Historische persoons informatie op één plek Veel Nederlanders zijn nieuwsgierig naar bekende of onbekende voorouders. Vanaf eind 2010 kan iedereen op het nieuwe platform WieWasWie.nl zoeken naar historische persoonsinformatie en daar vervolgens mee aan de slag gaan. Bijvoorbeeld door een persoonlijk dossier aan te leggen of een stamboom te maken van haar of zijn familie. Dit biedt kansen voor erfgoedinstellingen. Gebruiksgemak De aanpak "Ik vind het geweldig dat archieven dankzij initiatie ven als WieWasWie steeds toegankelijker worden. We staan op dat gebied aan het begin van een revolutie." Ad van Liempt - journalist, publicist en programma maker van, onder andere, 'De Oorlog'. Door Hans van der Veen Het Koninklijk gezin (coll. Nationaal Archief, fotograaf: Max Koot Studio BV). De ontwikkeling van WieWasWie komt voort uit de enorme interesse voor historische informatie over personen en de populariteit van voorouderonderzoek. Deze populariteit wordt geïllustreerd door het intensieve gebruik van Genlias.nl. Vanaf de lancering in 2004 kan dit platform de groei van bezoekers en con tent nauwelijks aan. Daar komt bij dat gebruikers steeds meer mogelijkheden willen hebben om hun bevindingen te gebruiken, op te slaan en te delen. Het liefst willen ze scans van originele bron nen kunnen inzien en bestellen. Om ook in de toekomst aan de tech nische eisen en behoeften van de gebruikers te kunnen voldoen, is in 2007 door de instellingen achter Genlias besloten een nieuw platform te ontwik kelen. WieWasWie wil nieuwe publieks groepen verleiden plezier te vinden in het doen van onderzoek naar en het ontdekken van de familiegeschiedenis. De website zal zich dan ook met nadruk richten op het grote publiek, zonder de meer gevorderde gebruiker te vergeten. Gebruiksgemak wordt een belangrijk kenmerk van WieWasWie. De vindbaar heid en doorzoekbaarheid zal vergroot worden doordat collecties worden samengebracht op een herkenbare plek, waar de vindbaarheid van collecties tot op itemniveau wordt geoptimaliseerd. Zowel binnen de website als daarbui ten. Daarnaast wordt het gebruik van historische data vergemakkelijkt door op diezelfde website veel mogelijkheden aan te bieden voor doorzoeken, bekijken, bewaren, verkrijgen, bewerken, verrij ken, toevoegen en delen van informatie. Voor de vernieuwing van Genlias is in 2007 de Stichting Archief Programma tuur (STAP) benaderd. De behoefte aan een bredere samenwerking heeft ertoe geleid dat de deelnemers aan Genlias, de Digitale Stamboom en nog enige andere instellingen zoals het CBG en het IISG, hun krachten hebben gebundeld. Gestart is met het formuleren van een gezamenlijke visie. Daarnaast is er tech nologisch onderzoek en een gebruikers onderzoek verricht. Om fondsen bijeen te brengen is met succes een subsidie aanvraag ingediend bij de interdeparte mentale subsidieregeling 'Programma Implementatie ICT-Agenda' (PRIMA). Door de toekenning van de subsidie is er voor de looptijd van het project (1 december 2008 tot 1 september 2013) een budget beschikbaar van ruim 3,5 miljoen euro. Hiervan wordt 50% door de PRIMA-subsidie gedekt, de rest door de deelnemende instellingen. Projectbureau STAP zorgt voor de reali satie. Het bureau heeft - onder andere door de ontwikkeling van WatWasWaar.nl en het beheer van ABS-Archeion - ervaring met het begeleiden van grote samenwerkingsprojecten van erfgoed instellingen. Het Projectbureau zorgt er verder voor dat ideeën samenkomen in breed gedragen plannen, fungeert als motor van het project en is verantwoor delijk voor zowel de interne als externe communicatie. 30 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 30