden getest, is voor ieder die vanuit een praktische invals hoek een reikende hand wil hebben bij het beter inrichten van het verantwoor dingssysteem een ijkpunt van eigen kennis en kunde. Het is voor de lezer een toets of hij/zij de studie van VBE heeft doorgrond en of hij/zij ermee aan de slag kan gaan in de praktijk. Mogelijk komt het tot omwerken van dit proefschrift tot een bondig en boeiend handboek, waarbij de gevalsstudies ook dan verhelderend kunnen werken. Bij een handboek passen ook beter de uitgebrei de citaten waarmee nu de hoofdstukken - bijna als een soort appetizer - beginnen. In een proefschrift heb ik meer behoefte aan een andere opening, aan meer nadruk op het archivistisch discours. De multidis ciplinaire benadering heeft de dissertatie eerder breder dan dieper gemaakt, waarbij ik zeker niet wil suggereren dat diepgang ontbreekt. In de aanvang van mijn recensie noemde ik het proefschrift ook een Odyssee, een verslag van vijf tien jaar studeren, werken en observe ren. Is het hoogtepunt van de Odyssee de thuiskomst van de held? Graag zou ik van Van Bussel en Ector, beiden terug in archivistica, nog eens graag een artikel lezen waarin zij speciaal voor de lezers van een archivistisch vakblad hun zoektocht naar herinnering kernachtig samenvatten. Leon Gruppelaar archivaris Regionaal Archief Nijmegen. Rolf Hackeng (red.), Groot verhalen boek van Maastricht. Sprokkels uit het archief Uitgeversmaatschappij Walburg Pers (Zutphen 2010) ISBN 978-90-5730-653-2, 256 blz., 19,50. Sprokkel uic Jier orthtef VY,W, Pp-, t-tT De historie van Maastricht wordt niet alleen bepaald door monumenten en stadsgezichten, maar wordt voor een belangrijk deel mede gevormd door verhalen. Grote en kleine gebeurtenis sen die het leven van alledag kleuren en die van generatie op generatie worden doorgegeven. Al vanaf 1992 publiceren medewerkers en vrijwilligers van het gemeentearchief Maastricht en later het Regionaal Historisch Centrum (RHCL) in het huis-aan-huisblad de Maaspost deze ver rassende archiefvondsten. Een wisselend aanbod van deze verhalen waarin het ver leden tot leven komt is eveneens op de website van het RHCL na te lezen. Met het verhalenboek wordt een selectie van vijf tig sprokkels in boekvorm gepresenteerd. De titels van de stukjes spreken zeker tot de verbeelding en maken nieuwsgierig, 40 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 40