Colofon Van de redactie Vereniging Citaat van de maand Archivarissen van Nederland verenigt uzelf en u allen. Als na een bezinningsweekeind geschreven, geeft Van Albada een schets van ontwikkelingen in en vooral rondom het archieven- landschap van de afgelopen jaren en roept op tot herpakking. Hij pleit er voor dat we moeten werken naar dat we boven de materie staan, dat certificering en bijbehorende na- en bijscholing verplicht is. Archivaris zijn is een vak, geen allesopslurpende hobby vol roman tiek uitgeoefend door individualisten. Een archivaris is een profes sional samen met andere archivarissen, in een wereld van andere professionals, van politici, commercie en kostenoptimalisatie. Joan van Albada schrijft dat wij archivarissen standaardisaties niet over moeten laten aan commerciële partijen. Zo heeft de ICT-wereld belang bij het hebben van verschillende systemen. Wij moeten lobbyen dat de archiefvormers hun systemen op elkaar afstemmen. En dat in een nummer met bijdragen van/over het WAD, een persbericht van Hulshoff, een artikel van een partij die websites archiveert (een van de partijen, naast bijvoorbeeld ook Capsis): allemaal invullingen aan (sub-)optimale oplossingen voor deugdelijk archiefbeheer? Het is nog niet te laat volgens Albada. We leven nog steeds in de beginfase van de IT. Het roer kan nog om. Onze eigen inzet samen bepaalt uiteindelijk of we aan het einde van de film tranen laten van verdriet om het verlies van ons vakgebied en/of onze zichtbaarheid; of van (tijdelijke) vreugde om het behoud en de versterking van onze professionaliteit. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "Want tranen van verdriet en vreugde zijn tenslotte even nat." Maarten van Roozendaal cd Kerstmis in april, nummer 'Vreugde en verdriet'. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Chaja Beck, Hans Berende (hoofd redacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernst Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio mei 2010. 4 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 4