Panorama, Enschede. Het fabriekslandschap van Enschede anno 1900 (coll. Gemeentearchief Enschede) vast werk! Ik zag een advertentie bij de gemeente die mij vanuit het onderwijs sterk werd afgeraden: 'Je bent stapel gek. Jij gaat toch niet bij de gemeente werken?' Eigenwijs als ik was, sollici teerde ik toch en werd spoedig voor vast bij 'het archief' als dossiervormer aangenomen. Al tijdens mijn sollicitatie werd mij gevraagd of ik eventueel ook les wilde geven aan de Bestuursschool. Hoewel redelijk interessant, achtte ik dit niet acceptabel ten opzichte van mijn collega's. Toen was het namelijk nog gebruikelijk deze activiteiten onder diensttijd uit te voeren. Na een jaartje ben ik daar dan ook mee gestopt." Je vertelde net al iets van je passie vaar de vliegtuigbouw. Kun je daar iets meer over vertellen? "Het scheppend bezig zijn en daarbij zowel je materialen als gereedschappen leren doorgronden, iets te ontwerpen en/of te verbeteren, heeft mij van jongs af aan mateloos geboeid. Ik wilde altijd al weten hoe en vooral ook waarom iets zo in elkaar zat en hoe het wellicht slim mer kon. Dat heeft overigens niet alleen betrekking op de techniek maar ook op het menselijk functioneren. Bovendien is het uitermate fascinerend mensen over hun hobby's en bezigheden te horen praten en vooral bezig te zien. Wat betreft de vliegtuigbouw was aanvankelijk vooral de modelbouw mijn passie. Daarnaast heb ik ook zelf leren vliegen, vooral om de technieken van zo'n vliegmachine in alle opzichten te leren beheersen! Al in mijn prille jeugd was ik lid van de Jeugd Luchtvaartbrigade en leerde het wonderbaarlijke van aerodynamica, me chanica en navigatie. Al snel gaf ik daar mijn clubgenoten les en organiseerden wij vliegkampen in binnen- en buiten land. Wij woonden pal naast het grote vliegveld Twente en eigenlijk, het moet gezegd, kwam al snel de interesse voor de historie van die luchtvaart. Niet in de laatste plaats omdat ik op en rond dit veld voortdurend - letterlijk - struikelde over (historische) restanten, in de vorm van stukken vliegtuig, ruïnes van gebou wen, enzovoorts. Al snel leidde dit tot het doen van navraag en het bezoeken van alle mogelijke luchtvaartautoriteiten en archieven. Zo ontstond een enorme documentatie met betrekking tot die letterlijk zeer bewogen geschiedenis. Een en ander resulteerde na verloop van tijd onder meer in de oprichting van een heus luchtvaartmuseum, waar in de beste jaren tussen de 15.000 en 20.000 bezoekers kwamen." Jouw nieuwsgierigheid en al die onder zoeken, bepalen die ook de vakanties? "Jazeker, ruim van tevoren verdiep ik mijzelf in allerlei wetenswaardigheden van zo'n land, streek of stad. Als wij er dan zijn geniet ik dus dubbel, omdat je een heleboel zaken herkent en extra goed in je op kunt nemen, lees: bele ven! Ik besef dat al mijn activiteiten op de plaats van bestemming door 'derden' Adrie Roding als 12-jarige jongen in 1965: "Op school werd ik veelal automa tisch aangezocht als bemiddelaar als er problemen waren. Mogelijk omdat ik voor mijn leeftijd vrij groot en sterk was, maar ik denk vooral ook omdat ik blijkbaar goed kon luisteren en iedereen, zonder aanzien des persoons, met respect trachtte te benaderen." nummer 3 2010 47

Archievenblad | 2010 | | pagina 47