Nieuws uit het veld Landelijke Archieven dag: Land en Water Nieuwe Archief regeling van kracht Onderzoeksgids oorlogsgetroffenen.nl gelanceerd Landelijke Archievendag 2009: twee jonge bezoekers in het informatiecentrum van het Stadsarchief Amsterdam (foto Stadsarchief Amsterdam). Ook in 2010 is de Landelijke Archieven dag de feestelijke opening van de Week van de Geschiedenis. Het thema is Land en Water, een onderwerp waarover de rijke collecties van de Nederlandse archieven veel materiaal bezitten. De Landelijke Archievendag vindt plaats op zaterdag 16 oktober. Land en Water: van politieke cultuur tot schildersgenre. Het thema biedt archieven veel aanknopingspunten voor hun deel name aan de Landelijke Archievendag. Het gemaakte Nederlandse landschap, de Deltawerken en de Afsluitdijk. Klimaatverandering en waterschappen, maar ook de polder als inspiratiebron voor de Hollandse politieke cultuur. Het landschap als schildergenre en de indamming van water als metafoor voor de beteugeling van overdaad en driften. Water als bondgenoot en bedreiging. Het land(schap) als zinnebeeld van Hollandse opgeruimdheid en schoonheid. En natuurlijk land en water als vermaak: pootjebaden en spelevaren, zeilen en schaatsen, wandelen en kamperen. Het thema Land en Water vraagt om bijzondere evenementen en activiteiten. Archieven worden uitgenodigd om op velerlei wijze bij te dragen aan de Landelijke Archievendag en de Week van de Geschiedenis: met een openstel ling van het depot of rondleiding, lezing of debat, tentoonstelling of presentatie, workshop of demonstratie, een kijkje in het archiefwezen óf in de meest bijzon dere archiefstukken. In 2009 openden bijna honderd archieven, instituten en historische centra hun deuren voor een veelzijdig en nieuwsgierig publiek. Doet uw archief dit jaar ook (weer) mee? Kijk op www.weekvandegeschiedenis.nl voor informatie, deelname en inspiratie. De Landelijke Archievendag wordt in 2010 georganiseerd door het Nationaal Historisch Museum in samenwerking met Erfgoed Nederland en met ondersteuning van KVAN, BRAIN en het Archievenblad. Op 1 april 2010 is de nieuwe Archief regeling van kracht geworden. De duurzaamheid van archiefbescheiden (art. 11 Archiefbesluit) is nu terug te vinden in de artikelen 3-15 van de nieuwe Archiefregeling. De geordende en toegankelijke staat (art. 12 Archief- besluit) is te vinden in art. 16-26 en de algemene voorschriften voor de bouw en inrichting van archiefruimten en -bewaarplaatsen (art. 13 Archiefbesluit) in art. 27-57. Een belangrijke verandering is de in voering van prestatie-eisen. Niet langer staat in de richtlijn dat er ten minste 40 centimeter ruimte moet zitten tussen archiefkasten en het plafond, maar dat de ruimte brandveilig moet zijn. Andere wijzigingen zijn niet echt fundamenteel, maar scherper en naar de laatste stand van zaken geformuleerd en enigszins anders geordend. Niet langer wordt bijvoorbeeld gesproken over verplichte opslagformaten voor digitaal archief materiaal. Een evaluatiecommissie heeft enkele jaren geleden vastgesteld dat de technologie zo snel voortschrijdt dat exacte normen voorschrijven nauwelijks zinvol is. In de nieuwe regeling worden prestatie-eisen gesteld aan het opslag- formaat, vooral dat open standaarden worden gebruikt waarvan precies bekend is hoe ze in elkaar zitten. Verder is overlap tussen de oude Regeling art. 11 (duurzaamheid) en 12 (geordende en toegankelijke staat) verdwenen en is een aanwijzing opgenomen over hoe om te gaan met digitale handtekeningen. Op feestelijke wijze presenteerden het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis en het Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie op 11 maart 2010 de digitale onderzoeksgids www.oorlogsgetroffenen.nl. De website toont de archieven van meer dan 400 organisaties en personen die taken hebben verricht voor Nederlanders die geleden hebben onder de Duitse en de Japanse bezetting. De gids kwam tot stand in het kader van het programma Erfgoed van de Oorlog van het Ministerie van VWS. Op de website leidt informatie over onder werpen als naoorlogse repatriëring, de opsporing van vermisten en sociale zorg en rechtsherstel de bezoeker naar interessante archieven. Een belangrijke drijfveer voor de totstandkoming van de onderzoeksgids was dat onvoldoende mensen weet hebben van het belang van archieven van instellingen die zich met de gevolgen van de oorlog bezighouden. Deze organisaties creëren archieven die voor onderzoeksdoelen en het beantwoorden van persoonlijke vragen interessant zijn. nummer 3 201 0 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7