Snschedé Vliegen was zijn lust en zijn leven, edoch hielden de hoge kosten en lange wachttijden om eindelijk weer een solovlucht te kunnen maken hem tot slot aan de grond!" Adrie in zijn favoriete jachtvliegtuig van een vriend, een Messerschmitt Bf-109G-6 uit 1944. Foto gemaakt in 1997. eens te meer duidelijk hoe bescheiden de rol is die wij spelen en dat de invloed die wij denken uit te oefenen maar zeer relatief is. Ook hier is overigens respect voor iemands beslissing op zijn plaats." Leiden je onderzoeken ook tot publicaties? "Dat is niet mijn eerste doel. Nieuwsgie righeid is wat mij drijft en publiceren is niet mijn drijfveer, maar ik vind het wel aardig om anderen deelgenoot te maken van datgene dat ik onderzocht heb. Je stimuleert daarmede ook anderen tot on derzoek, het stellen van kritische vragen, tot discussie: prachtig! Ik schrijf daarom relatief veel voor allerlei culturele organen, houd lezingen en geef cursussen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Het geeft een goed gevoel de ingebrachte ideeën door en bij anderen verder te zien ontwikkelen en dus 'eigen' gemaakt te zien worden. Momenteel ben ik in een vergevorderd stadium van een uitgebreide studie naar de luchtvaarthistorie in het Euregio-gebied. Die gaat specifiek over het gebruik van vergeldingswapens tijdens de laatste oorlog. Daarnaast werk ik nog een aantal items uit voor digitale beschik baarstelling. Ik vind het erg belangrijk onderzoek bij alle mogelijke instituten én bij individuen te stimuleren, op basis van ons aller geheugen: het archief." Inhakend op die eerder genoemde samen werking, komt er nog een Historisch Centrum Twente? "Vooralsnog zie ik dat het vooral bij allerlei vormen van samenwerking zal blijven. Over fysieke samenvoeging van collecties, publieks- en depotruimten in een regio als de onze zie ik niet als direct noodzakelijk. Het is, zeker in Twente, belangrijk dat er niets 'over de hoofden heen' geregeld wordt. Dat werkt hier gewoonweg niet. De betrokkenheid met de lokale en regionale geschiede nis is vrijwel nergens zo groot als hier, maar wel op basis van eigenwaarde. Dus mede daarom zeg ik: respecteer elkaar, werk goed en systematisch samen en laat zien wat de meerwaarde daarvan is. De daaruit voortvloeiende, nog grotere samenhorigheid kan mijns inziens op den duur alleen maar leiden tot een prachtig, al dan niet onder dezelfde vlag opererend samenwerkingsverband. Met als uitgangs punt: een nog betere dienstverlening aan de klant." Hoe zie jij de toekomst van het archief wezen? "Ik denk dat het in de toekomst wellicht nog meer dan voorheen zal gaan over betrouwbaarheid van informatiestromen, ofwel volledigheid en authenticiteit en het daarop afrekenen van organisaties. In het onderhavige geval: de overheid. Als archiefwezen vervullen wij daarin een cruciale, unieke rol bij zowel het stellen van voorwaarden daartoe, het houden van toezicht op de uitvoering en het op evenwichtige wijze beschik baar krijgen en stellen van het door ons beheerde eenmalige unieke erfgoed, de primaire bronnen. Wat dat betreft is de continuïteit van het archief als geen andere organisatie gewaarborgd, mits echter diezelfde samenleving zich kritisch wil blijven opstellen in het democratisch maatschappelijke gebeuren en daaruit ook de financiële en organisatorische consequenties wil blijven aanvaarden. Ik ben ervan overtuigd dat de daarin ver disconteerde burgerparticipatie 'mondiger' zal moeten zijn en worden, en juich dat met name ook onze 'medelanders' alleen maar toe. Archieven zijn en blijven, mits gekoesterd, de onvolprezen goudmijnen van de samenleving waarin voor elk wat wils valt te ontdekken. Prachtig toch?" Ton Dijksterhuis coördinator Digitale Dienstverlening, Stadsarchief en Athenaeum- bibliotheek Deventer. Een van de vele ansichtkaarten uit de beeldcollectie van het Gemeentearchief Enschede. nummer 3 2010 49

Archievenblad | 2010 | | pagina 49