Klein Duimpje en de kruimels Ter voorbereiding op 'Fundamenten in verandering: archivarissen in het krijt?' heb ik een lijst van 101 plaatsnamen opgesteld, steden en dorpen. Een selectie die me voor het doel van dit artikel niet onzinnig leek. Vervolgens heb ik de gemeentelijke websites opgezocht en deze doorgeploegd op vermelding van het gemeentearchief plus website, en dan staat je het huilen nader dan het lachen (zie lijst). Daarna heb ik de grote verwijzingswebsites doorgenomen (www.archieven.nl, www.archiefnet.nl, Archieven in Nederland, http://archieven.beginthier.nl/). Met hun hulp en met die van Google heb ik de kolom met archiefwebsites kunnen completeren. Diep graven Feedback De gelederen sluiten Geen van de vier, door vrijwilligers onderhouden, verwijzingswebsites is compleet. Geen verwijt, want zij zijn van belevering van uploads afhankelijk. Ze leveren fantastische producten met veel informatie. Maar waarom vind ik niet een compleet overzicht van de websites van alle archiefbewaarplaatsen in Nederland op de site van het Nationaal Archief? Waarom is die website niet hét archiefportaal van Nederland? De provinciale centra - met hun voor beeldige beredeneerde overzichten van de websites van aan hun taak gelieerde instellingen - zouden in het belang van allen daaraan mee moeten doen. En ook meefinancieren, net zoals de gemeente archieven, een win-winsituatie! En dan de plaatsen zelf, een wanhoop. Slechts een enkele gemeente vermeldt het gemeentearchief op de homepage. Als 'zoek' geen hits oplevert van welk alias dan ook (gemeentearchief, archief, regionaal archief, streekarchief, historisch centrum, regionaal historisch centrum, genealogie, geschiedenis, his torie), en dat overkwam mij zo'n 60 keer, begint het geworstel met de websites zelf. Knoppenbalken en menu's met een schier eindeloze variatie aan benamingen. Waar moet je het gemeentearchief zoeken? Onder gemeente, bewoners, organisatie en politiek, instellingen en organisaties, algemeen wegwijs, inwo nersplein, producten en diensten, kunst en cultuur, historie, wonen, oudste stad, over ons, over de stad, links, en zo nog veel meer? Achter veel van deze begrip pen heb ik uiteindelijk een gemeente archief gevonden, maar niet dan nadat ik dieper had gegraven. Soms zes schermen diep, om al dan niet op een wonder te stuiten - het archief in al zijn schoon heid. Een gewoon mens had het allang laten afweten. Waarom is 'gemeente archief' niet overal een zoekwoord, met als resultaat een website in een nieuw scherm? Of is dat te gemakkelijk? Zoeken via 'menu' is, vriendelijk gezegd, ontmoedigend, want hoe vind je de vol gende kruimel wanneer je geen vogel bent? Een hit via 'zoek' is Klein Duimpje vriendelijk en daar streven wij toch naar? De sitemap biedt soms uitkomst, maar veel daarvan lijken op omgevallen kaartenbakken en zijn daardoor nauwe lijks bruikbaar. Hoe is het mogelijk dat op overigens informatieve pagina's over de histo rie van een gemeente verwijzingen staan naar monumenten, musea en archeologie, maar niet naar het eigen gemeentearchief? Hoe is het moge lijk dat op pagina's op gemeentelijke websites gewijd aan het gemeente archief wel belangwekkende informatie staat, maar geen link naar de site van dat gemeentearchief of naar de instel ling waar de archieven zich ook maar bevinden, een regionaal of provinciaal historisch centrum? Zijn de waterschot ten die bij gemeentelijke reorganisaties tussen secretarie, diensten en bedrijven moesten verdwijnen herrezen op de websites? Het overzicht in de bijlage (stand midden februari 2010) geeft een rooskleuriger beeld dan de situatie die ik aantrof toen ik midden januari met mijn onderzoek begon. Als een betweter heb ik met webmaster@, info@, stadhuis@, gemeente@, sleutel@ et cetera contact gezocht. Ik heb gevraagd of het gemeente archief werkelijk ontbrak op de website of dat ik te dom was om het te kunnen vinden. Aardige reacties waren het gevolg, zoekwoorden en links zijn toegevoegd. Velen stelden mijn vragen en suggesties kennelijk op prijs, zo'n 30 websites werden verbeterd. Enkelen lieten weten een nieuwe website voor te bereiden. 10 van de 50 aangeschre venen reageerden niet of slechts met een ontvangstbevestiging. Een vraag: krijgen webmasters wel voldoende feedback van hun directe omgeving? Ik waag het te betwijfelen. Nog een vraag: waarom waren die verbeterin gen niet al aangebracht? Waarom ik? Waarom doen gemeentearchivarissen dat niet zelf? Hebben ze het niet gezien, kan het ze niet schelen? Dat zou zorgelijk zijn. Of dwingen alleen vreemde ogen? Dat zou nog zorgelijker zijn, want dan zijn mijn oud-collega's gezakt in prestige en dat wens ik hen absoluut niet toe. Kan het vak er niet voor zorgen dat de archiefwebsites eenduidig zijn in hun aan- en verwijzingen? En dat niet alleen maar voornemens zijn, of aan de over heid vragen - wie is dat in hemelsnaam - maar gewoon zelf doen? Waarom moeten websitebezoekers zich door zo'n 80 verschillende benaderingen heen worstelen? (En ik heb het dan niet over verschillen in huisstijlen en dergelijke). Waarom kunnen knoppen die toegang geven tot een soortgelijke inhoud niet hetzelfde opschrift hebben? Dat hoeft toch de kop niet te kosten? Of is er geen forum meer waar dit soort zaken wordt besproken en geregeld? Wordt er op de KVAN studiedagen over dit soort zaken gesproken? Of is zoiets te banaal? Zou het niet aardig zijn dit snel op orde te brengen? Steek de koppen bij elkaar en doe er wat aan. Op pad, maar ga niet zomaar de lanen in, coördinatie is nodig. Kennis en kun nen zijn voorhanden. Sluit de gelederen, help Klein Duimpje. nummer 3 2010 23

Archievenblad | 2010 | | pagina 23