Benchmarking en kwaliteitszorg Een kwestie van leren presteren BRAIN wil graag benchmarking tussen archiefinstellingen stimuleren en faciliteren als methode om te leren presteren. De brancheorganisatie heeft in 2009 onderzoek gedaan naar de mogelijkheden en handvatten aangereikt voor dit methodisch vergelijkingsonderzoek. Nu is het veld aan zet. Publiekstevredenheid Bij overheidsorganisaties is minder marktwerking, maar ontevreden klanten gaan wel klagen en bezorgen je negatieve, voor het imago ongunstige publiciteit. Best practises Benchmarking door BRAIN Je telkens aanpassen is nodig om staande te blijven in een continu ver anderende wereld. Zonder kennis van je sterke en zwakke punten blijven er blinde vlekken waardoor je niet opti maal functioneert. Goede voorbeelden van anderen helpen je op weg, ook bij je organisatie. Kennis over je organisatie verkrijg je door onderzoek te doen naar prestaties en input. Om te beoordelen hoe je hier in scoort, vergelijk je deze met die van je collega-organisaties. Het INK-model is erg geschikt voor het onderscheiden van organisatiegebieden en als indeling voor organisatieonderzoek. Zonder het meten van waardering riske ren organisaties dat hun klanten naar de beter presterende concurrent gaan, van wege een ongemerkt steeds groter wor dende kloof tussen geleverde prestaties en verwachtingen van klanten. Daarom is informatie over het presteren van je organisatie in relatie tot de kosten nodig voor een goede sturing. Bij overheidsorganisaties is minder Martin Jochems (m.m.v. Fred Schot en Jantje Steenhuis) marktwerking, maar ontevreden klanten gaan wel klagen en bezorgen je nega tieve, voor het imago ongunstige publi citeit. Archiefinstellingen hebben vanaf 2002 hun 'Kwaliteitsmonitor Dienstverle ning', een meting van publiekstevreden- heid die vergelijkt en verbeterpunten zichtbaar maakt. Tot nu toe is weinig bekend over welke acties archiefinstel lingen ondernemen en of deze acties ook het gewenste effect hebben. Een goede methode om van je 'concur renten' te leren is benchmarking, waar voor verschillende definities worden gehanteerd. Die van Robert Camp wordt veel gebruikt: "Benchmarking is syste matic research into the performance and the underlying processes and methods of one or more leading reference organisations in a certain field, and the comparison of one's own performance and operating methods with these 'best practices', with the goal of locating and improving one's own performance." Of korter: "Benchmarking is the search and implementation of best practices."1 Japanse industriëlen waren de eersten die benchmarking toepasten toen na 1950 westerse producten de Japanse markt overspoelden. Het lukte hen om verbeteringen in hun producten sneller door te kunnen voeren en hun proces sen effectiever te laten verlopen. Voor het toetsen van de eigen prestaties zijn objectieve maatstaven of ken getallen nodig over het prestatieniveau van referentie-organisaties. Dit kan aanleiding zijn om de eigen prestaties te verbeteren. De drie stappen van bench marking zijn: 1. Vergelijken van de eigen processen en prestaties met die van de andere deelnemers; 2. Analyseren van de verschillen tussen de diverse processen en prestaties door te proberen te begrijpen waarom deze worden toegepast; 3. Verbeteringen doorvoeren aan de hand van de informatie, verworven tijdens het proces. Door de benchmark-resultaten uit de reeks operationele metingen over een langere periode in beeld te brengen worden trends zichtbaar gemaakt. Om te voorkomen dat er appels met peren worden vergeleken zijn zo specifiek mogelijke definities nodig van de produc ten en diensten en hun prestatieniveau. Organisaties presteren verschillend. Maar hoeveel verschil is er onderling? Waardoor ontstaat dat? En wat valt daar van te leren? Archiefinstellingen hebben uit onderzoeken van het IOO met de monitor ICT-deskundigheidsbevordering aangegeven dat ze graag meer inzicht willen in hun onderlinge verschillen in prestaties.2 BRAIN heeft de tot nu toe bekende initi atieven en resultaten binnen het archief wezen in kaart gebracht en beoordeeld op bruikbaarheid. Er zijn vijf categorieën van mogelijkheden om te benchmarken, met oplopende moeilijkheidsgraad: 1. Gegevens van andere aan een 28 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 28