Burgerlijke stand Adriaan Martin Roding, ofwel: Adrie :\;r\ Naam: Geboren: 12 januari 1953 te Losser Burgerlijke staat: Gehuwd met Marijke Schat, drie kinderen: Roger (11), Nicky (14) en Floris (16) Studie: Mulo, MTS, HAVO, Pedagogische Academie, Lerarenopleiding, Fysische en Sociale geografie (Rijksuniversiteit Utrecht), SOD I, II en VVA-opleidingen, Middelbaar Archiefambtenaar (Rijksarchief- school Den Haag). Werk: 1976 Onderwijzer GLO 1976/1977 Leraar voortgezet onderwijs (Aardrijkskunde, Geschiedenis, Engels en Duits) 1978 Medewerker dynamisch/ semistatisch archief 1981/1982 Invalkracht Bestuursschool 1988 Eerste medewerker Gemeentearchief Enschede 1992 Gemeentearchivaris Enschede Hobby's: Luchtvaartarcheologie Archiefonderzoek (met als doel publiceren en lesgeven) Restaureren Kanoën, moutainbiken en werken in de natuur wel eens als onrust wordt bestempeld, zeker wanneer je omgeving ontspanning nogal eens verwart met absolute rust! Maar juist door bezig te zijn - bijvoor beeld door allerlei mensen te ontmoeten en te horen over hun levenswijze, erva ringen of cultuur - ervaar ik zo'n vakantie als (ont)spannend. Zo beschouw ik markten bijvoorbeeld als prachtige mini- maatschappijtjes van een land. Het erva ren van de gewone mens in zijn of haar woon- en werkomgeving, kennismaken met gewoonten, cultuur en denkwijzen (ook over ons!), acht ik zeer bijzonder en nog meer verrijkend dan het lezen van een boek (wat ik overigens ook erg graag doe). Het geeft mij een bijzonder, rijk gevoel en je zult mij dan ook niet snel aan het strand zien liggen of naar een land zien gaan waarvan ik de taal, dus de cultuur, niet begrijp of niet voldoende kan ervaren. Ik ervaar het bovendien niet zozeer als een verrijking van je kennis, maar bovenal als een vergroting van mijn 'denkraam'. Dat wil zeggen: op basis van mijn ervaringen genu anceerder en creatiever met mezelf en mijn omgeving omgaan! Daarom heb ik al vanaf mij zestiende, meestal alleen, ieder jaar trektochten gehou den. Op de fiets reisde ik door Ierland, Engeland en Noorwegen, maar ook naar Duitsland - inclusief de toenmalige DDR - en Frankrijk. Daarnaast heb ik voor mijn luchtvaarthobby in nog veel meer landen de meest uiteenlopende archieven 'uitgespit' en betrokkenen naar hun ervaringen gevraagd. Het mag duidelijk zijn dat deze activiteiten, naast ontspanning, een schat aan ervaringen hebben opgeleverd. Dat komt ook van pas bij het bedienen van je klanten als archiefinstelling." Wat vind je mooi aan het archief vak? "Wat ik graag met mensen wil delen, is de rijkdom dat het archief aan gegevens bevat. Een unieke inspiratiebron dat niet alleen het verleden, maar vooral ook het heden leert begrijpen en wellicht ook de toekomst beter leert voorzien. Het archief is toch een soort ankerpunt: het zorgt voor een basis en een stuk conti nuïteit. Dat is niet alleen van belang in een bestuurlijke omgeving, maar vooral ook voor de samenleving als geheel, met de mens als centrale actor. Daarom wil ik ook graag dat bezoekers zich bij ons thuisvoelen. Dat zie je ook in de inrich ting van onze studiezaal aan het gebruik van warme, opvallende kleuren met een verrassingseffect. Naar de samenleving presenteren wij ons, in woord en daad, graag als vraagbaak, bemiddelaar en promotor. We brengen zo goed mogelijk groepen geïnteresseerden en belangheb benden bij elkaar. Samenwerking is daar bij het toverwoord. Niet alleen omdat wij ons onderdeel achten van een groter geheel waaraan wij ons steentje dienen bij te dragen, maar zeker ook omdat we zelf hulp willen ontvangen. Van ons mag echter worden verwacht ons steentje bij te dragen in de samenleving." Wat zie je als successen in je archief carrière? "Naast een betere verankering van het archief in zowel de eigen organisatie als vooral ook daarbuiten, acht ik de status die wij in de afgelopen twintig jaar binnen de Enschedese samenleving en daarbuiten hebben weten te verwerven als een groot succes. De mensen weten ons te vinden en laten zien trots te zijn op hun ook hier bewaarde erfgoed. Die betrokkenheid blijkt onder andere uit onze grote groep vrijwilligers (35). Dagelijks zetten zij hun beste beentje voor om ons, en daarmee dus de Enschedese gemeen schap, belangeloos met hun inzet te sup- porten. Ik ben erg trots op deze mensen en op het feit dat ik zelf daarmee ook een heel klein steentje aan onze gezamenlijke rol voor de Enschedese gemeenschap kan bijdragen." En wat zie je als een dieptepunt? "Het verlies van mijn plaatsvervanger en trouwe medewerker twee jaar geleden heeft mij heel diep geraakt. Het maakt "Modelbouw 'pur song': onze oudste zoon Floris en zijn posgeboren zusje Nicky in hun in een vloog von vaderlijk enthou siasme door mij gemookte strondkor. Anno 1996." 48 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 48