BHIC zet index bevol kingsregisters online Kadaster: een bron van zorg en hoop Tweede uitbreiding DE BASIS voltooid Veel belangstelling voor de lancering van de digitale onderzoeksgids www.oorlogsgetroffenen.nl (foto Instituut voor Nederlandse Geschiedenis). "Oorlogsgetroffenen.nl levert een bijdrage aan de bekendheid van deze archieven en stimuleert het gebruik ervan," aldus Annemieke van Bockxmeer, archivaris van het NIOD. Bijzonder is dat de gids ook archieven van organisaties bevat die in particulier bezit zijn. "Hoewel onderzoekers deze archieven vaak niet kunnen raadplegen, mochten ze niet ontbreken in dit overzicht," stelt Ruben de Vos, projectleider namens het NIOD. Ton Kappelhof, projectleider namens het ING, voegt hieraan toe dat "de onder zoeksgids een dynamisch karakter heeft en dat als archieven in de toekomst bij een archief-instelling terechtkomen, de gids hierop aangepast zal worden". Samen met de onderzoeksgids verscheen ook de bundel Oorlogsgetroffenen WO2. Terugkeer, opvang, nasleep. De bundel is verkrijgbaar via www.inghist.nl. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) biedt sinds kort vrijwel alle indexen online aan van het bevol kingsregister (en gezinskaarten) van de voormalige dorpen die de huidige achttien gemeenten van zijn werkge bied vormen. Belangstellenden kunnen via de index eenvoudig op naam zoeken, dwars door alle bestanden heen. Zij kunnen direct (tegen betaling) een scan bestellen van bladen waarop een gevonden voorouder is vermeld. Vooral genealogen zullen gebruikmaken van bevolkingsregisters bij het zoeken naar hun familiewortels. Daarnaast kan deze bron ook interessant zijn voor journalisten of (amateur)historici die bijvoorbeeld voor een biografie of publicatie op zoek zijn naar gegevens van een persoon. Het bevolkingsregister is namelijk een continue registratie, die vooral handig is om verhuizingen van voorouders te achterhalen en om snel kinderen van echtparen terug te vinden. De indexen van het bevolkingsregister kunnen geraadpleegd worden via: www.bhic.nl/stamboom. Het project is een gezamenlijk initiatief met acht andere Brabantse archiefdiensten, verenigd in de Kring van Archivarissen in Noord Brabant. De provincie Noord-Brabant heeft subsidie beschikbaar gesteld om het digitaliseren van de bevolkingsregis ters Brabant-breed mogelijk te maken. Brabantse bevolkingsregisters online: waar woonden deze vrouwen met poffers op hun hoofd? (foto BHIC). In het februarinummer van het Archie venblad verscheen het artikel van René Haubourdin, getiteld 'Een bron van zorg of hoop? Digitalisering kadastrale leggers en hulpkaarten 1832-1990'. Het artikel wordt integraal herplaatst in het vakblad Geo-Info (vakblad van de Vereniging Geo-Informatie Neder land (GIN)) dat 15 april verschijnt. Bij het artikel van Haubourdin is een reactie gevoegd van Marius Broos, werkzaam bij het kadaster en auteur van verschillende historische publicaties. Waarschijnlijk wordt in het meinummer van Geo-Info een reactie van R. van der Schans op het artikel van Haubourdin opgenomen. Haubourdin reageerde in zijn bijdrage op het artikel van Van der Schans. Zie ook: www.geo-info.nl DE BASIS is een set van minimale eisen voor de digitalisering van erfgoed, die door DEN is samengesteld in nauw overleg met de erfgoedsector. DE BASIS vormt een houvast voor alle erfgoed instellingen die willen weten aan welke technische eisen hun digitaliserings praktijk ten minste dient te voldoen. De in DE BASIS opgenomen eisen maken daarnaast deel uit van meer subsidieregelingen. In het afgelopen jaar is DE BASIS in belangrijke mate uitgebreid. Begin 2009 werd DE BASIS, die toen nog bestond uit zeven minimumeisen om de vindbaar heid van digitale erfgoedcollecties te vergroten, uitgebreid met maar liefst twintig standaarden rond de thema's vervaardiging en duurzaamheid. Kort daarna werd de tweede uitbreiding van DE BASIS gestart. Deze uitbreiding voor ziet in minimumeisen voor de digitale beschrijving (metadata) en presentatie (websitebouw) van digitaal erfgoed. In februari 2010 zijn deze minimumeisen 8 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 8