Dissertaties en onderzoekstrends Onderzoeksresultaten Noten Aan de Universiteit van Amsterdam promoveerden in december 2009 maar liefst vijf archivarissen: Ferdinand Ector en Gert Jan van Bussel op 2 december, Susan Tucker op 10 december en Peter Horsman en Theo Thomassen op 16 december. De vijf promoties leverden drie recepties op: de promotie van Ector en Van Bussel was een dubbelpromotie en Horsman en Thomassen promoveerden direct na elkaar. In alle gevallen was de promotor Eric Ketelaar, die daarmee toppromotor werd van de Faculteit der Geestes wetenschappen over 2009. Waar gaan de proefschriften over en in welke onderzoekstrends passen ze? Aboe Bakar zou tot 1912 deze functie van drogman bekleden en fungeerde als spil in een netwerk van informanten binnen de stad Mekka. Het onderzoek heeft een aantal interes sante werkstukken opgeleverd, waarbij de onderzoekers als het ware "onder de huid van het koloniale archief" kropen, zoals een van de studenten opmerkte. De angst voor georganiseerd verzet tegen het koloniale gezag door inheemse groepen, daartoe aangezet door hadji die soms pas na jarenlang verblijf in Mekka naar Nederlands-Indië terugkeerden, leid den tot maatregelen van de Nederlandse overheid. Die varieerden van registratie van bedevaartgangers en systematische controle van de scheepstransporten, tot het systematisch inwinnen van informa tie over politieke activiteiten in Mekka. Niet alleen de mogelijkheden tot, maar ook de effectiviteit van registratie, con trole en inwinnen van informatie waren volledig afhankelijk van de kwaliteit van de archiefvorming, de archiveringssyste men en de capaciteit van de betrokken overheidsorganen om de informatie uit te kunnen wisselen. Een van de belang rijkste conclusies van het onderzoek is wel dat de studenten aantoonden dat de informatie die via informanten in de Jawa-Kolonie in Mekka werd vergaard, langs de lijnen van een omvangrijk informatienetwerk tot in de poriën van de koloniale staat doordrong. 1 Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, Dynamiek in islamitisch activisme. Aanknopingspunten voor demo cratisering en mensenrechten (Amsterdam 2006). 2 James C. Scott, Seeing like a state. How certain schemes to improve the human conditions have failed (New Haven/London 1998) 3 F. Jacquet, 'Mutiny en hadji-ordonnan tie: ervaringen met 19e eeuwse bronnen', in: Bijdragen tot de taal, land en volken kunde 136 (1980), 283-312. 4 Raden Aboe Bakar en de beroemde arabist en islamoloog Christiaan Snouck Hurgronje raakten innig bevriend. Aboe Ba kar fungeerde ook voor Snouck Hurgronje als belangrijke bron van informatie. Charles Jeurgens hoogleraar Archivis- tiek aan de Universiteit van Leiden en werkzaam bij het Nationaal Archief. Onderzoekspapers in het kader van het researchseminar 'The Dutch Jeddah- office. Information gathering activities by the Dutch colonial state': - Nico Vriend, 'Als gevangenen in Djed- dah.Het Nederlandse consulaat te Djeddah, 1872-1885. - Rudi Syahputra, Seeing the Hajj. The Dutch policy for the Djawa-Kolonie in Mekka. - Supaporn Jeenmai, In the secret ar chive of the Jeddah-office, 1904-1915. - Muhammad Yuanda Zara, The role of the Dutch Jeddah-office concerning the Netherlands-Indies pilgrims passport, 1900-1940. - Erita Tantri, Hajj Transportation in the Netherlands Indies, 1910-1940. - Raymund Schütz, Onder de huid van het koloniale archief. Crisisverwerking en crisisproductie door het koloniale web. - F.X. Widiarso, The Dutch legation in Jeddah. Ferdinand Ector is Hoofd Informatie beheer bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven en Geert-Jan van Bussel is directeur van Van Bussel Docu ment Services. Hun proefschrift - Op zoek naar de herinnering. Verantwoordings- Theo Thomassen systemen, content-intensieve organisaties en performance - gaat over de verant woordingsfunctie in content-intensieve organisaties en de rol die content (docu menten en archiefdocumenten) daarin vervult. Ector en Van Bussel willen aantonen dat dergelijke organisaties zich beter kunnen verantwoorden tegenover de overheid, de aandeelhouders, de rechterlijke macht en de maatschappij, als zij de performance van hun bedrijfs processen - zowel qua doelmatigheid als nummer 4 2010 29

Archievenblad | 2010 | | pagina 29