r r Organisaties presteren verschillend. Maar hoeveel verschil is er onderling? Waardoor ontstaat dat? En wat valt daarvan te leren? Mogelijke benchmarks c. Het generiek rekenmodel digita liseringsprojecten EN en DEN Pilot voor archiefinstellingen Archiefinstellingen kunnen in een tijd van laagcon junctuur de kwaliteit van hun dienstverlening en het collectiebeheer alleen op peil houden door samen te werken, van elkaar te leren en zich te verant woorden aan klanten en financiers. Noten onderzoek deelnemende instellingen zichtbaar in de rapportage; 2. Gegevens van andere aan een onder zoek deelnemende instellingen na bewerking; 3. Het gemiddelde van gegevens van alle aan onderzoek deelnemende in stellingen zichtbaar in de rapportage; 4. Door andere instellingen zelf bijge houden identieke kengetallen; 5. Met andere instellingen kengetal len afspreken en vervolgens samen meten. a. Kwaliteitsmonitor Dienstverlening De kwaliteitsmonitor geeft kwantita tieve prestaties over dienstverlening weer op landelijk en individueel niveau (categorie 1). Prestatie-indicatoren zijn eenduidig gedefinieerd en systema tisch geordend. Benchmarken is direct mogelijk. Op de studiedag werden deelnemers aan de workshop bench- marken, door vergelijking van de cijfers, uitgedaagd om over de verschillen in gesprek te gaan. b. Jaarverslagen Provinciale Archiefinspecties Die leveren onder andere kengetallen over dienstverlening, omvang collecties en bewaarcapaciteit (categorie 2). Het verslag van Gelderland bevat een bruik baar overzicht op individueel niveau. Zo kun je onder meer de ratio van de opslagcapaciteit van Gelderse archief bewaarplaatsen per inwoner van de gemeente of regio berekenen, en deze cijfers weer combineren met de ook op genomen cijfers over jaarlijkse aanwas van archieven per archiefbewaarplaats. Dan kun je een goede prognose maken van het beslag op de bewaarcapaciteit en aangeven wanneer je depots vol zul len zijn bij ongewijzigd opnamebeleid. Het generiek rekenmodel is een bench- markproject om de kosten van digita lisering te berekenen en de uitkomst daarvan tussen deelnemende archief instellingen te vergelijken (categorie 2). Hiermee krijg je onder andere inzicht in de kosten per digitaliseringsobject (zie het artikel van Romy Jochems in het vo rige Archievenblad). Dit initiatief wordt verder uitgewerkt. d. KIS 2005 Kengetallen Informatiesysteem 2005 van DIVA is een overzicht van kengetal len die ratio's zijn per type instelling op landelijk geaggregeerd niveau (cate gorie 3). Het verschaft informatie over onder meer omvang fte, ruimtelijke capaciteit, budget en dienstverlening. Vergelijking met de kengetallen van je eigen instelling geeft inzicht hoe hoog je scoort en helpt om je prestaties of knel punten helder te krijgen. Helaas is KIS gebaseerd op een eenmalig onderzoek. e. ICT-monitor De ICT-monitor 2005-2008 geeft presta ties over ICT-deskundigheid op landelijk geaggregeerd niveau (categorie 3). De landelijke norm kwam tot stand door óf het gemiddelde te nemen van de prestaties van branchegenoten, óf door het beschrijven van een ideale (en door allen geaccepteerde) norm. Je kunt de kengetallen van je eigen organisatie daarmee vergelijken. Consult bij partners is niet mogelijk. f. Digitale feiten Stichting DEN heeft in 2008 voor een betere onderbouwing van voorgenomen investeringen het onderzoek 'De Digitale Feiten' uitgevoerd, met cijfers op geag gregeerd niveau (categorie 3) over gedigitaliseerde objecten en de kosten op het totale budget. Om te kunnen benchmarken heeft BRAIN zelf een pilotgroep voor Archief instellingen opgezet, gericht op beschikbaarstelling aan publiek en col lectiebeheer. Het aantal deelnemers dat zich heeft aangemeld is op dit moment nog te weinig om de pilot door te kun nen laten gaan. Werkgroep Benchmark nodigt u van harte uit voor deelname aan de pilot. Bij voldoende draagvlak en draagkracht wil BRAIN de methode im plementeren en bestaande kengetallen systemen onderhouden. Archiefinstellingen kunnen in een tijd van laagconjunctuur de kwaliteit van hun dienstverlening en het collectiebe heer alleen op peil houden door samen te werken, van elkaar te leren en zich te verantwoorden aan klanten en finan ciers. Dan moet je met cijfers komen die inzicht geven in je prestaties. Wie wil leren presteren? Archiveren is vooruit zien. 1 R.C. Camp, Benchmarking: the search for industry best practices that lead to superior performance, Qua lity press for the American society for quality control (Milwaukee, Wisconsin 1989). 2 N.E. Stroeker, IOO Monitor ICT- deskundigheidsbevordering 2008, vierde meting 2008. Eindrapportage (Zoetermeer 2009). Martin Jochems gemeentearchivaris Apeldoorn en voorzitter Werkgroep Kwali teitszorg BRAIN. Meer informatie: www.archiefbrain.nl/werk-in-uitvoering. php. Aanmelden voor de pilot voor Archiefinstellingen: bureau@archiefbrain.nl nummer 3 2010 29

Archievenblad | 2010 | | pagina 29