Agenda Exposities Middelburg in oorlogstijd Oranje bitter, Nederland bevrijd! Een tentoonstelling over vreugde, verdriet en verwarring na de bevrijding Bijeenkomsten Bijeenkomst PPA: Het zal ons een zorg zijn! 17 mei 2010-7 januari 2011 Op 10 mei 1940 raakt ons land betrok ken bij de Tweede Wereldoorlog. Na het bombardement op Rotterdam op 14 mei geeft Nederland zich op 15 mei 1940 officieel over. De provincie Zeeland is als enige uitgezonderd van de capitulatie. De Fransen, die ons land via België en Zeeuws-Vlaanderen te hulp zijn geschoten, zetten de strijd voort. Op 17 mei 1940 wordt Middelburg vanaf de vroege middag gebombardeerd en beschoten door de Duitsers. Al snel staat de binnenstad in vuur en vlam. Het is droog weer en vanwege de evacuatie zijn er heel weinig mensen in de stad die kunnen helpen met bluswerkzaam heden, er is geen redden aan. Veel woningen en zakenpanden gaan in vlammen op, evenals het stadhuis. De historische schatten die zijn opgesla gen in het gemeentearchief gaan verlo ren. Ook het abdijcomplex wordt zwaar getroffen. In de vroege avond stopt het Duitse geschut. Middelburg geeft zich over. Circa 600 woningen en gebouwen worden verwoest en er komen ongeveer 20 personen om. Ter herdenking van dit 'vergeten' bombardement is in het Zeeuws Archief vanaf 17 mei een expositie te zien. Deze tentoonstelling wordt begeleid door verschillende acti viteiten, waaronder een kranslegging, een ooggetuigenbijeenkomst, een boek, een wetenschappelijk symposium, een theaterstuk en een stadswandeling. Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg Info: www.zeeuwsarchief.nl Gezicht op de verwoeste abdij in het hart van Middelburg (coll. Zeeuws Archief). 28 april t/m 4 juli 2010 Filmbeelden, foto's en diverse documenten geven de bezoeker een contrasterend beeld van deze in het nationaal geheugen zo feestelijke bevrijding. Ondanks de vreugde die er was, kon het leven na de oorlog niet zomaar opgepakt worden. Uiteenlopende thema's bieden inzicht in deze schemerperiode: Vrijheid, Foute keus, Verwoest land, Naar huis, Machts strijd en Soldatenvolk. De Verdieping van Nederland is zeven dagen per week gratis toegankelijk. De opening van de tentoonstelling vindt dinsdag 27 april 2010 plaats. Locatie: Prins Willem-Alexanderhof, Den Haag Info: www.deverdiepingvannederland.nl onderzoek. Max Paumen (freelancer voor Markant (gehandicaptenzorg) en webredacteur van de Carante Groep, een samenwerkingsverband van elf zelfstandige organisaties in de zorgsector) schreef samen met Christa Carbo in 2009 het boek Liefdewerk en oud papier. De geschiedschrijving van de gehandi captenzorg. In dit boek komt naar voren dat er nog veel te onderzoeken en te ontdekken valt en dat amateurhistorici bewaarders zijn van talloze stukjes die samen het grote verhaal in beeld brengen. Karel-Peter Companje (docent geschiedenis zorgverzekeringen bij de afdeling Metamedica van het VUmc Amsterdam voor het Kenniscentrum Historie Zorgverzekeraars) doet onder zoek naar de structuur en financiering van het Nederlandse bestel van zorg en verzekering, geeft onderwijs hierin en beheert de archief- en bibliotheekcollectie van het KHZ. Van zijn hand verschenen onder andere Convergerende belangen. Belangenbehartiging van de zorgverzeke raars in historisch perspectief 1900-2001 (Zeist 2001), Tussen volksverzekering en vrije markt. Verzekering van zorg op het snijvlak van sociale verzekering en gezondheidszorg 1880-2006 (Amsterdam 2008) en Two centuries of solidarity. German, Belgian and Dutch social health insurance 1770-2008 (Amsterdam 2009). Rob Wolf (historicus en archivaris) maakt plannen van aanpak voor de bewerking van complexe archiefclusters (bijvoorbeeld de Godshuizen in opdracht van het Stads archief 's-Hertogenbosch), adviseert organisaties bij de inrichting van hun documentaire informatievoorziening en inventariseert archieven, met name particuliere archieven die door het Regionaal Archief Nijmegen zijn verworven. Aanmelden kan tot en met 19 april bij angela.dellebeke@nationaalarchief.nl Locatie: Auditorium Nationaal Archief Info: www.familiearchieven.nl/ppa 22 april 2010 Discussiebijeenkomst over particuliere archieven in de zorgsector, georganiseerd door Platform Particuliere Archieven (PPA). Tijdens de bijeenkomst zullen drie sprekers vanuit hun eigen onderzoeks- achtergrond ingaan op de betekenis van 'zorgarchieven' voor het historisch Gevelsteen van het oudste psychiatrische zieken huis van Nederland: Reinier van Arkel in 's-Herto- genbosch (foto Stadsarchief 's-Hertogenbosch). 42 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 42